554890-2026 - Ergebnis
Rumänien – Betriebsprüfung – Servicii de audit tehnic și financiar în cadrul proiectului „Migrarea aplicațiilor și sistemelor informatice în cloud (MAS IC)”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de audit tehnic și financiar în cadrul proiectului „Migrarea aplicațiilor și sistemelor informatice în cloud (MAS IC)”
Beschreibung: Obiectul achiziției vizează servicii de audit tehnic și financiar. Obiectul prezentei achiziții îl constituie prestarea de servicii de audit tehnic și financiar în cadrul proiectului „Migrarea aplicațiilor și sistemelor informatice în cloud (MAS IC)“, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Pentru LOT 1 - Servicii de audit tehnic: Serviciile solicitate constau în auditarea activităților Proiectului MAS IC din perspectivă tehnică, în scopul îndeplinirii cerințelor de auditare prevăzute în Cadrul Instituțional de Dezvoltare (CID) PNRR și în Aranjamentele operaționale. Obiectivul specific: Obținerea asigurărilor necesare că specificațiile tehnice ale aplicațiilor migrate sunt în concordanță cu descrierea investiției din analiza elaborată în cadrul jalonului 143 și din decizia de punere în aplicare a Consiliului, iar cerințele tehnice de TIC prevăzute în cererea de finanțare și caietele de sarcini sunt îndeplinite în totalitate prin implementarea activităților pentru care sunt solicitate cheltuieli de către Beneficiar în Cererile de Transfer (CT) / Declarațiile de Utilizare a Cererilor de Transfer pentru investiția finanțată în cadrul Proiectului MAS-IC. Pentru LOT 2 - Servicii de audit financiar: Serviciile solicitate constau în auditarea tuturor cheltuielilor și activităților proiectului MAS IC. Obiectivul specific: Verificarea de către Auditorul financiar a faptului că sumele solicitate de către Beneficiar în Cererile de Transfer (CT) / Declarațiile de Utilizare a Cererilor de Transfer pentru investiția finanțată în cadrul Proiectului MAS-IC sunt aferente unor cheltuieli care s-au efectuat în mod real și sunt dovedite prin documente originale, sunt legale, exacte și eligibile. Ofertele trebuie depuse pentru: 2 loturi. Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2 Ofertanții vor putea depune ofertă pentru unul sau mai multe loturi.Prevederi aplicabile doar pentru lot 1: Pentru evitarea unui potențial conflict de interese, Autoritatea contractantă nu permite operatorilor economici care au calitatea de promitenți-prestatori, semnatari ai acordului-cadru atribuit în cadrul procedurii de achiziție publică inițiată prin CN1077543 să participe în calitate de ofertanți pe lotul 1 din cadrul prezentei proceduri de achiziție publică. De asemenea, Autoritatea contractantă nu permite operatorilor economici care vor avea calitatea de promitenți-prestatori, semnatari ai acordului-cadru ce urmează a fi atribuit în cadrul procedurii de achiziție publică inițiată prin CN1083774 să aibă și calitatea de promitenți-prestatori pe lotul 1 din cadrul prezentei proceduri de achiziție publică.
Interne Kennung: 42283735/2025/03/CLOUD/I2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1 - Servicii de audit tehnic
Beschreibung: Obiectul Acordului-cadru/contractelor subsecvente ce urmează a fi încheiate în cadrul Lotului 1 constă în prestarea unor servicii de audit tehnic, respectiv auditarea activităților Proiectului MAS IC din perspectivă tehnică, în scopul îndeplinirii cerințelor de auditare prevăzute în CID PNRR și în Aranjamentele Operaționale. Autoritatea Contractantă va pune la dispoziție potențialilor Prestatori informații privind aplicațiile/sistemele informatice ce urmează să fie auditate în cadrul Invitației de semnare a Contractului Subsecvent ce va fi transmisă cu scopul atribuirii unui Contract Subsecvent. Auditorul tehnic va trebui să ia la cunoștință de întreaga documentație a proiectului și va prezenta puncte de vedere cu privire la toate livrabilele tehnice ce intră în aria de cuprindere a Cererii de Transfer pentru care se realizează auditul. Misiunea de audit tehnic se va realiza atât asupra documentației tehnice, cât și la fața locului, dacă este cazul. Autoritatea contractantă definește complexitatea rapoartelor de audit tehnic în funcție de aria de cuprindere a acestora. Serviciile de auditare tehnică reprezintă activitatea de colectare și evaluare a probelor necesare și suficiente pentru a determina dacă : ▶ migrarea aplicației/sistemului informatic s-a realizat conform strategiei stabilite și s-au respectat obligațiile