557452-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – DP13 - Tilbygning til FAM - Fag- og storentrepriser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDP13 - Tilbygning til FAM - Fag- og storentrepriser
BeschreibungRegion Syddanmark, Projektorganisationen for Nyt OUH udbyder 3 entrepriser i forbindelse med en tilbygning til den fælles akutmodtagelse (også kaldet FAM) på det nye OUH. De 3 opgaver udbydes i henholdsvis fag- og storentreprise. De udbudte fag- og storentrepriser er henholdsvis Entreprise 10: Teknik, Entreprise 30: Facadeparti & vinduer og Entreprise 40: Aptering. Tilbygningen til FAM har til formål at udvide de eksisterende arealer og skabe bedre fysiske rammer for akutmodtagelsens funktioner. Projektet omfatter opførelse af en ny bygningsdel, der sammenkobles med det eksisterende FAM-byggeri på Nyt OUH. Projektet gennemføres som en del af det samlede hospitalsbyggeri og udføres i direkte tilknytning til en eksisterende og samtidig opført bygning.
Interne KennungDP13 Tilbygning til FAM
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45215100 Bauarbeiten für Gebäude im Gesundheitswesen
5. Los
LosLOT-0001
TitelEntreprise 10 Teknik (Storentreprise)
BeschreibungTilbygningen til FAM har til formål at udvide de eksisterende arealer og skabe bedre fysiske rammer for akutmodtagelsens funktioner. Projektet omfatter opførelse af en ny bygningsdel, der sammenkobles med det eksisterende FAM-byggeri på Nyt OUH. Projektet gennemføres som en del af det samlede hospitalsbyggeri og udføres i direkte tilknytning til en eksisterende og samtidig opført bygning. Bygningen er opført som råhus forud for opstart af de udbudte entrepriser og omfatter stueplan samt flere etager over terræn. Tilbygningen til FAM sammenbygges med den tilstødende bygning, hvilket medfører tekniske og bygningsmæssige grænseflader, som skal håndteres i planlægning og udførelse. Projektet udbydes som flere selvstændige entrepriser, der tilsammen skal sikre færdiggørelse af bygningen frem mod aflevering. Arbejderne udføres parallelt og med indbyrdes afhængigheder, hvorfor koordinering, rækkefølge og funktionsklarhed af bygningen er centrale for projektets gennemførelse. Entreprenørerne skal planlægge og udføre egne arbejder inden for denne ramme og med hensyntagen til øvrige entrepriser og grænseflader. Tilbygningen udføres i 5 etager med bebygget areal på cirka 720 m2, og samlet etageareal på cirka 3600 m2. Tilbygningen kobles sammen med eksisterende bebyggelse via separat gang/mellembygning. Tilbygningen indeholder overdækket ambulancehal, 3 etager med samlet 39 sengestuer og en teknik/kontor etage. Entreprise 10 Teknik udbydes i storentreprise og omfatter i hovedtræk el- VVS- og ventilation. Arbejderne omfatter de nødvendige bygningsmæssige og installationsmæssige leverancer for at etablere en færdig og funktionsdygtig tilbygning. Den overordnede tidsmæssige ramme for projektet er fremgår af hovedtidsplanen.
Interne KennungDP13 E10 Teknik
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen
LosLOT-0002
TitelEntreprise 30 Facadeparti & vinduer (Fagentreprise)
BeschreibungTilbygningen til FAM har til formål at udvide de eksisterende arealer og skabe bedre fysiske rammer for akutmodtagelsens funktioner. Projektet omfatter opførelse af en ny bygningsdel, der sammenkobles med det eksisterende FAM-byggeri på Nyt OUH. Projektet gennemføres som en del af det samlede hospitalsbyggeri og udføres i direkte tilknytning til en eksisterende og samtidig opført bygning. Bygningen er opført som råhus forud for opstart af de udbudte entrepriser og omfatter stueplan samt flere etager over terræn. Tilbygningen til FAM sammenbygges med den tilstødende bygning, hvilket medfører tekniske og bygningsmæssige grænseflader, som skal håndteres i planlægning og udførelse. Projektet udbydes som flere selvstændige entrepriser, der tilsammen skal sikre færdiggørelse af bygningen frem mod aflevering. Arbejderne udføres parallelt og med indbyrdes afhængigheder, hvorfor koordinering, rækkefølge og funktionsklarhed af bygningen er centrale for projektets gennemførelse. Entreprenørerne skal planlægge og udføre egne arbejder inden for denne ramme og med hensyntagen til øvrige entrepriser og grænseflader. Tilbygningen udføres i 5 etager med bebygget areal på cirka 720 m2, og samlet etageareal på cirka 3600 m2. Tilbygningen kobles sammen med eksisterende bebyggelse via separat gang/mellembygning. Tilbygningen indeholder overdækket ambulancehal, 3 etager med samlet 39 sengestuer og en teknik/kontor etage. Entreprise 30 Facadeparti & vinduer udbydes i fagentreprise og er en systemleverance med projektering. Arbejderne omfatter de nødvendige bygningsmæssige og installationsmæssige leverancer for at etablere en færdig og funktionsdygtig tilbygning. Den overordnede tidsmæssige ramme for projektet er fremgår af hovedtidsplanen.
Interne KennungDP13 E30 Facadeparti & vinduer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45443000 Fassadenarbeiten, 45421130 Einbau von Türen und Fenstern, 45421148 Einbau von Toren, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
LosLOT-0003
TitelEntreprise 40 Aptering (Storentreprise)
BeschreibungTilbygningen til FAM har til formål at udvide de eksisterende arealer og skabe bedre fysiske rammer for akutmodtagelsens funktioner. Projektet omfatter opførelse af en ny bygningsdel, der sammenkobles med det eksisterende FAM-byggeri på Nyt OUH. Projektet gennemføres som en del af det samlede hospitalsbyggeri og udføres i direkte tilknytning til en eksisterende og samtidig opført bygning. Bygningen er opført som råhus forud for opstart af de udbudte entrepriser og omfatter stueplan samt flere etager over terræn. Tilbygningen til FAM sammenbygges med den tilstødende bygning, hvilket medfører tekniske og bygningsmæssige grænseflader, som skal håndteres i planlægning og udførelse. Projektet udbydes som flere selvstændige entrepriser, der tilsammen skal sikre færdiggørelse af bygningen frem mod aflevering. Arbejderne udføres parallelt og med indbyrdes afhængigheder, hvorfor koordinering, rækkefølge og funktionsklarhed af bygningen er centrale for projektets gennemførelse. Entreprenørerne skal planlægge og udføre egne arbejder inden for denne ramme og med hensyntagen til øvrige entrepriser og grænseflader. Tilbygningen udføres i 5 etager med bebygget areal på cirka 720 m2, og samlet etageareal på cirka 3600 m2. Tilbygningen kobles sammen med eksisterende bebyggelse via separat gang/mellembygning. Tilbygningen indeholder overdækket ambulancehal, 3 etager med samlet 39 sengestuer og en teknik/kontor etage. Entreprise 40 Aptering udbydes i storentreprise og omfatter i hovedtræk maler-, tømrer- og gulvarbejder. Arbejderne omfatter de nødvendige bygningsmæssige og installationsmæssige leverancer for at etablere en færdig og funktionsdygtig tilbygning. Den overordnede tidsmæssige ramme for projektet er fremgår af hovedtidsplanen.
Interne KennungDP13 E40 Aptering
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45400000 Baufertigstellung, 45442100 Anstricharbeiten, 45421000 Bautischlerarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten