See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: JÄLKI-ILMOITUS Sote-alan henkilöstövuokraus DPS. VTH AVO Turku 01.10.2026-30.09.2027
Beschreibung: Tämä tarjouspyyntö perustuu Hansel Oy:n perustamaan dynaamiseen hankintajärjestelmään ''Sote-alan henkilöstövuokraus 2021-2025 (DPS)''. Vankiterveydenhuollon yksikkö (VTH) pyytää tarjoustanne sosiaali- ja terveysalan henkilöstövuokrauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena olevien palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tämä hankinta koskee sopimuskautta 01.10.2026-30.09.2027
Interne Kennung: 615535
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. YLEISTÄ Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. Hankinta toteutetaan tässä osallistumispyynnössä kuvattuna dynaamisena hankintajärjestelmänä. 2. HANKINTAILMOITUS Hankinnasta on julkaistu ennakkoilmoitus ja DPS:n perustamisesta on julkaistu hankintailmoitus internet-osoitteessa www.hankintailmoitukset.fi. 3. RYHMITTYMÄNÄ TARJOAMINEN JA ALIHANKINTASUHTEET Ryhmittymänä osallistuminen on sallittua. Ehdokkaan tulee osallistumishakemuksessaan selvästi ilmaista, jos hakemus on tehty ryhmittymänä ja ilmoittaa ryhmittymän jäsenet. Kaikkien ryhmittymän jäsenten on täytettävä oma ESPD-lomake. Dynaamiseen hankintajärjestelmään osallistumista koskevan sopimuksen (jäljempänä DPS-sopimus) ja hankintasopimuksen tekeminen ryhmittymän kanssa edellyttää ryhmittymään kuuluvien yritysten yhteisvastuullista sitoutumista sopimusten velvoitteisiin ja vastuisiin. Ryhmittymän vastuuseen liittyviä ehtoja on esitetty osallistumispyynnön liitteenä olevassa DPS-sopimuksessa. Hankintasopimuksen toteuttamisessa voidaan käyttää alihankkijoita. Ryhmittymällä ja ehdokkaalla alihankkijoineen edellytetään olevan tekniset, taloudelliset ja muut edellytykset dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena olevien palveluiden tuottamiseen koko dynaamisen hankintajärjestelmän ja hankintasopimusten keston ajan. Ehdokkaalta voidaan pyytää missä tahansa vaiheessa selvityksiä sellaisista sitoumuksista ja sopimuksista, joita se on tehnyt ilmoittamiensa alihankkijoiden kanssa ja joilla on merkitystä ehdokkaan edellytyksille täyttää sopimusten mukaiset velvoitteet. Ryhmittymältä voidaan pyytää vastaavia selvityksiä ryhmittymän jäsenten välisten suhteiden järjestämisestä. Ehdokkaan tulee huomioida, että kilpailulainsäädäntö asettaa rajoituksia kilpailijoiden väliselle yhteistyölle. 4. MUIDEN YKSIKÖIDEN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN Ehdokas voi käyttää muiden yksiköiden voimavaroja täyttääkseen ehdokkaan soveltuvuudelle osallistumispyynnössä asetetut vaatimukset. Muiden yksiköiden voimavarojen on oltava tosiasiallisesti ehdokkaan käytössä hankintaa suoritettaessa. Hansel Oy varaa oikeuden vaatia näyttöä (kuten ehdokkaan ja muiden yksiköiden välisiä sitoumuksia ja sopimuksia) siitä, että muiden yksiköiden voimavarat ovat ehdokkaan käytettävissä. 5. DYNAAMISEEN HANKINTAJÄRJESTELMÄÄN HAKEUTUMINEN JA HYVÄKSYMISMENETTELY Kaikki kiinnostuneet toimittajat voivat koko DPS:n keston ajan pyytää oikeutta osallistua DPS:ään. DPS:ään hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei ole rajoitettu. Toimittaja hakeutuu DPS:ään jättämällä osallistumishakemuksen järjestelmässä. Hansel hyväksyy DPS:ään kaikki ehdokkaat, jotka täyttävät soveltuvuudelle asetetut vaatimukset. Ehdokasta ei hyväksytä DPS:ään, jos ehdokas ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Ehdokasta ei myöskään hyväksytä DPS:ään, jos ehdokas on syyllistynyt tai sen edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on syyllistynyt johonkin hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista rikoksista (pakolliset poissulkemisperusteet). DPS:ään voidaan jättää hyväksymättä ehdokas, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Hankintalain 82 §:n 1 momentin mukaan ehdokas voi esittää näyttöä luotettavuudestaan siitä huolimatta, että sitä rasittaa hankintalain 80 tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste. Jos Hansel Oy katsoo esitetyn näytön ja luotettavuuden riittäväksi, poissulkemisperusteen olemassaolo ei estä osallistumishakemuksen hyväksymistä. Ehdokkaiden soveltuvuuden tarkastaminen tehdään osallistumishakemuksessa (erityisesti ESPD:llä) annettujen tietojen, viranomaisrekisterien tietojen, Suomen Asiakastieto Oy:n antamien tietojen kuten riskiluokka-analyysien sekä ehdokkailta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Ehdokkailta tullaan vaatimaan soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset sekä rikosrekisteriotteet hankintalain 80 §:ssä tarkoitettujen pakollisten poissulkemisperusteiden selvittämiseksi ennen ehdokkaan hyväksymistä DPS:ään. DPS:n perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä laskettuna, jolloin DPS:ää koskeva hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen aikana DPS:ssä ei voida tehdä DPS:n sisäisiä kilpailutuksia. Hansel Oy pyrkii käsittelemään osallistumishakemukset mahdollisimman pian sekä ilmoittamaan ehdokkaalle, onko se hyväksytty DPS:ään. Hansel voi milloin tahansa DPS:n keston aikana vaatia hyväksyttyjä ehdokkaita toimittamaan hankintalain 87 §:ssä tarkoitetun uudistetun ja päivitetyn yhteisen eurooppalaisen hankinta-asiakirjan (ESPD) tai hankintalain 88 §:ssä tarkoitetut poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset. 6. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN SISÄISET KILPAILUTUKSET Jokainen yksittäinen hankinta DPS:n sisällä kilpailutetaan DPS:ään hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken sähköisessä kilpailutusjärjestelmässä. DPS:n sisäisiä kilpailutuksia voidaan tehdä hankintavaiheeseen siirtymisestä alkaen DPS:n keston loppuun saakka. Asiakas määrittää hankintatarpeensa ja kilpailuttaa hankintansa DPS:ään hyväksyttyjen toimittajien kesken ns. DPS:n sisäistä kilpailutusta käyttäen. Asiakkaat pyytävät DPS:ään hyväksyttyjä ehdokkaita esittämään tarjouksen DPS:ssä tehtävistä sisäisistä hankinnoista. Kustakin DPS:n sisäisestä hankinnasta pyydetään tarjous sähköisessä kilpailutusjärjestelmässä. Sähköisiä kilpailutusjärjestelmiä voi olla useampia. DPS:n toimintamallia on kuvattu lisäksi liitteen "Dynaamisen hankintajärjestelmän ehdot" luvussa 4.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0000