551242-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Rammeaftale vedrørende Totalentreprise til Region Hovedstaden, Center for Ejendomme
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale vedrørende Totalentreprise til Region Hovedstaden, Center for Ejendomme
BeschreibungRegion Hovedstadens Center for Ejendomme (”CEJ”) skal sikre, at der er gode fysiske rammer for Region Hovedstadens sundhedsvæsen. I CEJ arbejdes der for at skabe, drive og optimere Region Hovedstadens hospitaler og virksomheder, som er nødvendige for, at Region Hovedstaden kan løse sine vigtige samfundsopgaver. Til at understøtte disse opgaver udbyder CEJ nærværende rammeaftale ("Rammeaftalen") vedrørende Totalentreprise i BOR (Byg og Renovering) og DOT (Drift og Teknik) i Region Hovedstadens Center for Ejendomme. Rammeaftalen indgås med 3 (parallelle) totalentreprenører, der hen over de kommende 2 år (med mulighed for forlængelse i 2 x 1 år), løbende skal bistå CEJ med håndtering af opgaver i totalentreprise i forbindelse med nybyggeri og renovering af ejendomme ejet/lejet af Region Hovedstaden. Opgaverne kan således være projekter af mindre karakter, såsom mindre renoveringsopgaver samt projekter af større og mere kompleks karakter udført som nybygning og/eller ombygning/renovering. Der forventes dog ikke gennemført enkeltstående projekter på Rammeaftalen med en værdi på over ca. kr. 41,2 mio. (svarende til den gældende tærskelværdi i udbudsloven). CEJs afdeling for Større Byggerier (SB) er således ikke omfattet af Rammeaftalen. Konkrete opgaver (bestillinger) angående udførelsen af specifikke opgaver inden for Rammeaftalens anvendelsesområde vil blive tildelt løbende – enten ved direkte tildeling eller ved afholdelse af forudgående miniudbud. Den udbudte Rammeaftale er dog ikke eksklusiv eller med aftageforpligtelse. CEJ udbyder samtidig med disse Totalentrepriseaftaler også et rammeaftale setup for hhv. Storentreprise Byggefag og Storentreprise Teknik i et lignende setup som dette. Hvert setup udbydes separat ved særskilt udbudsbekendtgørelse. Rammeaftale setuppet for Totalentreprise består af 3 parallelle rammeaftaler, der er opdelt i følgende ’områder’: - Totalentrepriseaftale 1 - Totalentrepriseaftale 2 - Totalentrepriseaftale 3 De enkelte lokationer, som er omfattet af hhv. Totalentrepriseaftale 1, 2 og 3 er nærmere beskrevet i Rammeaftalens bilag 5. Der henvises til Rammeaftalens Bilag 5 for en nærmere beskrivelse af den organisatoriske opdeling i CEJ. Bilag 5 forventes at blive justeret lidt i forbindelse med tilbudsfasen. Opgaver under rammeaftalen tildeles enten via direkte tildeling eller miniudbud. Direkte tildeling anvendes, når der er tale om opgaver, som har en skønnet værdi (entreprisesum) under 3 mio. kr. ekskl. moms. Direkte tildelinger fordeles mellem de 3 (parallelle) rammeaftaler efter følgende model: Totalentreprenøren skal i forbindelse med udarbejdelse af tilbud på Rammeaftalen udfylde en formular (Appendix I: prioriteringsskema), hvori totalentreprenøren