See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Supervizare pentru proiectarea și execuția lucrărilor aferente proiectului ”Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați”
Beschreibung: Domeniul de aplicare al Contractului îl reprezintă supervizarea pentru proiectarea și execuția lucrărilor din cadrul proiectului ”Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați”, și include supervizarea pentru: • elaborarea documentațiilor tehnice, în conformitate cu prevederile legale; • obținerea tuturor avizelor/acordurilor/permiselor necesare obținerii Autorizației de construire; La elaborarea documentațiilor, Contractantul va respecta conținutul cadru prevăzut de legislația în vigoare și solicitările instituțiilor abilitate pentru emiterea avizelor/ acordurilor și autorizațiilor; • execuția lucrărilor; • perioada de notificare a defectelor. • asistenta tehnica pe perioada lucrarilor si pe perioada de notificare a defectelor. Termen până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătura cu documentația de atribuire este de 21 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea Contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări în a 11 a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor (conf. Art. 173, alin 1 din Legea 99/2016).
Interne Kennung: 693
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: supervizare pentru proiectare și executie lucrări Modernizarea si Dezvoltarea Portului Mineralier Galați Portul Mineralier aflat în administrarea CN APDM SA, este amplasat pe malul stang al fluviului Dunarea, intre kilometrii fluviali 155+400 si 157+800, amonte de gura de varsare a raului Siret. Portul Mineralier a fost construit intre anii 1972-1982 pentru a deservi nevoile de aprovizionare cu materii prime a Combinatului Siderurgic Galati. Politica de transporturi la nivel european este de a dezvolta transportul pe apă în detrimentul transportului rutier şi pe cale ferată, care sunt mai scumpe şi poluează mediul înconjurător, în special traficul auto. În acest sens, transformarea fluviului Dunărea în principala cale de transport a mărfurilor este una din preocupările principale ale Uniunii Europene. Ȋn contextul României ca stat membru al UE, sunt disponibile fonduri structurale pentru îmbunătăţirea situaţiei infrastructurii de transport româneşti. Ȋn domeniul transporturilor se vor aloca Fonduri Europene Nerambursabile (FEN). CN APDM SA face parte din numărul redus al entităților eligibile pentru aceste fonduri deoarece administrează infrastructura portuară aferentă sectorului maritim al Dunării şi se află sub autoritatea MTI. Având în vedere cele descrise mai sus, CN APDM SA are prevăzut în Programul de dezvoltare, investiţia ”Modernizarea si Dezvoltarea Portului Mineralier Galati” și a efectuat demersurile necesare obținerii finanțării prin programele europene. Obiective : • Îmbunătățirea conectărilor la rețelele TEN-T (Core și Comprehensive); • Îmbunătățirea conexiunilor cu Hinterland-ul; • Modernizarea infrastructurii portuare (în vederea adaptării la tipurile noi de nave) și dezvoltarea zonelor adiacente (platforme pentru servicii adiacente transporturilor pe apa, facilitati de reparare a navelor, control fitosanitar, servicii de buncheraj, conectarea la rețele de apă și energie); • Creșterea calității serviciilor, prin digitizarea fluxului de informații, simplificarea procedurilor portuare și vamale, dezvoltarea serviciilor de personal și sistem de monitorizare a navelor; • Reducerea consumului de energie prin utilizarea surselor de energie alternativă; • Reducerea sedimentelor în port; • Încurajarea unui sistem energetic sustenabil. Având în vedere: • responsabilitățile asumate de CN APDM SA în ceea ce privește implementarea proiectului “Modernizarea si Dezvoltarea Portului Mineralier Galati” si • necesitatea semnarii contractului de servicii de supervizare pentru proiectare si executie lucrari în functie de obtinerea finantarii (estimat Februarie 2023); este imperios necesară realizarea a achiziției serviciilor de supervizare pentru proiectare si execuţie lucrări aferente proiectului
Interne Kennung: 1