2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kommende udbud af drift, vedligeholdelse, videreudvikling, forvaltning og support til MitID-løsningen
Beschreibung: 1. PROCEDURE Digitaliseringsstyrelsen vil sammen med de danske pengeinstitutter repræsenteret ved partnerskabet FR1 (datterselskab til Finans Danmark) (herefter samlet betegnet som ”Ordregiver”) gennemføre et udbud af drift, vedligeholdelse, videreudvikling, forvaltning og support af MitID-løsningen. Denne forhåndsmeddelelse igangsætter ikke selve udbuddet. Formålet med bekendtgørelsen er at invitere potentielle tilbudsgivere til en markedsundersøgelse og give potentielle tilbudsgivere lejlighed til at komme med input til Ordregivers foreløbige arbejde med det kommende udbud. Markedsundersøgelsen forventes at blive gennemført ved indsamling af input via bilag 2 – høringsbrev - spørgsmål til markedsdialogen, informationsmøde og afholdelse af efterfølgende dialogmøder, som beskrevet nedenfor. Ordregiver ønsker at indsamle input ved brug af bilag 2 – høringsbrev – spørgsmål til markedsdialogen. Ordregiver vil den 31. august 2026 holde et informationsmøde, hvor Ordregiver vil fortælle om den eksisterende MitID-løsning og dele overvejelser om det kommende udbud af MitID-løsningen. Ordregiver forventer at arrangere efterfølgende dialogmøder, hvor det er forventningen, at Ordregiver vil indsamle yderligere eller supplerende oplysninger efter den gennemførte markedsundersøgelse. For mere information om de enkelte dele af markedsundersøgelsen henvises til afsnit ”MARKEDSUNDERSØGELSE” nedenfor. 2. GENERELLE OPLYSNINGER Den nuværende kontrakt om drift, udvikling, videreudvikling, forvaltning og support af MitID-løsningen blev indgået med Nets DanID A/S (nu IN Groupe Denmark A/S) i 2019 og løber frem til juni 2031 (med mulighed for forlængelse). MitID-løsningen er den danske nationale elektroniske identifikationsordning, der er anmeldt som elektronisk identifikationsordning i henhold til eIDAS-forordningen (direktiv 1999/93/EF). En borger kan med MitID foretage sikker autentifikation på digitale selvbetjeningsløsninger. MitID kan anvendes som autentifikationsmetode i både den offentlige og private sektor hos de tjenesteudbydere, der benytter sig af MitID-løsningen. Ordregiver har i bilag 1 – beskrivelse af den eksisterende MitID-løsning, udarbejdet en overordnet beskrivelse af den eksisterende løsning. Nærmere oplysninger om MitID-løsningen er tilgængelig på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside: https://digst.dk/it-loesninger/mitid/ Ordregiver vil gennemføre et udbud om videreførelsen af MitID-løsningen. Udbuddet forventes gennemført som udbud med forhandling. Ordregiver ønsker bl.a. at bruge markedsundersøgelsen på at afsøge, om en eventuel opdeling af kontrakten i flere kontrakter vil være hensigtsmæssig. En opdeling af kontrakten kunne f.eks. være en struktur med to kontrakter opdelt i henholdsvis drift og udvikling. Ordregiver har ikke endeligt besluttet en eventuel mulighed for opdeling af kontrakten, og ønsker således input til, hvilke muligheder markedet kan se en fordel i. Alle oplysninger i denne forhåndsmeddelelse om det kommende udbud skal således også betragtes som foreløbige.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72910000 Computer-Backup-Dienste