557111-2026 - Wettbewerb
Schweden – Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse – Ramavtal: konsumentförpackade livsmedel online
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal: konsumentförpackade livsmedel online
Beschreibung: Lomma kommun har behov av att säkerställa tillgång till livsmedel för verksamheter inom bland annat förskolan, skola vård och omsorg och socialtjäns mm. Behoven består dels av planerade inköp av skafferisortiment, dels av oförutsedda och akuta inköp som måste kunna tillgodoses omedelbart. Syftet med upphandlingen är att: säkerställa kostnadseffektiva och avtalsenliga inköp, minska otillåtna direktinköp, tillgodose verksamheternas faktiska behov vid både planerade och akuta situationer.
Interne Kennung: 26/47
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 26/47
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000