553029-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Udbud af rengøringsservice for By & Havn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rengøringsservice for By & Havn
BeschreibungRengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver, herunder løbende rengøring af blandt andet kontorer, tekøkkener, kantine, kopirum, mødelokaler, toiletter, udstillingsarealer, trappeopgange, P-huse og udlejningsejendomme og baderum samt øvrige arealer, der fremgår af denne kravspecifikation og bilagene. Måtteservice og vinduespolering udgør også faste ydelser under kontrakten og er indeholdt i det årlige/månedlige vederlag. Vinduespolering omfatter ind- og udvendig facadeglas og ovenlys mv. Rengøringsservice skal kunne leveres på samtlige af By & Havns nuværende og fremtidige lokationer Kontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, som fremgår af udbudsmaterialets kontrakt med bilag.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver vil prækvalificere op til 5 ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele kontrakten til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Den udbudte kontrakt vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Kontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til kontrakt med bilag. Adgang til udbudsproceduren kræver online registrering. Vejledning om brugen af udbudssystemet findes på: https://mercell.atlassian.net/servicedesk/customer/portal/3/article/177996038?src=1869524006 By & Havn har valgt at udbyde én samlet kontrakt på samtlige lokationer i stedet for at opdele kontrakten i delaftaler: Samlingen af opgaverne er valgt fordi By & Havn finder det nødvendigt og hensigtsmæssigt af hensyn til opgavernes sammenhæng samt administration af opgaverne. Økonomiske aktører modtager ikke vederlag for deres deltagelse i proceduren. Besigtigelses- og orienteringsmøde: Ordregiver inviterer de udvalgte ansøgere til besigtigelses- og orienteringsmøde på de lokationer, hvor der udføres kontorrengøring, Ørestad Station, et repræsentativt udpluk af parkeringshuse samt et repræsentativt udpluk af udlejningsejendomme. Dato for afholdelse af besigtigelses- og orienteringsmødet vil blive planlagt og dato og tidspunkt endeligt fastlagt i forbindelse med afslutningen af prækvalifikationsfasen, men forventes afholdt den 21. september 2026. En endelig besigtigelsesplan vil blive offentliggjort i forbindelse med tilbudsfasen efter prækvalifikationsrunden. Der skal afsættes 1-2 hele dage til besigtigelsen inklusive transport. Ordregiver stiller ikke transport til rådighed, og der må max. deltage to personer fra hver tilbudsgiver. For så vidt angår vinduespolering vil der være mulighed for, at Ordregiver efterfølgende kan give adgang til, at tilbudsgiver foretager optælling af antallet af vinduer, hvis den relevante person hos tilbudsgiver ikke deltager på besigtigelsen. Dette skal i givet fald aftales nærmere med den udbudsansvarlige og den pågældende driftsleder.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90914000 Parkplatzreinigung, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung, 90919200 Büroreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRengøring af station, jf. kravspecifikations pkt. 13: Ørestad Station udgør lokationskategori 4. Kategorien omfatter de arealer på og omkring stationen, som By & Havn har driftsansvar for, herunder efter omstændighederne perroner, trapper, adgangsarealer, elevatorer, elevatorforrum, ganglinjer og øvrige tilknyttede fællesarealer Rengøring af parkeringsdæk: Kørearealer, ganglinjer, hjørner, vægkanter, områder omkring søjler samt øvrige fælles adgangs- og opholdsarealer i parkeringsanlægget Rengøring af stationen og parkeringsdækkene er medtaget som optioner og udføres alene, hvis og i det omfang Ordregiver skriftligt aktiverer optionen i overensstemmelse med kontrakten, Bilag 2, Lokationsoversigt, og Bilag 4, Tilbudsliste.