See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: SPECTROMETRU DE MASA PENTRU RAPOARTE IZOTOPICE EA-GC-IRMS
Beschreibung: In cadrul proiectului: „Cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile complexe ale lumii moderne”, Cod SMIS 329011, Contract de finantare nr. 390080/03.11.2025, derulat de INCDTIM Cluj-Napoca in calitate de coordonator, se doreste achizitionarea unui spectrometru de masa pentru rapoarte izotopice EA-GC-IRMS de ultima generatie, destinat determinarii rapoartelor izotopilor stabili: carbon (13C/12C), azot (15N/14N), sulf (34S/32S), oxigen (18O/16O) si hidrogen (2H/1H), conform cerintelor caietului de sarcini, in scopul implementarii cu succes a activitatilor si subactivitatilor din cadrul proiectului, in vederea atingerii obiectivelor proiectului de cercetare. Sistemul trebuie sa permita: a) analize de tip BSIA (Bulk Stable Isotope Ratio Analysis), realizate prin analizor elemental cuplat la IRMS; b) analize de tip CSIA (Compound Specific Isotope Analysis), realizate prin cromatograf de gaze cuplat la IRMS. Cerinte generale ale sistemului: a) Sistem complet integrat si compatibil IRMS – analizor elemental – cromatograf de gaze; b) Operare in regim Continuous Flow; c) Determinare izotopica obligatorie pentru : carbon (¹³C/¹²C), azot (¹⁵N/¹⁴N), sulf (³⁴S/³²S), oxigen (¹⁸O/¹⁶O) si hidrogen (2H/1H), atat in regim BSIA, cat si CSIA (unde este aplicabil); d) Analiza probelor solide si lichide; e) Automatizare avansata a analizelor si control centralizat prin software; f) Livrare, instalare, punere in functiune, testare si instruire incluse in pret. Echipamentul va fi utilizat in cadrul activitatilor din cadrul proiectului ce au ca scop indeplinirea urmatoarelor obiective specifice: OS1. Dezvoltarea a trei game de produse alimentare (tip branzeturi) sigure si durabile, pentru o dieta sanatoasa, urmarind un echilibru intre cerere si resurse, precum si conectivitatea aliment – dieta – sanatate individ. OS3. Dezvoltarea unui serviciu pentru valorificarea superioara a materiilor prime autohtone prin intermediul amprentei izotopice si elementale. Proiectul „Cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile complexe ale lumii moderne” urmareste atingerea obiectivului general: „dezvoltarea unor solutii integrate, multidisciplinare, bazate pe concepte stiintifice si tehnice inovative pentru cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile lumii moderne si totodata pentru a contribui la valorificarea superioara a potentialului agricol al Romaniei”. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP https://e-licitatie.ro/pub
Interne Kennung: 13221445_2026_PAAPD1604341
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38433100 Massenspektrometer
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: In cadrul proiectului: „Cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile complexe ale lumii moderne”, Cod SMIS 329011, Contract de finantare nr. 390080/03.11.2025, derulat de INCDTIM Cluj Napoca in calitate de coordonator, se doreste achizitionarea unui spectrometru de masa pentru rapoarte izotopice EA-GC-IRMS de ultima generatie, destinat determinarii rapoartelor izotopilor stabili: carbon (13C/12C), azot (15N/14N), sulf (34S/32S), oxigen (18O/16O) si hidrogen (2H/1H), conform cerintelor caietului de sarcini, in scopul implementarii cu succes a activitatilor si subactivitatilor din cadrul proiectului, in vederea atingerii obiectivelor proiectului de cercetare. Sistemul trebuie sa permita: a) analize de tip BSIA (Bulk Stable Isotope Ratio Analysis), realizate prin analizor elemental cuplat la IRMS; b) analize de tip CSIA (Compound Specific Isotope Analysis), realizate prin cromatograf de gaze cuplat la IRMS. Cerinte generale ale sistemului: a) Sistem complet integrat si compatibil IRMS – analizor elemental – cromatograf de gaze; b) Operare in regim Continuous Flow; c) Determinare izotopica obligatorie pentru : carbon (¹³C/¹²C), azot (¹⁵N/¹⁴N), sulf (³⁴S/³²S), oxigen (¹⁸O/¹⁶O) si hidrogen (2H/1H), atat in regim BSIA, cat si CSIA (unde este aplicabil); d) Analiza probelor solide si lichide; e) Automatizare avansata a analizelor si control centralizat prin software; f) Livrare, instalare, punere in functiune, testare si instruire incluse in pret; Echipamentul va fi utilizat in cadrul activitatilor din cadrul proiectului ce au ca scop indeplinirea urmatoarelor obiective specifice: OS1. Dezvoltarea a trei game de produse alimentare (tip branzeturi) sigure si durabile, pentru o dieta sanatoasa, urmarind un echilibru intre cerere si resurse, precum si conectivitatea aliment – dieta – sanatate individ. OS3. Dezvoltarea unui serviciu pentru valorificarea superioara a materiilor prime autohtone prin intermediul amprentei izotopice si elementale. Proiectul „Cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile complexe ale lumii moderne” urmareste atingerea obiectivului general: „dezvoltarea unor solutii integrate, multidisciplinare, bazate pe concepte stiintifice si tehnice inovative pentru cresterea rezilientei lantului alimentar la provocarile lumii moderne si totodata pentru a contribui la valorificarea superioara a potentialului agricol al Romaniei”. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP https://e-licitatie.ro/pub
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51430000 Installation von labortechnischen Anlagen, 80510000 Spezialausbildung