556539-2026 - Wettbewerb
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de realizare studii suport (topo, geo, ACB), studiu de fezabilitate, obtinere avize si autorizatii, avizare studiu de fezabilitate, elaborare proiect tehnic (DTAC+PT+CS+DE), in cadrul proiectului “Sprijin pentru realizarea documentației privind Proiectul integrat pentru îmbunătățirea condițiilor hidrotehnice, repopulare și reproducere pe
Beschreibung: Scopul acestui contract consta in prestarea serviciilor de specialitate privind realizare studii suport (topo, geo, ACB), SF obtinere avize si autorizatii si avizare studiu de fezabilitate, elaborare proiect tehnic (DTAC+PT+CS+DE) dupa cum urmeaza: Studiu geotehnic va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare: - Legea 10/1995 - Legea calitatii in constructii, cu completarile ulterioare; - Normativul NP 074-2022, aprobat prin Ordinul MDLPA nr. 27/2023, cu respectarea dispozițiilor tranzitorii. - SR EN 1997-1:2006 EUROCOD 7: Proiectarea geotehnica. Partea 1: Reguli generale; - SR EN 1997-1/NB/2007 Anexa Nationala la SR EN 1997-112006; - SR EN 1997-2:2008 EUR00007: Proiectarea geotehnica. Partea 2: lnvestigarea terenului si incercari. Studiul topografic Va fi intocmit conform reglementarilor in vigoare, avizat O.C.P.I. elaborat conform Ordinului nr. 600/2023 privind aprobarea Regulamentului de receptie si inscriere in evidentele de cadastru si carte funciara, modificat si completat cu Ordinul nr. 1255 din 01.08.2023, modificat si completat cu Ordinul nr. 1255 din 01.08.2023. Prestatorul va elabora documentaţia topo-cadastrala, precum si documentaţia privind măsurătorile batimetrice a lacurilor si canalelor adiacente; harţi ale formei reliefului subacvatic; calcul de volum si suprafeţe ale apelor; etc. Studiul de fezabilitate. Prestatorul va descrie, va prezenta si va presta serviciile descrise in capitolele de mai jos, in conformitate cu prevederile HG 907/2016, a cerintelor din prezentul caiet de sarcini, cu respectarea legislatiei si reglementarilor tehnice in vigoare. Analiza cost-beneficiu. Analiza Cost Beneficiu trebuie să fie elaborată în conformitate cu cerințele Ghidului Comisiei Europene pentru perioada 2014-2020 privind analiza cost-beneficiu pentru proiectele noi. Servicii de obținere a avizelor și autorizațiilor necesare, avizarea studiului de fezabilitate. Documentația tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (PAC/DTAC) și documentația tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor (POE/DTOE), va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale In vigoare, respectiv HG 907/2016, Legii 50/1991, Legii 10/1995. Prestatorul va descrie, va prezenta si va presta serviciile descrise in capitolele de mai jos, in conformitate cu prevederile HG 907/2016, Legii 50/1991, Legii 10/1995 și a cerintelor din prezentul caiet de sarcini, cu respectarea legislatiei si reglementarilor tehnice in vigoare și a avizelor și acordurilor obținute, solicitate prin certificatul de urbanism. În conformitate cu prevederile anexei nr. 9 la Hotărârea Guvernului României nr. 907/2016 privind aprobarea conţinutului-cadru al DTAC și DTOE va cuprinde, dupa caz, următoarele: Conținutul-cadru al documentației tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – PAC/D.T.A.C Conținutul-cadru al documentației tehnice pentru autorizarea executării organizării lucrărilor – POE/D.T.O.E. D.T.O.E. este necesar în toate cazurile în care se realizează o investiție și se prezintă, de regulă, împreună cu documentația tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construcții, în condițiile legii. Documentația tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor trebuie să cuprindă descrierea tuturor lucrărilor provizorii pregătitoare și necesare în vederea asigurării tehnologiei de execuție a investiției, atât pe terenul aferent investiției, cât și pe spațiile ocupate temporar în afara acestuia, inclusiv cele de pe domeniul public, după cum urmează: Proiectul tehnic (PT), va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare, respectiv anexa 10 din HG 907/2016, în baza SF-ului și a studiilor aprobate de autoritatea contractantă, precum și în acord cu avizele și acordurilor obținute. Atenție! Proiectul tehnic de execuție va fi întocmit după inspectarea amplasamentului și cu respectarea tuturor condițiilor din avizele/acordurile prevăzute în certificatul de urbanism. Predar
