557133-2026 - Vorankündigung
Finnland – Dienstleistungen der Verwaltung – Yleisten kielitutkintojen laatiminen ja arviointi
Bekanntmachung über vorherige Marktkonsultation
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Yleisten kielitutkintojen laatiminen ja arviointi
Beschreibung: Opetushallitus on käynnistänyt yleisten kielitutkintojen laatimista ja arviointia koskevan hankinnan valmistelun. Yleisistä kielitutkinnoista annetun lain (964/2004) mukaan Opetushallitus voi tehdä yleisten kielitutkintojen laatimiseen ja arviointiin liittyviä sopimuksia korkeakoulujen taikka muiden sellaisten julkisyhteisöjen tai yhteisöjen kanssa, joilla on riittävä asiantuntemus kielitutkintojen laatimiseen ja arviointiin. Hankinnan kohteena on yleisissä kielitutkinnoissa käytettävien testien laatiminen ja testisuoritusten arviointi sekä muut niihin saumattomasti liittyvät tehtävät. Alustavasti hankittavaan palvelukokonaisuuteen kuuluu: - Yleisissä kielitutkinnoissa käytettävien testien laatiminen kaikille tutkintokielille ja taitotasoille - Yleisten kielitutkintojen testisuoritusten arvioinnin koordinointi - Yleisten kielitutkintojen tutkintotilaisuuksien järjestämisen koordinointi (sis. tuki tutkinnon järjestäjille palveluntuottajan tietojärjestelmien käyttöön) - Asiakaspalvelu sekä tiedon tuottaminen ja antaminen yleisten kielitutkintojen suorittajille - Erityisjärjestelyiden koordinointi - Yleisten kielitutkintojen järjestäminen Opetushallituksen kanssa tehdyn yleisten kielitutkintojen järjestäjäsopimuksen mukaisesti - Muita yleisten kielitutkintojen laatimiseen ja suoritusten arviointiin oleellisesti liittyviä tehtäviä. Palveluntuottajalla tulee sopimuskauden alkuun mennessä olla palvelukokonaisuuden toteuttamiseen liittyvä tietojärjestelmä (sis. sähköinen koealusta), jonka kehityksestä ja ylläpidosta se on vastuussa sopimuskaudella. Tietojärjestelmästä tulee sopimuskauden alkuun mennessä olla rajapinnat tietojen jakamiseksi Opetushallitukselle. MARKKINAVUOROPUHELU Markkinavuoropuhelu on tarkoitettu hankinnasta kiinnostuneille korkeakouluille taikka muille sellaisille julkisyhteisöille tai yhteisöille, joilla on riittävä asiantuntemus kielitutkintojen laatimiseen ja arviointiin. Markkinavuoropuheluun ilmoittautuneille varataan mahdollisuus kommentoida hankintaan liittyviä luonnosmateriaaleja kirjallisesti. Luonnosmateriaalien kommentointimahdollisuuksia on suunniteltu alustavasti järjestettäväksi syyskuun 2026 ja marraskuun 2026 välisenä aikana. Lisäksi hankintayksikkö varaa mahdollisuuden järjestää ilmoittautuneille tahoille kahden väliset tapaamiset hankintayksikön kanssa. ILMOITTAUTUMINEN Hankinnasta kiinnostuneita tahoja pyydetään ilmoittamaan viimeistään 11.9.2026 yhteystietonsa sähköpostitse osoitteeseen kilpailutus@hansel.fi ja otsikoimaan sähköpostiviesti "OPH - Yleiset kielitutkinnot - ilmoittautuminen". MUUTA HUOMIOITAVAA Huomioittehan, että kyseessä on markkinakartoitusilmoitus, eikä tällä ilmoituksella pyydetä tarjouksia. Tässä ilmoituksessa esitetyt tiedot ovat alustavia ja saattavat muuttua hankinnan valmistelun edetessä. Markkinavuoropuhelu ei sido hankintayksikköä toteuttamaan hankintaa tässä ilmoituksessa kuvatulla tavalla. Markkinavuoropuheluun osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei estä mahdolliseen hankintamenettelyyn osallistumista. Hankintayksikkö ei maksa korvausta markkinavuoropuheluun osallistumisesta. Tavoitteena on, että tarjouskilpailu käynnistyy tammikuussa 2027. Sopimuksen on tavoitteena tulla voimaan 1.1.2028.
Interne Kennung: OPH-3709-2026
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75100000 Dienstleistungen der Verwaltung
5. Los
Los: LOT-0000