551780-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Wasserbauarbeiten – Køge Dige Højvandsport
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKøge Dige Højvandsport
BeschreibungDette udbud er benævnt ”Køge Dige - Højvandsport” og det omfatter forberedende arbejder for, og etablering af ny højvandsport, herunder jordarbejder, rammearbejder, stål, beton og armering mm, samt levering og installation af selve højvandsporten med de tilhørende tekniske installationer. Udbuddet omfatter desuden en pumpestation hørende til højvandsporten. Projektet befinder sig i den sydlige del af Køge Havn ved havneløbet kaldet ”Slipset”, som findes mellem Nordre Kajgade og Søndre Kajgade. Højvandporten består af en ca. 45 m lang skydeport, som køre ud fra Sandvej på den nordlige side af ”Slipset”. Kontrakten omfatter desuden optioner som nævnt under LOT-0001
Interne KennungKøge Dige Højvandsport
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensAnsøger kan deltage i udbuddet alene eller som del af et konsortium. Ansøger kan desuden basere sig på andre enheders formåen, f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør, uanset den juridiske karakter af relationen mellem ansøger og den eller de pågældende enheder. Ansøger skal som led i ansøgningen indsende det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Ansøger, eventuelle konsortiedeltagere og støttende enheder skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at de ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135 og 136 samt § 137, stk. 1, nr. 1 og 2, og at de fastsatte egnethedskrav er opfyldt. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD. Hvis ansøger deltager som konsortium, skal de konsortiedeltagere, der ikke indgiver ansøgningen, underskrive deres ESPD. Støttende enheder skal ligeledes underskrive deres ESPD. Hvis ansøger baserer sig på andre enheders kapacitet, skal ansøger på opfordring fremlægge støtteerklæringer eller anden dokumentation for, at ansøger råder over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøger. I modsat fald kan Ordregiver ikke tage den pågældende enheds økonomiske og finansielle kapacitet i betragtning. Ordregiver har udarbejdet skabeloner i det elektroniske udbudssystem, som kan anvendes til erklæring om konsortiets eller den støttende enheds juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45240000 Wasserbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45246400 Hochwasserschutzarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungKontrakten omfatter forberedende arbejder for, og etablering af ny højvandsport, herunder jordarbejder, rammearbejder, stål, beton og armering, mm. samt levering og installation af selve højvandsporten med de tilhørende tekniske installationer. Udbuddet omfatter desuden en pumpestation hørende til højvandsporten samt klapbro over portkanalen. De øvrige arbejder med sikring af Køge Bugt udføres i særskilte entrepriser i form af henholdsvis pumper og pumpestation samt etablering af diger og højvandsmure, der ikke er en del af dette udbud. Projektet befinder sig i den sydlige del af Køge Havn ved havneløbet kaldet ”Slipset”, som findes mellem Nordre Kajgade og Søndre Kajgade. Højvandporten består af en ca. 45 m lange skydeport, som kører ud fra Sandvej på den nordlige side af ”Slipset”. Projektets placering, indhold og rammer fremgår af udbudsmaterialet med tilhørende tegninger.
Optionen
Beschreibung der OptionenNy kajspuns langs resten ad Slipset på sydsiden Der er givet tilladelse til, at eksisterende kaj på sydsiden kan fremrykkes ca. 1,5 meter for at lette udførelsen, som en konsekvens af, at nuværende kajspuns er i relativ dårlig stand, og denne kajstrækning i øvrigt ikke anvendes til skibsanløb. I kontrakten skal være inkluderet den nye kajspuns ud for pumpestation, vederlag for højvandsport og udløb fra pumpestation. Denne option inkluderer etablering af nyt bolværk med tilhørende forankring mv. på resterende del af Slipset på ca. 35 m. Herved vil sydsiden af slipset få en ny retlinjet bolværksflugt. TE’ designer selv den ny bolværkskonstruktion hørende til optionen med nødvendig spuns, forankring, jordarbejder, hammer og belægning. Designudgifter skal være inkluderet under de enkelte poster under denne option. Optionen skal overholde samme designkrav som strækningen ud for pumpestation og højvandsport hørende under kontraktarbejder. Forlængelse af periode for Drift og Vedligehold samt udkald TE skal desuden forestå drift og vedligehold af højvandsporten, vippebro og pumpestation og tilhørende tekniske installationer inden for den 5-årige afhjælpningsperiode. Bygherre ønsker at medtage mulighed for forlængelse/udvidelse af denne 5-årige periode som en option, dvs. frem til 10 år efter aflevering. Optionen skal indeholde alle ydelser som ligeledes er indeholdt i den i kontrakten angivne post. Se ligeledes beskrivelse i TAG. Tillæg for udkald og bistand vedr. højvandsport  Entreprenøren står til rådighed for udkald og yder bistand med betjening af hele det samlede anlæg i tilfælde af stormflodshændelse under afhjælpningsperioden, dvs. frem til 5 år efter aflevering. Denne option omfatter enhedspris såfremt bygherren vælger at udvide periode for udkald og bistand til betjening af anlægget under stormflod med yderligere 5 år, dvs. frem til 10 år efter aflevering. Alle ydelser indeholdt i den i kontrakten angivne post, skal ligeledes være inkluderet under den forlængede periode, Se TAG for yderligere beskrivelse af afregning.