See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „FURNIZARE ENERGIE ELECTRICĂ ȘI GAZE NATURALE” pentru sediile Bibliotecii Naționale a României, din B-dul Unirii, nr. 22 sector 3, Bucureşti
Beschreibung: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor: 18 zile. Autoritatea contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Se vor respecta prevederile art.160 din Legea nr. 98/2016 actualizata si ale art. 27 din H.G. nr. 395/2016. Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze servicii de furnizare energie electrică și gaze naturale pentru imobilele deținute de către Biblioteca Naționale a României pentru următoarele locuri de consum, respectiv: LOTUL 1: Furnizare energie electrică pentru: - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3; - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, Str. Gabriel Bethlen, Nr.1, Jud. Alba; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, Str. Biserica Amzei, Nr. 4-7, Sector 1; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu nr. 21, jud. Dolj. LOTUL 2: Furnizare gaze naturale pentru: - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3; - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, Str. Gabriel Bethlen, Nr.1, Jud. Alba; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu nr. 21, jud. Dolj. - Lotul nr. 1 Energie electrică - Valoarea estimată minimă a acordului cadru este de 278.010,20 lei fără TVA pentru 1 (o) lună; - Valoarea estimată maximă a acordului cadru este de 4.345.646,27 lei fără TVA pentru o perioada de 12 luni. Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 278.010,20 lei fără TVA. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 1.643.386,74 lei fără TVA. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: În urma încheierii acordului cadru, autoritatea contractanta va încheia contracte subsecvente în perioada: - lunară valoarea minimală a contract subsecvent este de 278.010,20 lei fără TVA; - august – decembrie 2026, valoarea maximală contractului subsecvent este 1.643.386,74 lei fără TVA. - Lotul nr. 2 Gaze naturale - Valoarea estimată minimă a acordului cadru este de 2.543,34 lei fără TVA pentru 1 (0) lună; - Valoarea estimată maximă a acordului cadru este de 183.000,56 lei fără TVA pentru o perioada de 12 luni. Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 2.543,34 lei fără TVA. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 84.472,22 lei fără TVA. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: În urma încheierii acordului cadru, autoritatea contractanta va încheia contracte subsecvente în perioada: - lunară valoarea minimală a contract subsecvent este de 2.543,34 lei fără TVA; - august – decembrie 2026, valoarea maximală contractului subsecvent este de 84.472,22 lei fără TVA
Interne Kennung: 6312079_2026_PAAPD1623454
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul nr. 1 Energie electrică
Beschreibung: - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3; - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, Str. Gabriel Bethlen, Nr.1, Jud. Alba; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, Str. Biserica Amzei, Nr. 4-7, Sector 1; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu nr. 21, jud. Dolj. Valoarea estimată minimă și maximă a acordului cadru; - Valoarea estimată minimă a energiei electrice în valoare de 278.010,20 lei fără TVA, pentru o perioadă de 1 (una) lună, respectiv 302,40 MWh cu taxe și accize incluse; - Valoarea estimată maximă a energiei electrice în valoare de 4.345.646,27 lei fără TVA, pentru o perioadă de 12 luni, respectiv 4.729,10 MWh cu taxe și accize incluse. Valoarea estimată minimă și maximă a contractului subsecvent ; - Valoarea estimată minimă a energiei electrice în valoare de 278.010,20 lei fără TVA, pentru o perioadă de 1 (una) lună, respectiv 302,40 MWh cu taxe și accize incluse; - Valoarea estimată maximă a energiei electrice în valoare de 1.643.386,74 lei fără TVA, pentru o perioadă de 5 luni, respectiv 1.787,90 MWh cu taxe și accize incluse. Cantități estimate pentru Acordul cadru: - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 300,00 MWh (1 lună) și maxim 4.700,00 MWh (12 luni), conform Anexei 1 a prezentului Caietului de sarcini; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, str. Gabriel Bethlen, nr.1, jud. Alba, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 0,80 MWh (1 lună) și maxim 10,80 MWh (12 luni), conform Anexei 1 a prezentului Caietului de sarcini; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, str. Biserica Amzei, nr. 4-7, sector 1, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 0,10 MWh (1 lună) și maxim 1,20 MWh (12 luni), conform Anexei 1 a prezentului Caietului de sarcini; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu, nr. 21, jud. Dolj, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 1,00 MWh (1 lună) și maxim 17,10 MWh (12 luni), conform Anexei 1 a prezentului Caietului de sarcini; Cantități estimate pentru contractul subsecvent: - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 300,00 MWh (1 lună) și maxim 1.775,00 MWh (5 luni) august - decembrie; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, str. Gabriel Bethlen, nr.1, jud. Alba, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 0,80 MWh (1 lună) și maxim 4,40 MWh (5luni) august - decembrie; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, str. Biserica Amzei, nr. 4-7, sector 1, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 0,10 MWh (1 lună) și maxim 0,50 MWh (5 luni) august - decembrie; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu, nr. 21, jud. Dolj, cantitatea totală de energie electrică consumată poate avea valori cuprinse între: minim 1,00 MWh (1 lună) și maxim 8,00 MWh (5 luni ) august – decembrie.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Lotul nr. 2 Gaze naturale
Beschreibung: - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3; - locul de consum ale Bibliotecii Naționale a României din București, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, Str. Gabriel Bethlen, Nr.1, Jud. Alba; - locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, str. Mihail Kogălniceanu nr. 21, jud. Dolj. Valoarea estimată minimă și maximă a acordului cadru; - Valoarea estimată minimă a gazelor naturale în valoare de 2.543,34 lei fără TVA, pentru o perioadă de 1 (una) lună, respectiv 9,00 MWh cu taxe și accize incluse; - Valoarea estimată maximă a gazelor naturale în valoare de 183.000,56 lei fără TVA, pentru o perioadă de 12 luni, respectiv 652,00 MWh cu taxe și accize incluse. Valoarea estimată minimă și maximă a contractului subsecvent ; - Valoarea estimată minimă a gazelor naturale în valoare de 2.543,34 lei fără TVA, pentru o perioadă de 1 (una) lună, respectiv 9,00 MWh cu taxe și accize incluse; - Valoarea estimată maximă a gazelor naturale în valoare de 84.472,22 lei fără TVA, pentru o perioadă de 5 luni, respectiv 301,00 MWh cu taxe și accize incluse. Cantități estimate pentru Acordul cadru: - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3, cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 1,00 MWh (1 lună) și maxim 12 MWh (12 luni); - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, str. Gabriel Bethlen, nr.1, jud. Alba, cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 4 MWh (1 lună) și maxim 320 MWh (12 luni); - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, nr. 21, jud. Dolj cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 4 MWh (1 lună) și maxim 320 MWh (12 luni). Cantități estimate pentru contractul subsecvent: - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României din București, B-dul Unirii, Nr. 22, Sector 3, cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 1,00 MWh (1 lună) și maxim 5 MWh (5 luni ) august – decembrie; - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia, str. Gabriel Bethlen, nr.1, jud. Alba, cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 4 MWh (1 lună) și maxim 148 MWh (5 luni ) august – decembrie; - pentru locul de consum al Bibliotecii Naționale a României, Filiala Omnia din Craiova, nr. 21, jud. Dolj cantitatea totală de gaze naturale consumată poate avea valori cuprinse între: minim 4 MWh (1 lună) și maxim 148 MWh (5 luni ) august – decembrie.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 09123000 Erdgas