See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuţie lucrări pentru obiectivul de investiții ”Reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport regional pe tronsonul funcțional E581 – DJ241 – DJ241A – DJ241 G”
Beschreibung: ”Reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport regional pe tronsonul funcțional E581 – DJ241 – DJ241A – DJ241 G”: În cadrul documentației s-a prevăzut realizarea următoarelor lucrări principale de modernizare drumuri județene: - Protejare conducte de transport gaze naturale; - Frezarea mixturilor asfaltice degradate existente, scarificarea, reprofilarea și nivelarea platformei existente; - Aducerea părții carosabile la lățimea și capacitatea portantă corespunzătoare prin execuție de casete de supralărgire sau execuție de infrastructură nouă pe toată lățimea drumului, inclusiv supralărgiri și supraînălțări în curbe; - Realizare suprastructură rutieră nouă din mixturi asfaltice cu grosime fixă; - Reabilitare de poduri pe traseul studiat si amenajarea albiei amonte si aval; - Reabilitare/execuție de podețe transversale și logitudinale pe traseul studiat; - Realizare de șanțuri betonate și rigole carosabile pe anumite tronsoane din cadrul proiectului; - Trotuare pietonale și piste pentru bicicliști pe zone din intravilanul localităților; - Podețe de acces cu placă armată peste șanțuri pentru asigurarea accesului auto și pietonal la propretățile adiacente proiectului; - Amenajări ale drumurilor laterale întâlnite pe traseu până la limita cadastrală sau pe 10,0 m lungime; - Aducerea la cotă a căminelor de rețele suprapuse cu lucrările proiectate; - Realizare de semnalizare rutieră pentru siguranța și confortul rutier: treceri de pietoni cu led, marcaj rutier transversal și longitudinal, marcaje rezonatoare, parapeti metalici directionali prevăzuti cu elemente reflectorizante, semnalizare poduri si podețe; - amenajare statii pentru transport public; - montare borne kilometrice si hectometrice. O atenție deosebită se va acorda rosturilor între beton și mixtura asfaltică de pe suprafața carosabilă (de exemplu rost între bordură și strat de uzură, rost între dispozitiv preluare ape pluviale și strat uzură), acestea urmând a se colmata cu mastic bituminos. Astfel, se impune achiziționarea execuției de lucrări pentru execuția tronsoanelor de drum județean, cu scopul de a mări viteza de deplasare, creșterea capacității portante a plaftormei drumurilor județene, creșterea gradului de siguranță rutieră, creșterea conectivității la rețeaua TEN-T. Operatorii economici pot solicita clarificari intr-un termen ce nu va depasi 20 zile pana la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. - Autoritatea contractanta va raspunde o singura data la toate solicitarile de clarificari cu 11 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor .
Interne Kennung: 3127476/2025/4472
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul investiției este cel de realizare a lucrărilor de execuție obiectiv de investiții ”Reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport regional pe tronsonul funcțional E581 – DJ241 – DJ241A – DJ241 G” inclusiv lucrări de deviere sau a protejare conducte și rețele suprapuse pe amplasament. Durata estimată a execuției lucrărilor: durata de realizare a lucrărilor de modernizare este estimată la o durată de 18 luni pentru execuția contractului; Valoarea estimată pentru execuția lucrărilor: în documentația tehnică – Proiect tehnic și detalii de execuție pentru obiectivul ”Reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport regional pe tronsonul funcțional E581 – DJ241 – DJ241A – DJ241 G”, care a fost aprobată prin Hotărârea Consiliului Județean Galați nr. 365/19.12.2024 și Hotărârea Consiliului Județean Galați nr. 59/25.03.2025, se estimează: valoare estimată cheltuieli execuție lucrări tronsoane de drumuri județene, inclusiv realizare lucrări de deviere/protejare utilități, după cum urmează: Cap 1.2 –Amenajarea terenului 2.288.780,38 lei fără T.V.A; Cap 1.3– Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială 479.392,41 lei fără TVA; Cap 1.4 – Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților (protejare conductă gaze) 132.500,00 lei fără TVA; Cap 2 – Cheltuieli asigurarea utilităților 12.000,00 lei fără TVA; Cap 4.1 – Construcții și instalații 74.655.196,52 lei fără TVA; Cap. 4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de transport 15.000,00 lei fără TVA; Cap 5.1.1 – Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier 412.594,38 lei fără TVA; TOTAL 77.995.463,69 lei fără TVA; Valoare estimată capitol Cheltuieli diverse și neprevăzute: 2.044.800,00 lei fără T.V.A; aceasta valoare nu este inclusa in valoarea estimata a lucrarilor.
Interne Kennung: 1