tilkendegiver, hvilken rammeaftale den pågældende totalentreprenør helst vil betjene og har samtidig angivet første, anden og tredje prioritet. Baseret på disse tilkendegivelser vil de enkelte rammeaftaler blive fordelt som følger (hvor nummeret angiver, hvordan Totalentreprenøren er rangeret efter gennemførelse af tilbudsevalueringen): - Totalentreprenør nr. 1 tildeles 1. prioritet - Totalentreprenør nr. 2 tildeles så vidt muligt 1. prioritet og derefter 2. prioritet - Totalentreprenør nr. 3 tildeles så vidt muligt 1. prioritet og derefter 2. eller 3. prioritet Ovennævnte indebærer, at Totalentreprenøren står til rådighed for den prioriterede aftale og dennes henvendelser om direkte tildelinger for konkrete opgaver under 3 mio. kr. ekskl. moms. Såfremt opgaven ligger mellem 3 mio. kr. og tærskelværdien i skønnet værdi, skal der gennemføres et miniudbud blandt de tre totalentreprenører på Rammeaftalen. Dette betyder, at den enkelte totalentreprenør også kan få opgaver på andre lokationer end den lokation, som totalentreprenøren er tilknyttet. De tre aftaler (Totalentrepriseaftale1, 2 og 3) skønnes hver især at skulle købe entrepriseydelser for ca. 31,25 mio. kr. årligt, og der er lagt vægt på, at det indkøbsmæssige volumen for direkte tildelinger og for miniudbud må forventes at være nogenlunde identisk. Dette afgøres dog af det konkrete behov i rammeaftalernes løbetid. De tre aftalers (Totalentrepriseaftale1, 2 og 3) maksimale værdi hver især er 46,875 mio. kr. årligt, hvilket svarer til en samlet maksimalværdi på 187,5 mio. kr. pr. Totalentrepriseaftale opgjort for aftalernes samlede løbetid på 2 år, inkl. forlængelse på 2 x12 mdr. (option). Den maksimale værdi for de udbudte tre (parallelle rammeaftaler) aftaler i aftalernes fulde løbetid vurderes herefter samlet at være 562,5 mio. kr. Usikkerheden om de tre aftalers samlede (maksimale) værdi skyldes navnlig, at der pt. ikke foreligger nogen afklaring angående CEJs indkøbsbehov. Hertil kommer, at den enkelte totalentreprenør på hhv. Totalentrepriseaftale1, 2 og 3, også kan opnå tildelinger fra andre Totalentrepriseaftaler, hvis den primære totalentreprenør ikke kan udføre den konkrete opgave, dels kan den enkelte totalentreprenør på hhv. Totalentrepriseaftale1, 2 og 3 tillige opnå tildeling af opgaver efter afholdt miniudbud. Rammeaftalen med bilag fastlægger omfanget og vilkårene for CEJ's forpligtelser og ansvar i forbindelse med gennemførelsen af Rammeaftalen. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud. Det vil sige, at der gennemføres en prækvalifikation og en efterfølgende tilbudsrunde, hvor de prækvalificerede virksomheder får mulighed for at afgive tilbud på Rammeaftalen. CEJ vil prækvalificere 6 ansøgere. Hvis antallet af egnede ansøgere er lavere end dette, kan regionen opfordre det konkrete antal egnede ansøgere til at afgive tilbud. Ansøger skal som sin ansøgning indgive et ESPD med oplysninger om omsætning, soliditetsgrad og referenceliste, jf. de nærmere krav, som er beskrevet i nærværende bekendtgørelse.
