554725-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bau von Fußgängertunnels – Îmbunătățirea atractivității și siguranței deplasărilor pietonale adiacente coridorului Străzii Unirii, Municipiul Târgu Jiu : Pasaj pietonal Strada Unirii – Bulevardul Constantin Brâncuși
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Îmbunătățirea atractivității și siguranței deplasărilor pietonale adiacente coridorului Străzii Unirii, Municipiul Târgu Jiu : Pasaj pietonal Strada Unirii – Bulevardul Constantin Brâncuși
Beschreibung: Realizarea unui pasaj pietonal subteran la intersectia dintre Strada Unirii cu Bulevardul Constantin Brâncuși , in Municipiul Târgu Jiu , in vederea fluidizarii circulatiei rutiere si imbunatatirea sigurantei deplasarilor pietonale adiacente coridorului Străzii Unirii . Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari sau informatii suplimentare , in legatura cu documentatia de atribuire, inainte de data limita de depunere a ofertelor 19 zile. Solicitarea de clarificari sau informatii se va transmite prin intermediul S.E.A.P, prin accesarea Sectiunii dedicate ,,SOLICITARE DE CLARIFICARI/INTREBARI/COMUNICARI”. In masura in care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut in anuntul de participare, raspunsurile cat si intrebarile in legatura cu documentatia de atribuire vor fi publicate in S.E.A.P. la SECTIUNEA ,,SOLICITARE DE CLARIFICARI/INTREBARI/COMUNICARI” cat si in SECTIUNEA ,,LISTA CLARIFICARI, NOTIFICARI SI DECIZII” in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. In cazul decalarii termenului de depunere al ofertelor se va extinde corespunzator (cu zilele de decalare).
Interne Kennung: L19-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221243 Bau von Fußgängertunnels
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Realizarea unui pasaj pietonal subteran, aferente girației, amplasat în arealul intersecției dintre Strada Unirii si Bulevardul Constantin Brancusi. Realizarea pasajului pietonal duce la creșterea accesibilității la punctele de interes, scurtarea timpilor de deplasare și creșterea indicatorilor de performanță de siguranță pentru aceste trei intersecții. Pasajul este corelat cu stațiile mijloacelor de transport în comun și ține cont de obișnuințele de deplasare ale oamenilor. Acest pasaj este configurat în funcție de trama stradală, lățimea trotuarelor, spațiile plantate și fondul construit existent. Accesele au o tratare unitară, atât la nivel dimensional, cât și la nivel de imagine arhitectural-urbanistică. Acestea nu sunt acoperite, pentru a permite o bună vizibilitate în intersecții și pentru a nu interfera cu fațadele clădirilor monument istoric. Accesele sunt dotate cu scară fixă, ce face posibilă evacuarea a trei fluxuri pietonale și lift exterior, pentru a facilita subtraversarea pentru persoanele cu dizabilități, vârstnice, cu bagaje, cărucior cu copii sau cu bicicletă. Pasajul pietonal are patru accese ”A”, ”B”, ”C” și ”D”, dotate cu scară fixă și lift. Amplasarea acceselor ”A”, ”B” și ”C” impune refacerea spațiilor verzi aferente locuințelor colective înalte, dar și a zonelor aferente circulațiilor pietonale. Accesul ”A” va fi amplasat adiacent Parcului Central Constantin Brâncuși și trotuarului aferent Bulevardului Constantin Brâncuși. De asemenea, în spațiul central al pasajului, a fost prevăzut un luminator acoperit cu sticlă securizată și profile de aluminiu, cu ochiuri mobile, montat pe structură metalică pentru asigurarea luminii naturale, unde se pot amenaja evenimente culturale și artistice temporare aprobate conform reglementarilor, cu precădere în perioadele reci ale anului, când reuniunile în parc ar putea fi îngreunate de intemperii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45233140 Straßenarbeiten