2. Verfahren
Verfahren
Titel: Evaluarea Acordului de Parteneriat 2021-2027 Etapa 3
Beschreibung: În conformitate cu art. 44 din Regulamentul (UE) nr. 1060/2021, Statul Membru sau Autoritatea de Management au obligația de a elabora un plan de evaluare care poate viza unul sau mai multe programe. Evaluările vor fi realizate de experți interni sau externi care sunt independenți din punct de vedere operațional. Evaluările se vor realiza din perspectiva unor criterii precum eficacitatea, eficiența, relevanța, coerența, valoarea adăugată pentru Uniune, caracterul inclusiv, nediscriminarea și vizibilitatea etc. Planul de evaluare a Acordului de Parteneriat 2021-2027 stabilește cadrul general de implementare a evaluării celui mai important document strategic al Politicii de Coeziune în România, respectiv Acordul de Parteneriat 2021-2027. Acesta a fost aprobat de Comitetul de Coordonare pentru Managementul Acordului de Parteneriat în reuniunea sa din 18 octombrie 2023. Scopul principal al Planului de Evaluare este de a stabili studiile de evaluare care urmează a fi realizate pentru a sprijini implementarea strategică a Acordului de Parteneriat 2021-2027, precum și buna pregătire a viitoarei perioade de programare. Obiectivele specifice ale planului:De a pune la dispoziție informații credibile și robuste, utile procesului decizional bazat pe dovezi, în ceea ce privește Acordul de Parteneriat 2021-2027 și viitoarea perioadă de programare; De a îmbunătăți calitatea evaluărilor printr-o planificare adecvată, implicarea părților interesate, identificarea timpurie a datelor necesare evaluărilor și facilitarea planificării colectării datelor; De a asigura că resursele de finanțare și gestionare a evaluărilor sunt adecvate. Utilizatorii Planului de Evaluare sunt Comitetul de Coordonare pentru Managementul Acordului de Parteneriat, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, Comisia Europeană, autoritățile de management, Unitatea Centrală de Evaluare din cadrul MIPE, evaluatorii externi care urmează să fie angrenați în realizarea evaluărilor planificate, precum și oricare alt actor sau persoană interesată de evaluarea Politicii de Coeziune în România. În acest context, reiese necesitatea realizării studiilor de evaluare incluse în Planul de Evaluare a Acordului de Parteneriat 2021-2027.Obiectul contractului este împărțit pe loturi: Lotul 1: Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor. Obiectivul contractului: Lotul1: Realizarea următoarele evaluări: 1. Evaluarea AP 5 - „Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP1„2. Evaluarea AP 9 - „Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP2„3. Evaluarea AP 12 – ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP3”.4. Evaluarea AP 15 - ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP4”.5.Evaluarea AP 21– ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP 5” Lotul 2: Evaluarea impactului intervențiilor asupra femeilor și asupra populației de etnie roma.Obiectivul contractului aferent Lotului 2 este de a realiza următoarele evaluări:1 Evaluarea AP 18 – ”Impactul intervențiilor asupra femeilor” ;2.Evaluarea AP 19 – ”Impactul intervențiilor asupra populației de etnie roma". Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 38918422/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79419000 Beratung in Sachen Evaluierung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul 1: Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor.
Beschreibung: Obiectivul contractului aferent Lotului 1 este de a realiza următoarele evaluări: 1.1 Evaluarea AP 5 - „Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP1„ 1.2 Evaluarea AP 9 - „Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP2„ 1.3 Evaluarea AP 12 – ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP3”. 1.4 Evaluarea AP 15 - ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP4”. 1.5 Evaluarea AP 21 – ”Evaluarea impactului măsurilor de simplificare și digitalizare asupra reducerii poverii administrative asupra beneficiarilor OP 5” Evaluările AP 5, AP 9, AP 12, AP 15, AP 21 vor examina, în principal, impactul reglementărilor și vor reprezenta o dezvoltare a studiilor precedente, din perioada de programare 2014-2020, privind măsurarea poverii administrative asupra beneficiarilor intervențiilor aferente fiecărui obiectiv de politică prin extinderea obiectului evaluării la analizarea impactului măsurilor luate cu acest scop.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79311100 Umfragengestaltung, 79311400 Wirtschaftsforschung
Los: LOT-0002
Titel: Lotul 2: Evaluarea impactului intervențiilor asupra femeilor și asupra populației de etnie roma.
Beschreibung: Obiectivul contractului aferent Lotului 2 este de a realiza următoarele evaluări: 2.1 Evaluarea AP 18 – ”Impactul intervențiilor asupra femeilor” Evaluarea urmărește să aprecieze impactul fondurilor Politicii de Coeziune asupra femeilor. 2.2 Evaluarea AP 19 – ”Impactul intervențiilor asupra populației de etnie roma” Evaluarea urmărește să aprecieze impactul fondurilor Politicii de Coeziune asupra populației de etnie roma.
Interne Kennung: 2