See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ΡΙΚ 11/2026 Προμήθεια δύο 5kW DVB-T/T2 Transmitters
Beschreibung: Pρομήθεια δύο πομπών ψηφιακής τηλεόρασης για τα κύρια σημεία εκπομπής του ΡΙΚ που βρίσκονται στο Τρόοδος και τη Βαβατσινιά. Η αγορά κρίνεται αναγκαία για δύο λόγους. Πρώτο για να αντικατασταθούν οι υφιστάμενοι πομποί που αγοράστηκαν το 2010 οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα λόγω ηλικίας με κίνδυνο να διακοπεί η εκπομπή μας αφού έχουν τεθεί σε κατάσταση End of Life (EOL) και End of Support (EOS) και το εργοστάσιο δεν παρέχει πλέον οποιαδήποτε υποστήριξη ή ανταλλακτικά. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υποστηρίζουν το πρότυπο μετάδοσης DVB-T2 το οποίο έχουμε νομική υποχρέωση να μεταβούμε το 2028 αφού μας επιβλήθηκε από το Τμήμα Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών. Επιπρόσθετα θα υπάρχει εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενέργειας καθότι οι πομποί που θα αγοραστούν θα έχουν πολύ καλύτερη αποδοτικότητα από τους υφιστάμενους.
Interne Kennung: RIK 11/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32220000 Sendegeräte für Fernsehen ohne eingebautes Empfangsgerät
5. Los
Los: LOT-0001