2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af automatiseret lagerlogistik
Beschreibung: Udbuddet omhandler levering af en Løsning, der skal indeholde blandt andet pallelager og plukkelager, pakkestationer til kasser og bure/vogne, vogne, kasser samt intern logistik inklusiv tilhørende ITsystemer. Der er tale om en totalleverance af en samlet løsning.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Automatisering af logistik
Beschreibung: Ny Lægemiddelforsyning (NLF) samler dele af Regions Sjællands Sygehusapoteker i én enhed, idet der er behov for en større samlet kvalitetssikret lægemiddelforsyning. NLF skal samle sygehusapoteksfunktionen (SA) på én facilitet i Region Sjælland. Denne facilitet vil agere som et centraliseret pakke- og distributionscenter, der effektivt koordinerer modtagelse, opbevaring, plukning, pakning og distribution af alle lægemidler i Region Sjælland. NLF vil være underlagt Lægemiddelstyrelsens krav og forordninger til forskel fra sygehuse, som hører under Sundhedsstyrelsen. NLF skal overholde Lægemiddelstyrelsens krav om overholdelse af GDP (God Distributions Praksis), hvilket medfører specifikke krav til bl.a. materialer, tekniske anlæg, systematisk dokumentation, kvalitetssikring, afprøvning og validering. NLF skal opføres på en ny grund i et nyt erhvervsområde på Ymersvej 1 i Køge og hvor Region Sjælland ligeledes skal opføre en ny ambulancestation. Samlet grundstørrelse er ca. 27.000 m2, hvoraf grundarealet, der vedrører nærværende entreprise udgør, i alt ca. 14.080 m2. Der efterspørges én totalleverandør til automatisering og digitalisering af logistisk processerne. Den forventede Løsning skal indeholde blandt andet pallelager og plukkelager, pakkestationer til kasser og bure/vogne, vogne, kasser samt intern logistik inklusiv tilhørende IT-systemer. Den kommende Leverandør af automatiseringsløsningen vil indgå i et samarbejde med totalentreprenøren af byggerier. Leverandøren skal forvente koordinering med og sideløbende arbejde med totalentreprenøren, da parterne indgår i den samlede bygherrerleverance. Leverandøren kan ikke forvente at byggeriet er færdigt og levering og montering skal derfor ske i med koordinering med totalentreprenøren.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42997300 Industrieroboter, 42965100 Lagerhaus-Verwaltungssystem, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile