See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie lucrari+ implementare SMT+sistem de bike -sharing pentru proiectul ,, Modernizarea transportului in municipiul Hunedoara, prin investitii in transportul public ecologic-Coridorul Central" SMIS 123036
Beschreibung: Autoritatea Contractantă implementează proiectul „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara, prin investitii în transportul public ecologic - Coridorul Central” în cadrul POR 2014-2020, Axa prioritara 3: Sprijinirea tranzitiei catre o economie cu emisii scazute de carbon, Prioritatea de investitii 4e: Promovarea unor strategii cu emisii scazute de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritorii, in special pentru zonele urbane, inclusiv promovarea mobilitatii urbane multimodale durabile si a masurilor de adaptare relevante pentru atenuare, Obiectivul specific 3.2: Reducerea emisiilor de carbon in zonele urbane bazata pe planurile de mobilitate urbana durabile finanțat în baza contractului de finanțare nr. 4421/18.06.2019. În acest sens, Autoritatea Contractantă dorește atribuirea contractului de Executie lucrari +implementare SMT+sistem de bike -sharing pentru proiectul „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara, prin investitii în transportul public ecologic - Coridorul Central” in vederea modernizarii transportului public în Municipiul Hunedoara, prin investiţii în infrastructura destinata transportului public ecologic, prin modernizarea facilitatilor destinate calatorilor, modernizarea infrastructurii pietonale, cu destinatie speciala pentru sustinera transportului alternativ, orientarea catre moduri de deplasare nemotorizate si crestrea sigurantei pietonilor si participantilor la trafic prin extinderea sistemelor de management trafic si supraveghere video. Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 19 de zile. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitarile de clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor in a 11 a zi.
Interne Kennung: 2127028/123036/L_1
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În proiectul tehnic, parte a documentatiei de atribuire, sunt prevăzute si descrise toate lucrarile care stau la baza acestei actiuni. Valoarea totala de 26.763.496,99 lei este defalcata dupa cum urmeaza: -Amenajarea terenului:472.638,95 lei -Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor:145.025,29 lei -Constructii si instalatii:17.567.264,97 lei -Montaj, utilaje,ehipamente tehnologice si functionale:458.248,70 lei -Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj:5.252.952,38 lei -Utilaje, echipamente tehnologice fara montaj:967.796,60 lei -Dotari:895.001,35 lei -Active necorporale:854.698,75 lei -Organizare de santier:119.970,00 lei -Cheltuieli conexe organizarii de santier:29.900,00 lei Proiectul de investiție complex/integrat este alcatuit din urmatoarele obiecte: - lucrari de modernizare a infrastructurii pietonale si construire infrastructura pentru deplasari cu bicicleta, conform solutiilor tehnice stabilite la nivelul documentatiei tehnice realizate in etapa a III-a conform prevederilor HG 907/2016 si aprobate prin HCL Hunedoara. - lucrari de demolare imobile ale fostei autobaze si lucrari de construire autobaza, reprezentand spatiu functional de garare si mentenanta pentru autobuze, dotat si cu statiile de incarcare pentru autobuzele ecologice, reprezentand constructii civile cuprinse cel puțin în categoria de importanță C conform prevederilor H.G. nr. 766/1997 modificată și completată; - sistem de iluminat public pe aleile pietonale si piste, pentru cresterea sigurantei utilizatorilor; - sistem integrat de management trafic, adaptiv, cuprinzand 10 puncte de semaforizare, inclusiv sistem de supraveghere video si extinderea retelei de comunicatii prin fibra optica; - implementarea unui sistem automatizat inteligent de inchiriere a bicicletelor, in sistem modular „plug&play”, constand in stalpi de andocare individuali prevazuti ca un rastel care incadreaza roata fata a bicicletei, pe ambele parti ale acesteia, impiedicand astfel eliberarea rotii in pozitii, - o flota de biciclete mecanice dotate cu maner de andocare (blocare a bicicletei in statie) realizat din aluminiu, amplasat pe furca fata, care dispune de un sistem de prindere de bicicleta care sa permita rabatarea sus-jos pentru o mai buna accesibilitate a bicicletei in/din stalpul de andocare prin fixarea bicicletei in stalpul de andocare in 3 puncte: un punct central, in care va activa sistemul electromagnetic de blocare a bicicletei si doua puncte laterale (stanga-dreapta) pe sistemul de prindere, care vor actiona ca spatii de patrundere/fixare a unor suporti metalici actionati tot electromagnetic si care vor impiedica bicicleta odata in pozitie blocata/parcata sa poata fi accesata/bruscata prin miscari laterale. Acest sistem contribuie la cresterea sigurantei anti-furt a sistemului de inchiriere automatizata a bicicletei. Sistemul de prindere/andocare va fi prevazut cu un chip RFID pentru identificarea bicicletei in momentul andocarii in statie. - amenajarea peisagistica a aliniamentelor de spatiu verde din amplasament, inclusiv plantarea de arbori si arbusti cu nivel ridicat de retentie CO2 si realizarea unui sistem de irigatii automatizat; - dotarea spatiilor modernizate cu elemente de mobilier urban; - modernizarea a 11 statii de imbarcare/debarcare calatori transport public si transformarea acestora in statii inteligente tip „smart-bus-shelter”, avand un design modern, lungime 6005mm, destinata spatiilor/trotuarelor inguste (adancime maxima la baza 600mm; latime maxima la nivelul acoperisului 1300 mm), zona de sezut din lemn esenta tare, tratat pentru mediul extern, pe minim 40% din lungimea statiei, cu un sistem constructiv modular, cu structura de rezistenta metalica, perete de protectie din panouri de sticla securizata de minim 8mm, cu tratament anti-UV, kit panouri solare monocristalin IPM 310W cu acumulatori si invertor, panou mesaje multimedia pentru mediu extern de 46”, panou tactil pentru mediu extern de 32”, sistem senzori de mediu (temperatura, umiditate, zgomot, nivel CO2, PM2.5, PM10 si altele), camera video CCTV cu functie de numarare calatori si recunoastere faciala, prize USB pentru incarcare dispozitive mobile, router wifi, sistem de iluminat led controlat automat prin date oferite de senzorii instalati in statie.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31527260 Beleuchtungssysteme, 31620000 Elektrische Akustik- oder Optiksignalgeräte, 32333200 Camcorder, 34431000 Fahrräder ohne Motor, 34913510 Fahrradschlösser, 34928400 Stadtmobiliar, 34996100 Ampeln, 38430000 Erkennungs- und Analysegeräte, 45100000 Baureifmachung, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 45213310 Bauarbeiten für Gebäude in Verbindung mit dem Güterverkehr, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten