2. Verfahren
Verfahren
Titel: Contract de achiziţie publică de Furnizare, Construcție și Montaj – Stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în județul Iași
Beschreibung: Contract de achiziţie publică de Furnizare, Construcție și Montaj – Stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în județul Iași - confom Caiet de sarcini si documentatie tehnica atasata la acesta. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in instructiunile catre ofertanti/candidati - Sectiunea I.3) Comunicare, respectiv numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 zile. Raspunsurile la solicitarile de clarificari cu privire la documentatia de atribuire vor fi publicate în SEAP, la Sectiunea ”Lista,clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit conform art. 27 alin (3) din HG 395/2016. Autoritatea contractantă va răspunde NUMAI la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări / informațiilor suplimentare, după cum urmează: - în a 14-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitările de clarificări transmise de operatorii economici pana in a 20 zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4540712_2026_PAAPD1579132
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31681500 Aufladegeräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Contract de achizitie publica de Furnizare, Construcție și Montaj – Stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în județul Iași - Conform Caietului de sarcini: Achiziția celor 20 stații de reîncărcare a vehiculelor electrice, montate în locațiile enumerate, vor respecta cerințele de eligibilitate, menționate în Ghidul de finanțare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea infrastructurii pentru vehicule de transport rutier nepoluant din punct de vedere energetic: stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în localități (aprobat prin Ordinul nr.1962/29.10.2021 emis de către Administrația Fondului pentru Mediu). 1. Stația nr.1 - în parcarea Muzeului Național al Literaturii Române Iași (Casa Muzeelor), beneficiază de acces direct din Str. Vasile Alecsandri nr. 6 din Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.122728. Coordonate GPS: 47.166434, 27.581676. 2. Stația nr.2 - în parcarea Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Iași, beneficiază de acces direct din Strada Doctor Iosif Cihac nr. 30, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.128044. Coordonate GPS: 47.169585, 27.585310. 3. Stația nr.3 – în parcarea Spitalului Clinic de Obstetrică și Ginecologie ”Cuza Vodă” Iași, beneficiază de acces direct din Strada Cuza Vodă nr. 34, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.125272. Coordonate GPS: 47.162941, 27.586666. 4. Stația nr.4 – în incinta Colegiului Tehnic ”Ion Holban” Iași, beneficiază de acces direct din Strada Pantelimon Halipa nr. 16, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.127159. Coordonate GPS: 47.148507, 27.575921. 5. Stațiile nr.5, nr.6 și nr.7 – în parcarea Centrului Expozițional Moldova Iași, beneficiază de acces direct din Șoseaua Nicolina, nr. 141 din Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.177611. Coordonate GPS: 47.121343, 27.565956. 6. Stațiile nr.8, nr.9 și nr.10 – în parcarea D.G.A.S.P.C. Iași, beneficiază de acces direct din Strada Ateneului nr. 1C din Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.134979. Coordonate GPS: 47.160800, 27.607958. 7. Stația nr.11 – în incinta Școlii Gimnaziale Speciale ”Constantin Păunescu” Iași, beneficiază de acces direct din Bulevardul Constantin Alexandru Rosetti nr. 11-15, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.175171. Coordonate GPS: 47.168464, 27.593184. 8. Stațiile nr.12 și nr.13 – în parcarea Muzeului ”Vasile Pogor” Iași, beneficiază de acces direct din Strada Vasile Pogor nr. 4, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.146033. Coordonate GPS: 47.172073, 27.575975. 9. Stațiile nr.14, nr.15 și nr.16 - în parcarea laterală a Teatrului ”Luceafărul” din Municipiul Iași, beneficiază de acces direct din Strada Grigore Ureche nr. 5, conform Extrasului de carte funciară nr.125979. Coordonate GPS: 47.158664, 27.589925; 47.158718, 27.590123; 47.158811, 27.590289. 10. Stațiile nr.17 și nr.18 - în parcarea Spitalului Clinic de Urgențe pentru Copii ”Sf. Maria” Iași, beneficiază de acces direct din Strada Vasile Lupu nr. 62, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr. 163084. Coordonate GPS: 47.158843, 27.608385. 11. Stația nr.19 – în parcarea Spitalului Clinic de Urgențe ”Prof. Dr. Nicolae Oblu” Iași, beneficiază de acces direct din Strada Ateneului nr. 2, Municipiul Iași, conform Extrasului de carte funciară nr.126846. Coordonate GPS: 47.161215, 27.607406. 12. Stația nr.20 – în incinta Școlii Gimnaziale Specială Pașcani, beneficiază de acces direct din Strada Gării nr. 157, conform Extrasului de carte funciară nr.64229. Coordonate GPS: 47.258927, 26.721281. Activități: Este necesar realizarea următoarelor activități: • Întocmire şi depunere documentații, studii etc., pentru obținere avize și acorduri impuse conform Certificatului de Urbanism; întocmire DTAC, DTOE, Proiect Tehnic, documentație necesară racordării; obținere Autorizație de Construire pentru lucrări de construire și instalare a stațiilor de reîncărcare și racordarea acestora la rețeaua electrică, obținerea certificatului de racordare; • Prelucrarea/amenajarea terenului pentru aplatizarea curbelor de nivel abrupte, taluzarea și compactarea pământului; • Înființarea/Amenajarea căilor de acces pentru autovehicule; • Amenajarea unui număr de 2 locuri de parcare pentru fiecare stație de reîncărcare; • Turnarea unei fundații din beton; • Încastrarea în fundația de beton a tijelor filetate de ancorare ale stației; • Instalarea stației de reîncărcare; • Instalarea tabloului electric (stații de reîncărcare și branșamente); • Racordarea stației de reîncărcare la tabloul electric; • Racordarea stației de reîncărcare la punctul de transformare adiacent, conform fișei de soluție (ATR) a distribuitorului de energie electrică. • La un număr de 5 (cinci) puncte de amplasare este necesar ca, pentru racordarea la rețeaua electrică, să se achiziționeze și să se monteze posturile de transformare aferente, conform Avizelor Tehnice de Racordare anexate; • Punerea în funcțiune a stațiilor de reîncărcare; • Instalarea elementelor de semnalistică și identificare vizuală. Valoarea estimată a contractului de furnizare (cu lucrări accesorii): 5.223.989,89 lei fără T.V.A. Valoarea estimată a contractului a fost calculată ca sumă a următoarelor componente ale Devizului general - fază proiect tehnic, elaborat de proiectant în baza prospectării pieței, precum și a avizelor tehnice de racordare emise de distribuitorul zonal de energie electrică, astfel: Capitol 2 – Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții – 2.000.924,21 lei; Capitol 4 – Cheltuieli pentru investiția de bază – 3.223.065,68 lei, din care: 4.1 – Construcții și instalații – 651.878,76 lei; 4.2 – Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale – 21.186,92 lei; 4.3 – Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj – 2.550.000,00 lei.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen