See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud vedrørende indkøb af to gravemaskiner til Forsvaret
Beschreibung: Udbud vedrørende indkøb af to gravemaskiner til Forsvaret
Vorherige Bekanntmachung: 278487-2025
Interne Kennung: 2024/016599
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 43260000 Löffelbagger, Bagger und Schaufellader sowie Bergbaumaschinen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Levering af 1 (én) ekstra 4,5 - 6 tons gravemaskine i henhold til kravspecifikationens Bilag 1.1 og 1 (én) ekstra 7 - 10 tons gravemaskine i henhold til kravspecifikationen i Bilag 1.2. FMI kan gøre brug af disse optioner inden for 24 måneder efter ikrafttrædelse af Kontrakten ved at afgive en indkøbsordre. Optionerne er udtryk for, at FMI har en købsret, men ikke en købspligt til de yderligere leveringer inden for den nævnte tidsperiode ovenfor.