asumate prin contractul de prestări servicii de migrare; ▶ aplicația/sistemul informatic este în stare de funcționare și se utilizează pe deplin funcționalitățile specifice cloud-ului guvernamental; . ▶ configurările ce țin de interoperabilitatea dintre aplicație/sistem informatic și alte sisteme ale instituției ce deține aplicația/sistemul migrat(ă) sau, după caz, cu alte instituții cu care sistemul migrate face schimb de date, sunt corect realizate; ▶ evaluările de securitate s-au realizat cu respectarea standardelor în domeniu și a cerințelor caietelor de sarcini, iar aplicația/sistemul informatic migrat este securizat, se menține integritatea datelor prelucrate și stocate. Se vor analiza inclusiv aspectele de securitate ce țin de componenta de comunicații și acces la aplicația / sistemul informatic migrat(ă); Activități care trebuie să fie realizate de către un Auditorul tehnic independent în misiunea de audit pentru fiecare aplicație/sistem informatic inclus în aria de cuprindere a contractului-subsecvent: 1) Conformitatea implementării tehnice 2) Respectarea standardelor tehnice și a bunelor practici 3) Verificarea calității livrabilelor tehnice 4) Validarea procesului de migrare în Cloud-ul Privat Guvernamental (CPG) În conformitate cu prevederile caietului de sarcini, serviciile de audit tehnic NU vor include activități tehnice ce presupun prestarea de servicii de evaluare de securitate cibernetică, cum ar fi: - Teste de penetrare sau evaluări de vulnerabilități - Evaluări de securitate de tip DAST/CAST/SCA - Analiză de componente hardware/software ale aplicațiilor și sistemelor migrate Aceste servicii fac obiectul unei achiziții distincte și vor fi realizate de un prestator specializat în securitate cibernetică.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2 - Servicii de audit financiar
Beschreibung: Obiectul Acordului-cadru/contractelor subsecvente ce urmează a fi încheiate în cadrul Lotului 2 constă în prestarea unor servicii de audit financiar, respectiv auditarea tuturor cheltuielilor și activităților proiectului MAS IC. Autoritatea contractantă definește complexitatea rapoartelor de audit financiar în funcție de aria de cuprindere a acestora. Auditorul financiar va îndeplini acest angajament atât în conformitate cu specificațiile tehnice din prezentul caiet de sarcini, cât și în conformitate cu: - Standardul Internațional privind Serviciile Conexe 4400 („ISRS”) Angajamente pentru realizarea procedurilor agreate privind informațiile financiare emis de către IFAC și adoptat de către CAFR; - Codul etic emis de către IFAC și adoptat de către CAFR. Deși ISRS 4400 prevede că independența nu este o cerință pentru angajamentele procedurilor agreate, Coordonatorul de reforme și/sau investiții / Organismul Intermediar solicită ca Auditorul să respecte de asemenea cerințele de independență prevăzute de Codul etic. Serviciile de auditare financiară reprezintă activitatea de colectare și evaluare a probelor necesare și suficiente pentru a determina dacă cheltuielile efectuate corespund specificațiilor din cererea de finanțare aprobată și bugetul proiectului, inclusiv: 1. Realitatea cheltuielilor, prin raportare la documentele originale justificative. 2. Legalitatea cheltuielilor, prin raportare la legislația națională și europeană aplicabilă PNRR. 3. Exactitatea sumelor înregistrate, prin raportare la prevederile bugetului aprobat. 4. Eligibilitatea cheltuielilor, prin raportare la prevederile contractului de finanțare și orice alte reglementări aplicabile. Auditorul financiar va evalua calitatea și completitudinea tuturor documentelor financiare produse în cadrul proiectului, inclusiv : 1) înregistrări contabile (generări automate în format electronic sau manual) din sistemul contabil al Beneficiarului, precum Registrul jurnal, fișe de cont și evidențele salariale, registrele mijloacelor fixe și alte informații contabile relevante; 2) dovada angajamentelor (contracte și formulare de comandă); 3) dovada prestării serviciilor (rapoarte aprobate, fișe de pontaj, dovada participării la diverse acțiuni în cadrul proiectului, etc.); 4) dovezi ale recepției și punerii în funcțiune de bunuri (documente de livrare din partea furnizorilor/ PV recepție/ PV punere în funcțiune); 5) dovezi de achiziție (facturi, chitanțe, bonuri fiscale); 6) dovezi de plată (ordine de plată, extrase bancare, înștiințări de plată, etc.).
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 79212100 Buchprüfung