See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helsingin seurakuntayhtymän varainhoidon palvelujen hankinta
Beschreibung: Helsingin Seurakuntayhtymän kilpailutettavan varallisuuden osuus, jonka tarjouspyyntö käsitti, on noin 258 miljoonaa euroa. Tämä jakaantuu kolmeen sijoitussalkkuun: 1. Helsingin Seurakuntayhtymän rahavarojen sijoitussalkku n. 226Meur, 2. Helsingin seurakuntayhtymän hautainhoitorahaston rahavarojen sijoitussalkku n. 24Meur. ja 3. Helsingin seurakuntayhtymän testamentti- ja lahjoitusrahastojen rahavarojen sijoitussalkku n.8Meur. Helsingin Seurakuntayhtymä pitää itsellään oikeuden tehdä yksittäisiä osake- ja korkosijoituksia kilpailutettavien mandaattien ulkopuolella. Tämän varallisuuserän hoitamiseen haettiin tarjouskilpailun kautta 2 varainhoitajaa osake- ja korkosijoituksille. Tarkoitus on, että ulkoistetut salkut tulevat olemaan siis noin 129 miljoonaa euroa. Ulkoistetun salkun koko voi olla tätä pienempi tai suurempi. Osakesijoitusten osuus hallinnoitavassa salkussa tulee olemaan 59% (=50%/(35%+50%). Korkosijoitusten osuus hallinnoitavassa salkussa tulee olemaan 41% (=35%/(35%+50%).
Interne Kennung: 591368
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTAMENETTELY Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, jäljempänä ”hankintalaki”). Kyseessä on hankinta, jonka ennakoitu arvo ylittää palveluhankintojen EU-kynnysarvon. Hankinta toteutetaan hankintalaissa säädetyn avoimen menettelyn mukaisesti. Avoimessa menettelyssä on kyse menettelystä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen ja johon kaikki halukkaat tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Tarjoaja osallistuu hankintamenettelyyn palauttamalla Hankintayksikölle täytetyt tarjouslomakkeet sekä siinä edellytetyt liitteet tarjouspalvelussa tarjousten jättämiselle varattuun määräaikaan mennessä. Osatarjoukset eivät ole sallittuja siten että tarjoajan tarjous koskisi pienempää osuutta sijoitusvarallisuudesta kuin miten hankinnan kohteen kuvauksessa on ennakoitu sijoitusvarallisuuden jakautuvan valittujen varainhoitajien kesken. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä. Hankintaan osallistumisesta ja tarjousten laatimisesta ei makseta tarjoajille mitään palkkiota tai korvauksia. TARJOUSTEN AVAAMINEN JA KÄSITTELY Tarjoukset avataan tarjousajan päättymisen jälkeen. Avaustilaisuudessa ovat läsnä Hankintayksikön edustajat. Avaustilaisuus ei ole julkinen. Tarjouskilpailusta suljetaan pois sellaiset tarjoajat, joita koskee hankintalain 80 §:n mukainen pakollinen poissulkemisperuste, ellei hankintalain 82 §:stä muuta johdu. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea pois tarjoajat, joita koskee hankintalain 81 §:n mukainen harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Tarjoajat, jotka eivät täytä Hankintayksikön tarjoajan soveltuvuudelle asettamia vähimmäisvaatimuksia, on suljettava tarjouskilpailun ulkopuolelle. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus tarkastetaan. Hankintayksikön on hylättävä tarjouspyynnön vastaiset tarjoukset. Tarjoajien huomiota kiinnitetään siihen, että poikkeuksellisen alhainen tarjoushinta voi johtaa tarjouksen hylkäämiseen. Soveltuvien tarjoajien tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset otetaan mukaan tarjousten vertailuun. Tarjoukset vertaillaan tarjouspyynnön liitteessä 4 Vertailuperusteet esitetyn mukaisesti. Tarjousten vertailun jälkeen hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi tarjoajille. Hankintayksikkö solmii hankintasopimukset valituksi tulleiden tarjoajien kanssa. Sopimus syntyy, kun hankintayksikkö ja valittu tarjoaja ovat allekirjoittaneet sopimuksen. Sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen ja valitusosoituksen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66140000 Portfolioverwaltung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tarjouspyynnössä on määritelty vähimmäisvaatimukset dokumentissa seuraavaa: Tarjoaja kuvaa erillisellä liitteellä lisäarvopalvelut, jotka eivät kuulu palvelun hintaan ja niiden hinnoittelun. Nimeä Liite "Liite 7 Lisäarvopalvelut, jotka eivät kuulu palvelun hintaan ja niiden hinnoittelu". Tarjoaja pitää itsellään oikeuden hankkia näitä palveluita valituilta varainhoitajilta.