See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitionare un autoturism si 5 autoutilitare, N1, in sistem leasing financiar, pentru o perioada de 60 luni, cu avans 20%, pentru modernizarea parcului auto al RPLP Piatra Craiului RA
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta achizitia Achzitia unui autoturism si a 5 autotutilitare N1, 4x4, in sistem leasing financiar, pentru o perioada de 60 luni, cu avans 20 %, pentru modernizarea parcului auto al RPLP Piatra Craiului RA Zarnesti, in conformitate cu cantitatile si specificatiile tehnice din caietul de sarcini. Achizitionarea este organizata pe loturi: Lot 1: Achizitie autoturism in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 130.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autoturismului, de 18.450 euro (fara TVA) si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Lot 2: Achizitie 2 (doua) autoutilitare Pick-up, 4x4, carosate N1, in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 449.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autotutiliterelor, de 32.260 euro (fara TVA)/ buc si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Lot 3: Achizitie 3(trei) autoutilitare Pick-up, 4x 4, carosate N1, in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 621.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autotutiliterelor, de 29.750 euro (fara TVA)/ buc si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Valorile stimate pentru fiecare lot contin valoarea finala a leasingului financiar, inclusiv taxe, comisioane, diferente credit. Pentru asigurarea comparabilității ofertelor, toate ofertele vor fi raportate la aceeași durată contractuală, respectiv 60 de luni, incepand cu data de 01 septembrie 2026, iar cursul leu/ euro, va fi cel comunicat de BNR in ziua anterioara datei publicarii in SEAP prezentul anunt de participare. Pentru leasing financiar se vor avea in vedere urmatoarele conditii minime: -pretul ofertat, va fi exprimat in lei, va fi ferm pe toata perioada de derulare a contractului de leasing si va fi fundamentat astfel: -valoarea autovehicului ofertat; -avans 20%; -valoarea de finantate (80%); -alte cheltuieli, din care: -dobanda, care va fi fixa pe toata perioada contractului de leasing; -comisioane/ taxe (se vor detalia separat), astfel: -comision ade analiza; -comision de inregistrare; -servicii de asigurare CASCO pentru 12 luni; Valoare estimata totala fara TVA 1.200.000 lei fara TVA. Atentie: Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I din Fisa de Date, respectiv 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: PAAP_2026_Poz.4
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Achizitionare autoturism in sistem leasing financiar
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta achizitia Achzitia unui autoturism si a 5 autotutilitare N1, 4x4, in sistem leasing financiar, pentru o perioada de 60 luni, cu avans 20 %, pentru modernizarea parcului auto al RPLP Piatra Craiului RA Zarnesti, in conformitate cu cantitatile si specificatiile tehnice din caietul de sarcini. Achizitionarea este organizata pe loturi: Lot 1: Achizitie autoturism in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 130.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autoturismului, de 18.450 euro (fara TVA) si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Valorile stimate pentru fiecare lot contin valoarea finala a leasingului financiar, inclusiv taxe, comisioane, diferente credit. Pentru asigurarea comparabilității ofertelor, toate ofertele vor fi raportate la aceeași durată contractuală, respectiv 60 de luni, incepand cu data de 01 septembrie 2026, iar cursul leu/ euro, va fi cel comunicat de BNR la data la care este publicat in SEAP prezentul anunt de participare. Pentru leasing financiar se vor avea in vedere urmatoarele conditii minime: -pretul ofertat, va fi exprimat in lei, va fi ferm pe toata perioada de derulare a contractului de leasing si va fi fundamentat astfel: -valoarea autovehicului ofertat; -avans 20%; -valoarea de finantate (80%); -alte cheltuieli, din care: -dobanda, care va fi fixa pe toata perioada contractului de leasing; -comisioane/ taxe (se vor detalia separat), astfel: -comision ade analiza; -comision de inregistrare; -servicii de asigurare CASCO pentru 12 luni;
