2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammekontrakt om levering af MFR-vaccine 2026 – 2030
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører levering af MFR-vaccine (mæslinge-, fåresyge-, røde hunde-vaccine) i perioden 2026 – 2030. Det er et krav, at den tilbudte vaccine på tidspunktet for afgivelse af tilbud har markedsføringstilladelse gældende for Danmark, jf. Lægemiddellovens § 7, stk. 1. Yderligere krav til vaccinen fremgår af udbudsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af MFR-vacciner som udgangspunkt er ca. 130.000 – 150.000 doser årligt, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 520.000 – 600.000 doser rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til det offentlige vaccinationsprogram i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i rammeaftalens løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af de beslutninger, der træffes for det offentlige vaccinationsprogram og af vaccinationstilslutningen. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, afhængigt af hvilke beslutninger der træffes for det offentlige program, kan SSI samlet set købe op til 750.000 doser (den maksimale mængde) i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung: 4046596
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33651640 Masern-Mumps-Röteln-Impfstoffe (MMR)
5. Los
Los: LOT-0000