See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud vedrørende køkkenløsninger til Boligforeningen Århus Omegn
Beschreibung: Boligforeningen Århus Omegn (Ordregiver) ønsker løbende at anskaffe køkkener til sine almene boliger via den kollektive råderet. Den kollektive råderet betyder i praksis, at Ordregiver finansierer anskaffelsen, mens lejeren betaler for forbedringen via huslejen. Udover den kollektive råderet vil der også forekomme tilfælde, hvor der ønskes anskaffelse af køkkener f.eks. ved udtjente køkkener mv. Ordregiver estimerer at der årligt skal udskiftes ca. 60 køkkener fordelt på de enkelte afdelinger. Estimatet er Ordregivers skøn, og baseret på forventelige volumener. Volumen er udelukkende vejledende, hvorfor det ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Ordregivers maksimale volumen vil være 100 køkkener pr. år. For yderligere information om anskaffelsen, henvises til Bilag 1 – Krav til køkkener samt Bilag 1.1 – Krav til arbejdets udførsel. Rammeaftalen har en varighed på 2 år fra rammeaftalens underskrift. Ordregiver har herefter mulighed for at forlænge rammeaftalen 2 gange af 12 måneder med et varsel på 3 måneder inden udløb af den oprindelige rammeaftaleperiode. Ordregiver tildeler rammeaftalen til to (2) leverandører, som i løbet af rammeaftaleperioden vil blive tildelt konkrete ordre i form af leverance af køkkener. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delkontrakter. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Rammeaftale, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – mulighed for at afgive tilbud.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud. Ordregiver vil prækvalificere op til fem (5) ansøgere, hvorefter rammeaftalen vil blive tildelt til to (2) leverandører.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39141000 Küchenmöbel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel, 39200000 Ausstattung und Zubehör, 39220000 Küchenausstattung, Haushalts- und Heimartikel, Catering-Zubehör
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 60 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen har en varighed på 2 år fra rammeaftalens underskrift. Ordregiver har herefter mulighed for at forlænge rammeaftalen 2 gange af 12 måneder med et varsel på 3 måneder inden udløb af den oprindelige rammeaftaleperiode.