2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markentreprenadarbeten
Beschreibung: Mullsjö kommun med helägda bolaget Mullsjö Energi och Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Entreprenör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Markentreprenadarbeten. Upphandlingen avser ramavtal för utförande av markentreprenadarbeten på fastigheter, allmän platsmark samt privat mark inom Mullsjö kommun. Arbeten omfattar projektering jämte utförande av exempelvis finplaneringsarbeten, grönyteanläggningar, ny-, om- och tillbyggnationer, VA-arbeten samt beredskap och arbeten vid akuta VA-reparationer. Ramavtalet omfattar inte ny-, om- och tillbyggnadsarbeten som genomförs som enskilda och separat upphandlade projekt. Ramavtal kommer att tilldelas tre (3) entreprenörer med delvis rangordning och delvis förnyad konkurrensutsättning. Avtalens totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 20 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalens totala takvolym är 40 000 000 SEK.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 45.1 Mark- och grundarbeten
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135432:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze