See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af dynamisk indkøbssystem vedr. It-konsulenter på sundhedsområdet
Beschreibung: Formålet med udbuddet er at reetablere SUFs eksisterende dynamiske indkøbssystem vedrørende IT-konsulentydelser på sundhedsområdet, idet det dynamiske indkøbssystem på baggrund af skift af platform, undergår et fornyet udbud med mindre tilpasninger i forhold til det gamle dynamiske indkøbssystem.Udbuddet af det dynamiske indkøbssystem af it-konsulenter på sundhedsområdet er opdelt på følgende 11 kategorier:Kategori 1 IT-arkitektur i relation til sundhedsvæsenet og dertil hørende sikkerhedskomponenter.Kategori 2 BI, ledelsesinformation, dataanalyse på sundhedsdata.Kategori 3 Projektledelse i relation til anskaffelse og implementering af sundhedssystemerKategori 4 Rådgivning og assistance til proces og implementering ifm. sundhedssystemer i tværsektorielt perspektiv.Kategori 5 Rådgivning inden for infrastruktur, mobility, MDM og relateret strategi i sundhedsvæsenet.Kategori 6 Test management.Kategori 7 Datawarehouse udvikling, udbygning og vedligehold.Kategori 8 Udvikling, udbygning og vedligehold af hjælpeprogrammer.Kategori 9 Rådgivning og assistance til drift, systemforvaltning og vedligehold af sundhedssystemer.Kategori 10 Project Contract Management for IT-kontrakter inden for sundheds- og omsorgsområdet.Kategori 11 Compliance ift. IT-systemer, processer og data inden for sundheds- og omsorgsområdet.
Interne Kennung: 2025-0033652
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet omfatter oprettelse af et dynamisk indkøbssystem. Når DIS oprettes via EU-udbud, foregår det som begrænset udbud, hvor alle de leverandører, der lever op til de stillede egnethedskrav, gives adgang til systemet efter udløbet af ansøgningsfristen, og efter ordregiver har færdigbehandlet de modtagne ansøgninger. Anmodning om optagelse ifm. med EU-udbuddet sker gennem Mercell. Der skal ikke afgives tilbud i forbindelse med etableringen af et DIS, idet tilbud først afgives i forbindelse med afholdelse af miniudbud efter etablering. I forbindelse med det EU-udbud, der gennemføres for at oprette systemet, skal tilbudsgiverne således alene udfylde et ESPD-dokument samt aflevere dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD-dokumentet. DIS er åben for optag af egnede leverandører i hele systemets levetid, også efter EU-udbuddets afslutning. Hvis en leverandør lever op til de stillede egnethedskrav har leverandøren, i hele systemets levetid, fri adgang til at blive optaget i systemet. Anmodning om optagelse sker, ved at ansøgerne går ind på www.mercell.dk og herefter søger om optagelse via selve systemet. Der skal i forbindelse med ansøgning om optagelse afleveres udfyldt ESPD (som findes i systemet) samt dokumentation for oplysningerne i ESPD-dokumentet (hvilket for danske tilbudsgivere vil sige en serviceattest, inkl. oplysninger fra kriminalreg.).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft, 79418000 Beschaffungsberatung, 79994000 Vertragsverwaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kategori 1 IT-arkitektur i relation til sundhedsvæsenet og dertil hørende sikkerhedskomponenter
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempel, men ikke begrænset til, rådgivning om IT-arkitektur specifikt i relation til sundhedsvæsenet, herunder særlige IT-arkitektur og sikkerhedsmæssige problemstillinger vedrørende håndtering og udveksling af personfølsomme data i omsorgssystemer. Herudover eksempelvis rådgivning indenfor IT-sikkerhedsmæssige problemstillinger i relation til de nationale sikkerhedskomponenter og det tværsektorielle samarbejder indenfor sundhedsområdet.
Interne Kennung: 2025-0033652-1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
Los: LOT-0002
Titel: Kategori 2 BI, ledelsesinformation, dataanalyse på sundhedsdata
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, rådgivning og dataanalyse specifikt indenfor sundhedsområdet og med udgangspunkt i sundhedsdata. Rådgivningen omfatter bl.a. kvalificering og levering af ledelsesinformation på baggrund af dataanalyse samt mere generel Business Intelligence på sundhedsdata.
Interne Kennung: 2025-0033652-2-1
Los: LOT-0003
Titel: Kategori 3 Projektledelse i relation til anskaffelse og implementering af sundhedssystemer
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, projektledelse til anskaffelse og implementering af sundhedssystemer, herunder planlægning og styring af brugeruddannelse for sundhedsmedarbejdere, styring af relationen til, og leverancer fra, interne og eksterne tekniske leverandører.
Interne Kennung: 2025-0033652-3-2
Haupteinstufung (cpv): 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation
Los: LOT-0004
Titel: Kategori 4 Rådgivning og assistance til proces og implementering ifm. sundhedssystemer i tværsektorielt perspektiv
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, rådgivning og assistance til processer i forbindelse med implementering af nye sundheds- og omsorgssystemer. Rådgivningen omfatter endvidere bl.a. rådgivning om implementering af nye sundhedssystemer i et tværsektorielt perspektiv, hvor erfaring fra andre sektorer end den kommunale (regional, praktiserende læger etc.) kan nyttiggøres.
Interne Kennung: 2025-0033652-4-3
Los: LOT-0005
Titel: Kategori 5 Rådgivning inden for infrastruktur, mobility, MDM og relateret strategi i sundhedsvæsenet
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, strategisk rådgivning om anskaffelse, anvendelse og implementering af mobile enheder i et sundhedsperspektiv samt infrastruktur som WAN, LAN og WiFi. Rådgivningen omfatter endvidere bl.a. rådgivning om kontraktuelle og kommercielle forhold, herunder drift, SLA og markedsstandarder indenfor den offentlige aftaleinfrastruktur (SKI og statslige aftaler) i relation til anskaffelser inden for området.
Interne Kennung: 2025-0033652-5-4
Los: LOT-0006
Titel: Kategori 6 Test management
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, rådgivning om og varetagelse af testmanagement i forbindelse med anskaffelse og implementering af velfærdsteknologier og sundheds relaterede IT-systemer. Herudover omfatter rådgivningen bl.a. test management specifikt i forhold til kommunal anvendelse og snitflader til øvrige sektorer i sundhedsvæsenet.
Interne Kennung: 2025-0033652-6-5
Los: LOT-0007
Titel: Kategori 7 Datawarehouse udvikling, udbygning og vedligehold
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, videreudvikling af eksisterende datawarehouse-løsninger i SUF samt vedligehold af samme, primært med udgangspunkt i, men ikke begrænset til Microsoft SQL og SSIS. Udvikling og vedligehold omfatter endvidere bl.a. præsentation af dataanalyser fra sundhedsrelaterede informationer i forskellige velfærdsteknologier og IT-systemer via dashboards og lignende automatiserede konsoliderede visninger af komplekse data.
Interne Kennung: 2025-0033652-7-6
Los: LOT-0008
Titel: Kategori 8 Udvikling, udbygning og vedligehold af hjælpeprogrammer
Beschreibung: Omfatter ydelser inden for eksempelvis, men ikke begrænset til, ny- eller videreudvikling af eksisterende eller nye hjælpeprogrammer i SUF samt vedligehold af samme. Udvikling og vedligehold omfatter alle hjælpeprogrammer der kan hjælpe SUF i forskellige sammenhænge. Det kan dække programmer der overtager delfunktioner for tidligere systemer eller det kan omfatte helt eller delvist nyudvikling af nye programmer til dækning af specialfunktioner for Københavns Kommune, Sundheds- og Omsorgsforvaltningen.
Interne Kennung: 2025-0033652-8-7
Los: LOT-0009
Titel: Kategori 9 Rådgivning og assistance til drift, systemforvaltning og vedligehold af sundhedssystemer
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, rådgivning og assistance til drift, systemforvaltning og vedligehold i forbindelse med implementering af nye og gamle sundheds- og omsorgssystemer. Rådgivningen omfatter endvidere bl.a. rådgivning om drift, systemforvaltning og vedligehold af nye og gamle sundhedssystemer, hvor erfaring fra andre tilsvarende systemer kan nyttiggøres.
Interne Kennung: 2025-0033652-9-8
Los: LOT-0010
Titel: Kategori 10 Project Contract Management for IT-kontrakter inden for sundheds- og omsorgsområdet
Beschreibung: Omfatter ydelserne som eksempelvis, men ikke begrænset til, Project Contract Management for IT-kontrakter inden for sundheds- og omsorgsområdet, herunder eksempelvis bistand til optimering af contract management af de omfattede kontrakter, hjælp til kapitalisering af kontrakternes potentialer, bistand til projekter vedr. IT-anskaffelser ved eksempelvis EU-udbud eller miniudbud på eksisterende rammeaftaler eller dynamiske indkøbssystemer.
Interne Kennung: 2025-0033652-10-9
Haupteinstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79140000 Rechtsberatung und -auskunft, 79418000 Beschaffungsberatung, 79994000 Vertragsverwaltung
Los: LOT-0011
Titel: Kategori 11 Compliance ift. IT-systemer, processer og data inden for sundheds- og omsorgsområdet
Beschreibung: Omfatter ydelser som eksempelvis, men ikke begrænset til, rådgivning, projektledelse og udførende opgaver i forbindelse med MDR, GDPR og NIS2, samt anden lovgivning i forhold til IT-compliance, herunder eksempelvis implementering af EU-forordninger og anden lovgivning vedr. IT- compliance, vurdering og tolkning af pågældende lovgivning, udførende opgaver vedr. compliance, projektledelse i forhold til implementering af compliance.
Interne Kennung: 2025-0033652-11-10
Haupteinstufung (cpv): 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 85312320 Beratungsdienste