Interne Kennung: 3722040_1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul acestui contract consta in prestarea serviciilor de specialitate privind realizare studii suport (topo, geo, ACB), SF obtinere avize si autorizatii si avizare studiu de fezabilitate, elaborare proiect tehnic (DTAC+PT+CS+DE) dupa cum urmeaza: Studiu geotehnic va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare: - Legea 10/1995 - Legea calitatii in constructii, cu completarile ulterioare; - Normativul NP074-2022 - intocmirea si verificarea documentatiilor geotehnice; - SR EN 1997-1:2006 EUROCOD 7: Proiectarea geotehnica. Partea 1: Reguli generale; - SR EN 1997-1/NB/2007 Anexa Nationala la SR EN 1997-112006; - SR EN 1997-2:2008 EUR00007: Proiectarea geotehnica. Partea 2: lnvestigarea terenului si incercari. Studiul topografic Va fi intocmit conform reglementarilor in vigoare, avizat O.C.P.I. elaborat conform Ordinului nr. 600/2023 privind aprobarea Regulamentului de receptie si inscriere in evidentele de cadastru si carte funciara, modificat si completat cu Ordinul nr. 1255 din 01.08.2023, modificat si completat cu Ordinul nr. 1255 din 01.08.2023. Prestatorul va elabora documentaţia topo-cadastrala, precum si documentaţia privind măsurătorile batimetrice a lacurilor si canalelor adiacente; harţi ale formei reliefului subacvatic; calcul de volum si suprafeţe ale apelor; etc. Studiul de fezabilitate. Prestatorul va descrie, va prezenta si va presta serviciile descrise in capitolele de mai jos, in conformitate cu prevederile HG 907/2016, a cerintelor din prezentul caiet de sarcini, cu respectarea legislatiei si reglementarilor tehnice in vigoare. Analiza cost-beneficiu. Analiza Cost Beneficiu trebuie să fie elaborată în conformitate cu cerințele Ghidului Comisiei Europene pentru perioada 2014-2020 privind analiza cost-beneficiu pentru proiectele noi. Servicii de obținere a avizelor și autorizațiilor necesare, avizarea studiului de fezabilitate. Documentația tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (PAC/DTAC) și documentația tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor (POE/DTOE), va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale In vigoare, respectiv HG 907/2016, Legii 50/1991, Legii 10/1995. Prestatorul va descrie, va prezenta si va presta serviciile descrise in capitolele de mai jos, in conformitate cu prevederile HG 907/2016, Legii 50/1991, Legii 10/1995 și a cerintelor din prezentul caiet de sarcini, cu respectarea legislatiei si reglementarilor tehnice in vigoare și a avizelor și acordurilor obținute, solicitate prin certificatul de urbanism. În conformitate cu prevederile anexei nr. 9 la Hotărârea Guvernului României nr. 907/2016 privind aprobarea conţinutului-cadru al DTAC și DTOE va cuprinde, dupa caz, următoarele: Conținutul-cadru al documentației tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – PAC/D.T.A.C Conținutul-cadru al documentației tehnice pentru autorizarea executării organizării lucrărilor – POE/D.T.O.E. D.T.O.E. este necesar în toate cazurile în care se realizează o investiție și se prezintă, de regulă, împreună cu documentația tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construcții, în condițiile legii. Documentația tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor trebuie să cuprindă descrierea tuturor lucrărilor provizorii pregătitoare și necesare în vederea asigurării tehnologiei de execuție a investiției, atât pe terenul aferent investiției, cât și pe spațiile ocupate temporar în afara acestuia, inclusiv cele de pe domeniul public, după cum urmează: Proiectul tehnic (PT), va fi intocmit in conformitate cu prevederile legale in vigoare, respectiv anexa 10 din HG 907/2016, în baza SF-ului și a studiilor aprobate de autoritatea contractantă, precum și în acord cu avizele și acordurilor obținute. Atenție! Proiectul tehnic de execuție va fi întocmit după inspectarea amplasamentului și cu respectarea tuturor condițiilor din avizele/acordurile prevăzute în certificatul de urbanism. Predarea proiectului tehnic către achizitor se va realiza numai după includerea în proiectul tehnic a prevederilor și soluțiilor impuse în avizele și acordurile obținute și după emiterea Autorizației de Construire, astfel încât soluția proiectată să fie în totalitate în acord cu acestea. Proiectul tehnic va fi predat beneficiarului în termenul stabilit în contract, pe bază de proces verbal de predare-primire și recepție calitativă și cantitativă, pentru înaintarea lui spre verificare către un verificator de proiect atestat în conformitate cu Ordinul MLPTL nr. 777 din 26 mai 2003, cu modificările și completările ulterioare. Proiectantul are obligația de a prezenta proiectul elaborat în vederea verificării de specialiști verificatori de proiecte atestați, precum și să soluționeze neconformitățile și neconcordanțele semnalate, conform art. 23, lit. c) din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, republicată în Monitorul Oficial nr. 765 din 30 septembrie 2016. Proiectul tehnic de execuție trebuie să fie elaborat în conformitate cu materialele și tehnologia de execuție propusă, cu respectarea prevederilor inițiale, fără a se depăși valoarea estimată stabilită în faza de SF. Proiectul tehnic de execuție trebuie să fie astfel elaborat încât să fie clar, să asigure informații tehnice complete privind viitoarea lucrare și să răspundă cerințelor tehnice, economice și tehnologice ale beneficiarului. Proiectantul lucrării are obligația actualizării devizului general ori de câte ori este necesar, la solicitarea autorității contractante. Numar zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile Termenul limita pana la care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor: in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse, 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 79311100 Umfragengestaltung