Vorherige Bekanntmachung161385-2025
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver vil udvælge 6 ansøgere til at give tilbud. Såfremt antallet af egnede ansøgere er lavere end dette, kan Ordregiver opfordre det konkrete antal egnede ansøgere til at afgive tilbud. Ansøger skal udfylde ESPD’et i Dalux og skal i øvrigt aflevere det, der fremgår af udbudsbetingelserne og denne udbudsbekendtgørelse, herunder de afleveringskrav, der fremgår af Dalux. Hvis ansøger er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet fremsendes et ESPD, ligeledes hvis ansøgere baserer sig på andres økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen, skal disse andre enheder også fremsende et ESPD, jf. nedenfor vedrørende eventuelle krav til formåen. Ordregiver skal, jf. udbudslovens § 151, stk. 1, kræve dokumentation for de oplysninger, der er angivet i ESPD’et fra den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til. Ansøgere og tilbudsgivere skal således fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbudslovens §§ 153-155, 157 og 158, kan ansøger og tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra ansøgere og tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ifølge lovens § 151, stk. 2, har Ordregiver dog mulighed for på ethvert tidspunkt i udbudsproceduren at kræve, at en given ansøger eller tilbudsgiver fremlægger dokumentationen, hvis det er nødvendigt for, at proceduren gennemføres korrekt. Ordregiver forventer at indhente dokumentation umiddelbart efter prækvalifikation. Ansøger/tilbudsgiver vil få en passende frist fra Ordregivers skriftlige anmodning til at fremlægge dokumentationen, ansøger opfordres dog til at vedlægge dokumentationen allerede ved ansøgningsafgivelsen. Såfremt ansøgeren baserer sin ansøgning på andres formåen (fx en underleverandør og underentreprenør), skal ansøgeren godtgøre, at ansøgeren råder over de pågældende ressourcer under et eventuelt kontraktforløb (eksempelvis ved en støtteerklæring – Ordregivers paradigme for støtteerklæring skal anvendes), jf. Udbudslovens § 144, stk. 2. Det vil ikke være muligt at udskifte den pågældende underleverandør/underentreprenør uden den ordregivende myndigheds forudgående skriftlige tilladelse. Krav til ansøgning: Ansøgningen skal afgives på dansk. Ansøgningen skal opfylde afleveringskravene knyttet til det konkrete udbud på Dalux. Ved ansøgning om prækvalifikationen skal ansøger fremsende følgende: • Udfyldt ESPD via Dalux og eventuelt en separat referenceliste. • For konsortiedeltagere og ansøgere, der baserer sig på andre enheder ift. egnethed, og/eller udvælgelse, skal der afleveres et udfyldt ESPD for hver økonomisk aktør samt erklæring om fælles befuldmægtiget (for konsortier), jf. Appendix III til udbudsbetingelserne og/eller støtteerklæring (for ansøgere, der baserer sig på andre enheders formåen), jf. Appendix II til udbudsbetingelserne. Ordregivers paradigme for støtteerklæring skal anvendes. Udelukkelsesgrunde: Ordregiver vil udelukke ansøgere fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøger er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i §§ 134a, 135 og 136. Ordregiver vil endvidere udelukke ansøgere, der er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 137, stk. 1, nr. 2 og 4. Hvis Ordregiver på baggrund af oplysninger i ESPD’et eller øvrige omstændigheder vurderer, at ansøger er omfattet af en eller flere af de nævnte udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver give besked herom og give ansøger en rimelig frist til at dokumentere, at ansøger er pålidelig, jf. Udbudslovens § 138. Ordregiver vil ikke udelukke en ansøger, som indenfor den fastsatte frist fremlægger tilstrækkelig dokumentation for sin pålidelighed. Dokumentation for at tilbudsgiver ikke er omfattet af EU's sanktioner mod Rusland: Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i medfør af sanktionsforordningens artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland, jf. Appendix VI til udbudsbetingelserne. Forbuddet i sanktionsforordningens artikel 5k omfatter følgende økonomiske aktører: a) russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland b) juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller c) fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i litra a) eller b), herunder, hvis de tegner sig for mere end 10 % af den udbudte Rammeaftales værdi, underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis formåen er udnyttet. Ordregiver forbeholder sig retten til på et hvert tidspunkt i udbudsprocessen at kræve, at ansøger eller tilbudsgiver fremlægger dokumentation for, at virksomheden ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i sanktionsforordningens artikel 5k. Indhentning af supplerende oplysninger: Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5 og 6, hvis tilbuddet ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav. Varighed af aftalen: Det bemærkes, at den anførte varighed er fra underskrivelse af rammeaftalen. Vederlag: Der ydes ikke vederlag for udarbejdelse og afgivelse af tilbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71220000 Architekturentwurf, 45215100 Bauarbeiten für Gebäude im Gesundheitswesen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDer henvises til pkt. 2.1 i nærværende bekendtgørelse.
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen kan forlænges med yderligere 2 gange 1 år, således at rammeaftalen samlet set kan få en varighed på op til 4 år.