557634-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – Nacka Strand DP3 – Skede 1C
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nacka Strand DP3 – Skede 1C
Beschreibung: Upphandlingen avser utbyggnad av allmän platsmark som behövs för att säkra teknisk försörjning till de byggrätter som har eller ska bebyggas i Nacka strand.
Interne Kennung: KFKS-2025-00848
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45213100 Bauarbeiten für Geschäftsbauten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Upphandlingen avser utbyggnad av allmän platsmark som behövs för att säkra teknisk försörjning till de byggrätter som har eller ska bebyggas i Nacka strand. Majoriteten av mark och teknisk infrastruktur som tidigare varit i privat ägo kommer efter att utbyggnaden är klar bli allmän plats och tas över i kommunalt huvudmannaskap. På grund av detta behöver kommunen säkra både funktion och teknisk livslängd.
Interne Kennung: Nacka Strand DP3 – Skede 1C
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nacka Strand DP3 – Skede 1C
Intern identifierare: KFKS-2025-00848
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nacka Strand DP3 – Skede 1C