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66114000 Finanzierungs-Leasing
Los: LOT-0002
Titel: Achizitie 2(doua) autoutilitare Pick-up, 4x4, carosate N1, in sistem leasing financiar
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta achizitia Achzitia unui autoturism si a 5 autotutilitare N1, 4x4, in sistem leasing financiar, pentru o perioada de 60 luni, cu avans 20 %, pentru modernizarea parcului auto al RPLP Piatra Craiului RA Zarnesti, in conformitate cu cantitatile si specificatiile tehnice din caietul de sarcini. Achizitionarea este organizata pe loturi: Lot 2: Achizitie 2 (doua) autoutilitare Pick-up, 4x4, carosate N1, in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 449.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autotutiliterelor, de 32.260 euro (fara TVA)/ buc si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Valorile stimate pentru fiecare lot contin valoarea finala a leasingului financiar, inclusiv taxe, comisioane, diferente credit. Pentru asigurarea comparabilității ofertelor, toate ofertele vor fi raportate la aceeași durată contractuală, respectiv 60 de luni, incepand cu data de 01 septembrie 2026, iar cursul leu/ euro, va fi cel comunicat de BNR la data la care este publicat in SEAP prezentul anunt de participare. Pentru leasing financiar se vor avea in vedere urmatoarele conditii minime: -pretul ofertat, va fi exprimat in lei, va fi ferm pe toata perioada de derulare a contractului de leasing si va fi fundamentat astfel: -valoarea autovehicului ofertat; -avans 20%; -valoarea de finantate (80%); -alte cheltuieli, din care: -dobanda, care va fi fixa pe toata perioada contractului de leasing; -comisioane/ taxe (se vor detalia separat), astfel: -comision ade analiza; -comision de inregistrare; -servicii de asigurare CASCO pentru 12 luni;
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34113300 Geländegängige Fahrzeuge, 66114000 Finanzierungs-Leasing
Los: LOT-0003
Titel: Achizitionare 3 (trei) autoutilitare Pick-up, 4x4, carosate N1, in sistem leasing financiar
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta achizitia Achzitia unui autoturism si a 5 autotutilitare N1, 4x4, in sistem leasing financiar, pentru o perioada de 60 luni, cu avans 20 %, pentru modernizarea parcului auto al RPLP Piatra Craiului RA Zarnesti, in conformitate cu cantitatile si specificatiile tehnice din caietul de sarcini. Achizitionarea este organizata pe loturi: Lot 3: Achizitie 3(trei) autoutilitare Pick-up, 4x 4, carosate N1, in sistem leasing financiar, avand valoarea estimata totala (costul total al leasingului) de 621.000 lei (fara TVA), valoare in care este inclusa valoarea autotutiliterelor, de 29.750 euro (fara TVA)/ buc si inclusiv taxele, comisioanele, dobanzile, diferente de curs valutar care pot aparea. Valorile stimate pentru fiecare lot contin valoarea finala a leasingului financiar, inclusiv taxe, comisioane, diferente credit. Pentru asigurarea comparabilității ofertelor, toate ofertele vor fi raportate la aceeași durată contractuală, respectiv 60 de luni, incepand cu data de 01 septembrie 2026, iar cursul leu/ euro, va fi cel comunicat de BNR la data la care este publicat in SEAP prezentul anunt de participare. Pentru leasing financiar se vor avea in vedere urmatoarele conditii minime: -pretul ofertat, va fi exprimat in lei, va fi ferm pe toata perioada de derulare a contractului de leasing si va fi fundamentat astfel: -valoarea autovehicului ofertat; -avans 20%; -valoarea de finantate (80%); -alte cheltuieli, din care: -dobanda, care va fi fixa pe toata perioada contractului de leasing; -comisioane/ taxe (se vor detalia separat), astfel: -comision ade analiza; -comision de inregistrare; -servicii de asigurare CASCO pentru 12 luni;
Interne Kennung: 3