See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedr. Affaldshåndtering - opdelt i 2 delaftaler
Beschreibung: Ordregiver udbyder hermed Rammeaftale vedrørende affaldshåndtering. Rammeaftalen består af 2 delaftaler: Delaftale 1 – Affaldshåndtering af erhvervsaffald Denne delaftale omfatter indsamling, transport og korrekt håndtering af erhvervsaffald, herunder både almindeligt erhvervsaffald og farligt affald i overensstemmelse med gældende lovgivning og miljøkrav. Delaftalen omfatter endvidere makulering og sikker destruktion af fortrolige dokumenter samt levering og leje af containere i forskellige størrelser og typer, der er tilpasset Ordregivers behov. Delaftale 2 – Affaldshåndtering af erhvervsmæssigt madaffald Denne delaftale omfatter indsamling, transport og miljømæssigt forsvarlig håndtering af erhvervsmæssigt madaffald, herunder levering og leje af containere, der opfylder krav til hygiejne og driftssikkerhed. Den samlede anslåede værdi er DKK 18.000.000 eksklusive moms, hvoraf Delaftale 1 anslås til DKK 17.000.000 og Delaftale 2 til DKK 1.000.000. Generelle vilkår for rammeaftalen Rammeaftalen indebærer ingen forpligtelse for Ordregiver til at aftage en bestemt mængde ydelser i aftaleperioden, og der garanteres ikke en minimumsomsætning. Hver delaftale tildeles én (1) leverandør, og tilbudsgivere kan vælge at byde på én eller begge delaftaler. Det er muligt at blive tildelt én eller begge delaftaler. De specifikke krav og nærmere beskrivelser af de udbudte ydelser fremgår af kravspecifikationen, hvortil der henvises.
Interne Kennung: 2025-398662
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Proceduren for udbuddet er "Offentligt udbud". Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne, der deltager i udbudsforretningen og afleverer et konditionsmæssigt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90520000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit radioaktiven, giftigen, medizinischen und gefährlichen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 – Affaldshåndtering af erhvervsaffald
Beschreibung: Ordregiver udbyder hermed Rammeaftale vedrørende affaldshåndtering. Rammeaftalen består af 2 delaftaler: Affaldshåndtering af erhvervsaffald Denne delaftale omfatter indsamling, transport og korrekt håndtering af erhvervsaffald, herunder både almindeligt erhvervsaffald og farligt affald i overensstemmelse med gældende lovgivning og miljøkrav. Delaftalen omfatter endvidere makulering og sikker destruktion af fortrolige dokumenter samt levering og leje af containere i forskellige størrelser og typer, der er tilpasset Ordregivers behov. Generelle vilkår for rammeaftalen Rammeaftalen indebærer ingen forpligtelse for Ordregiver til at aftage en bestemt mængde ydelser i aftaleperioden, og der garanteres ikke en minimumsomsætning. Hver delaftale tildeles én (1) leverandør, og tilbudsgivere kan vælge at byde på én eller begge delaftaler. Det er muligt at blive tildelt én eller begge delaftaler. De specifikke krav og nærmere beskrivelser af de udbudte ydelser fremgår af kravspecifikationen, hvortil der henvises.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Formålet med optionerne er at sikre, at Ordregiver kan tilpasse affaldshåndteringen af i kontraktperioden til lovgivning, ændrede behov og lokationer uden unødvendige genforhandlinger, samtidig med at samarbejde og fleksibilitet understøttes. Optioner: Udvidelse af affaldsfraktioner som følge af lovkrav – Tilbudsgiver implementerer ændringer uden ekstra betaling for administrative eller implementeringsrelaterede opgaver. Eventuel ekstra afhentning, transport eller behandling aftales med rimelig og proportionel prisjustering. Udvidelse til yderligere lokationer med tilsvarende ydelser – Tilbudsgiver og Ordregiver aftaler eventuel prisjustering baseret på omfang. Ændring af indsamlingsfrekvens eller kapacitet – Tilbudsgiver og Ordregiver tilpasser ydelserne, og eventuel prisjustering aftales afhængigt af ændringens omfang.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 – Affaldshåndtering af erhvervsmæssigt madaffald
Beschreibung: Affaldshåndtering af erhvervsmæssigt madaffald Denne delaftale omfatter indsamling, transport og miljømæssigt forsvarlig håndtering af erhvervsmæssigt madaffald, herunder levering og leje af containere, der opfylder krav til hygiejne og driftssikkerhed. Generelle vilkår for rammeaftalen Rammeaftalen indebærer ingen forpligtelse for Ordregiver til at aftage en bestemt mængde ydelser i aftaleperioden, og der garanteres ikke en minimumsomsætning. Hver delaftale tildeles én (1) leverandør, og tilbudsgivere kan vælge at byde på én eller begge delaftaler. Det er muligt at blive tildelt én eller begge delaftaler. De specifikke krav og nærmere beskrivelser af de udbudte ydelser fremgår af kravspecifikationen, hvortil der henvises.
Interne Kennung: 2-1
Beschreibung der Optionen: Formålet med optionerne er at sikrer, at Ordregiver kan tilpasse håndteringen af madaffald i kontraktperioden til gældende lovgivning, ændrede behov og lokationer uden unødvendige genforhandlinger, samtidig med at samarbejde og fleksibilitet understøttes. Optioner: 1. Udvidelse af affaldsfraktioner som følge af lovkrav – Tilbudsgiver implementerer ændringer uden ekstra betaling for administrative eller implementeringsrelaterede opgaver. Eventuel ekstra afhentning, transport eller behandling aftales med rimelig og proportionel prisjustering. 2. Udvidelse til yderligere lokationer med tilsvarende ydelser – Tilbudsgiver og Ordregiver aftaler eventuel prisjustering baseret på omfang. 3. Ændring af indsamlingsfrekvens eller kapacitet – Tilbudsgiver og Ordregiver tilpasser ydelserne, og eventuel prisjustering aftales afhængigt af ændringens omfang.