2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentrepriseudbud - Stormly
Beschreibung: Filadelfia ønsker at opføre et nyt botilbud ved Nørrestrand nord for Horsens. Dette nye botilbud er designet til at erstatte det eksisterende Stormly i Juelsminde og vil tilbyde moderne faciliteter til personer med epilepsi. Det nye botilbud vil på sigt have plads til op til 46 beboere og er målrettet en særlig målgruppe, der kræver specialiseret pleje og støtte. Botilbuddet vil inkludere både boliger, fællesarealer og servicearealer, der er designet til at skabe en tryg og støttende hverdag for beboerne. Projektet er en del af Filadelfias fortsatte indsats for at forbedre livskvaliteten for mennesker med komplekse sundhedsbehov. Projektet er planlagt i to etaper, hvor det aktuelle udbud omfatter etape 1. Udvidelsesmuligheden skal derfor indtænkes i projektet, så etape 2 ikke vil kræve væsentlige ændringer i eksisterende hovedkonstruktioner eller forsyningsforhold. I det efterfølgende er det udelukkende etape 1 som bliver beskrevet, medmindre det specifikt er etape 2, som nævnes. Projektets har en stram økonomi, der er underlagt Statens rammebeløb for alment byggeri, hvorfor bygherren har fastlagt følgende budget for totalentreprisen: kr. 40.000.000, - ekskl. moms. Byggeopgaven udbydes baseret på bygherrens forventning til hvad der skal betales for byggeriet ud fra det samlede udbudsgrundlag. Det er bygherrens vurdering at den fastsatte targetpris er dels markeds-konform og dels er robust i forhold til at give totalentreprenøren en fleksibilitet og mulighed for at tilvejebringe et byggeri der i enhver henseende opfylder krav og ønsker i det samlede udbudsmateriale. Bygherren forventer at prækvalificere 3 tilbudsgivere jf. Udbudsloven §145. Hvis en tilbudsgiver melder fra i udbudsperioden, forbeholder udbyder sig ret til at invitere den næste i rækken blandt de egnede ansøgere for herved at sikre den ønskede konkurrence i udbuddet. Hvis Bygherren modtager mere end 3 konditionsmæssige ansøgninger om prækvalifikation, vil Bygherren udvælge 3 deltagere til udbuddet, som vil blive udvalgt på baggrund af en helhedsbedømmelse af oplysningerne anført under teknisk og faglig formåen. I vurderingen af referencerne vil Bygherren lægge vægt på, i hvor høj grad referencerne viser: - erfaring med opførelse af plejebolig/bofællesskab byggeri. - erfaring med opførelsen af byggeri i totalentreprise. - I mindre omfang tillægges det betydning at referencerne viser erfaring med byggeri, der er økonomisk sammenligneligt med den udbudte opgave. - Referencerne viser erfaring med bæredygtigt byggeri Det vurderes positivt, jo flere af punkterne, der indgår i samme reference.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Se tilbudslisten i udbudsmaterialet