557193-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von medizinischem Personal – Äkillisten ja lyhytaikaisten lähihoitaja- ja sairaanhoitajapalveluiden ostopalvelu Pohjanmaan hyvinvointialueelle 1.9.2026-31.8.2028 ja mahdollinen optio ajalle 1.9.2028-31.8.2029
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Äkillisten ja lyhytaikaisten lähihoitaja- ja sairaanhoitajapalveluiden ostopalvelu Pohjanmaan hyvinvointialueelle 1.9.2026-31.8.2028 ja mahdollinen optio ajalle 1.9.2028-31.8.2029
Beschreibung: Hankinnan kohteena on terveyden- ja sairaanhoitopalveluiden tuottaminen ostopalveluna Pohjanmaan hyvinvointialueen toimipisteiden äkilliseen ja lyhytaikaiseen sairaanhoitaja- ja lähihoitajatyön tarpeeseen. Ostopalvelulla korvataan vakituisen henkilöstön ennakoimattomien ja yllättävien poissaolojen aiheuttamaa henkilökunnan tarvetta. Ostopalveluhenkilöstöä tarvitaan äkillisiin poissaoloihin sosiaali- ja terveydenhoitoalueen palveluasumisen ja kotihoidon yksiköihin, perusterveydenhuollon avovastaanottopalveluihin, yleislääketieteen vuodeosastoille, aikuisten psykososiaalisiin avohoito- ja asumispalveluihin, hoitorinkeihin sekä sosiaalihuollon vammaispalveluihin. Tilaaja on Pohjanmaan hyvinvointialue. Tilaaja ei sitoudu ostomääriin, tilaaja tekee hankintoja todellisen tarpeen mukaan. Tilaaja solmii Palveluntuottajan kanssa puitesopimuksen. Mikäli Palveluntuottajia on useita, ne laitetaan etusijajärjestykseen pisteyttämällä tarjouksen hinta ja laatu. Hankinnat tehdään ensisijaisesti siltä toimittajalta, joka on tehnyt tämän hankinnan kilpailutuksen tarjouspyynnössä määritellyn osa-alueen/osa-alueitten parhaan tarjouksen tai siltä toimittajalta, jonka yhteishinta on halvin. Mikäli valitun yrityksen kapasiteetti ei riitä, käytetään seuraavaksi edullisinta eli toiseksi tullutta toimittajaa kunnes tarvittava määrä on saatu hankittua. Palveluntuottaja on työntekijän työnantaja ja maksaa työntekijän palkan sekä hoitaa työnantajalle kuuluvat velvoitteet. Työ tehdään tilaajalle. Henkilöstön ostopalveluihin sovelletaan samaa työlainsäädäntöä kuin muihinkin työsuhteisiin. Palveluntuottajan on noudatettava Työsopimuslakia (55/2001).
Interne Kennung: HANK26/VL021
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016), jäljempänä hankintalaki. Hankinta on hankintalain 25 §:n 1 momentin 3 kohdan mukainen liitteen E 1-4 kohdassa tarkoitettu sosiaali- ja terveyspalveluja koskeva hankinta; CPV-koodi 85120000-6 [Lääkäripalvelut ja niihin liittyvät palvelut], joten hankinnassa noudatetaan hankintalain 107 §:n mukaisia säännöksiä. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Tarjousten avaaminen. 2. Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen. 3. Edellisen vaiheen läpäisseiden tarjoajien tarjousten tarjouspyynnön mukaisuudentarkistaminen. Tarjouspyyntöä vastaamattomat tarjoukset hylätään. 4. Tarjousten vertailu. Palvelutuottajia valitaan riittävä määrä Tilaajan arvioiman palvelumäärän turvaamiseksi. 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen. 6. Hankintasopimusten solmiminen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluessa siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85141000 Dienstleistungen von medizinischem Personal
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1. ÖVPH Pohjoinen alue (Kruunupyy, Luoto, Pietarsaari, Pedersöre ja Uusikaarlepyy)
Beschreibung: Äkillisiä ja lyhytaikaisia lähihoitaja- ja sairaanhoitajapalveluita ÖVPH pohjoiselle alueelle: Kruunupyy, Luoto, Pietarsaari, Pedersöre ja Uusikaarlepyy.
Interne Kennung: ÖVPH, pohjoinen alue-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal
Los: LOT-0002
Titel: 2. ÖVPH Keskinen alue (Vaasa, Laihia, Mustasaari ja Vöyri)
Beschreibung: Äkillisiä ja lyhytaikaisia lähihoitaja- ja sairaanhoitajapalveluita ÖVPH keskiselle alueelle; Vaasa, Laihia, Mustasaari ja Vöyri.
Interne Kennung: ÖVPH, keskinen alue-1
Los: LOT-0003
Titel: 3. ÖVPH Eteläinen alue (Maalahti, Korsnäs, Närpiö, Kaskinen ja Kristiinankaupunki)
Beschreibung: Äkillisiä ja lyhytaikaisia lähihoitaja- ja sairaanhoitajapalveluita ÖVPH eteläiselle alueelle: Maalahti, Korsnäs, Närpiö, Kaskinen ja Kristiinankaupunki.
Interne Kennung: ÖVPH, eteläinen alue-2