553460-2026 - Wettbewerb
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Tekoälyn asiantuntijapalveluiden hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tekoälyn asiantuntijapalveluiden hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on tekoälyn asiantuntijapalvelut. Tekoälyn asiantuntijapalveluilla tuetaan oikeusministeriön hallinnonalan yksittäisiä projekteja, projektoimatonta pienkehitystä, ylläpidon aikaista järjestelmäkehitystä tai muita toimeksiantoja, joihin tarvitaan tämän hankinnan kohteena olevaa tekoälyn asiantuntijapalvelua. Hankintayksikkönä tässä hankinnassa toimii Oikeusrekisterikeskus (jäljempänä ”ORK” ja/tai ”Tilaaja”). Palvelun loppukäyttäjinä voivat olla oikeusministeriön hallinnonalaan kuuluvat virastot (”Asiakas” tai yhdessä ”Asiakkaat”). Toimeksiannot tehdään Tilaajan työnjohdossa, joka määrittelee ja valvoo toteutuksia. Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella yhden tai useamman sopimuskumppanin tekoälyn asiantuntijapalveluiden tuottamiseen. Asiantuntijapalveluita voidaan hyödyntää kaikissa oikeusministeriön hallinnonalan virastojen ja laitoksien toimeksiannoissa, jotka Tilaaja tilaa toimittajalta. Lisätietoa oikeusministeriön hallinnonalasta: https://oikeusministerio.fi/hallinnonala Hankinnan kohteena olevat palvelut on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 2 Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: ORK/1462/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1 - Agentti- ja tekoälyratkaisujen kehitys
Beschreibung: Osa-alueen sisältö on kuvattu kattavasti tarjouspyynnön liitteessä 2 Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue 1 - ORK/1462/2026-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2 - Asiakasratkaisujen ja -prosessien kehityksen tuki
Interne Kennung: Osa-alue 2 - ORK/1462/2026-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3 - Agenttipohjainen järjestelmäkehitys
Interne Kennung: Osa-alue 3 - ORK/1462/2026-2