2. Verfahren
Verfahren
Titel: FV10 - FlexVariabel
Beschreibung: Den udbudte kørsel omfatter variabel kørsel, der bestilles fra gang til gang. Derudover omfatter den udbudte kørsel fast bestilt variabel kørsel, der er faste bestillinger af variabel kørsel for en længere periode. Ved variabel kørsel er der ingen garanti for kørselsomfanget. Kørselsomfanget er afhængigt af bestillinger og kan således variere fra dag til dag. Rammeaftalen har driftsstart senest 1. marts 2027. Rammeaftalen er gældende frem til den 28. februar 2029. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivet artikel 45. Rammeaftale vil blive indgået med maksimalt 500 leverandører af enkeltvogne pr. vogntype pr. Priszone., og maksimalt 100 leverandører af vogngrupper pr. Vogntype. Pr. Priszone.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på udløsning af periodevogn: Periodevogn er en variabel vogn, der i en specificeret periode skal løse et ekstraordinært opstået ressourcebehov. Den variable vogn ændrer status og skal stå til rådighed for Trafikselskaberne i en sammenhængende periode på specificerede ugedage og med en specificeret varighed i løbet af et døgn. Der afregnes med tilbudt timepris for perioden. For hver aktiv variabel vogn, som ikke også udfører garantivognskørsel efter FG10 - FlexGaranti, har Trafikselskaberne ret til at udløse en option på en Periodevogn. En aktiv variabel vogn er en vogn, der er godkendt til drift i Ethics eller i det af Trafikselskaberne angivne it-system og åben i planlægningssystemet. En option på en periodevogn kan ikke udløses for en periode, der udgør hele eller den resterende del af rammeaftaleperioden.