556058-2026 - Wettbewerb
Schweden – Baumpflege – Arboristtjänster, trädnedtagning och bortforsling.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Arboristtjänster, trädnedtagning och bortforsling.
Beschreibung: Upphandling gällande arboristtjänster, trädnedtagning och bortforsling. Upphandlingen sker i samverkan med Sala Silvergruva AB samt Salabostäder AB och består av två (2) anbudsområden där en (1) leverantör avses antas per anbudsområde, med separata kontrakt för Sala kommun, Sala Silvergruva AB samt Salabostäder AB.
Interne Kennung: KS 2026/287
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211500 Baumpflege
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77341000 Baumschnitt
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Upphandling gällande arboristtjänster, trädnedtagning och bortforsling indelat i två anbudsområden och separata delkontrakt. Anbudsområde Konsulterande arborist och anbudsområde Klättrande arborist och maskiner, vilket inkluderar arbete med diverse kravställda maskiner.
Interne Kennung: 1894306-0
Los: LOT-0002
Titel: Sanningsförsäkran - Uteslutning och kvalificering av anbudsgivare
Beschreibung: Anbudsgivare lämnar anbud genom att intyga att denne inte berörs av någon av de uteslutningsgrunder som framgår av 13 kap. 1-3 §§ LOU. Anbudsgivare som lämnar anbud genom sanningsförsäkran ska inte fylla i del "Egenförsäkran (ESPD)".
Interne Kennung: 1939367-1
Los: LOT-0003
Titel: Anbudsområde Konsulterande Arborist
Beschreibung: Uppgifter specifika för anbudsområdet.
Interne Kennung: 1939361-2
Los: LOT-0004
Titel: Anbudsområde Klättrande arborist och maskiner
Interne Kennung: 1939362-3
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KS 2026/287
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
Ytterligare klassificering (cpv): 77341000 Beskärning av träd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1894306-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 1939367-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Intern identifierare: 1939361-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Intern identifierare: 1939362-3