557683-2025 - Ergebnis
Polen – Dienstprogramme für Softwarepakete – Zakup oprogramowania ABBYY FineReader 16 Corporate lub równoważnego
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelZakup oprogramowania ABBYY FineReader 16 Corporate lub równoważnego
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest zakup oprogramowania ABBYY FineReader 16 Corporate lub równoważnego, zawierającego jednoczesny dostęp - wieczysta licencja zbiorcza w wersji certyfikowanej dla Instytucji Państwowych, ze wsparciem aktualizacji 3 lata, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 1 do SWZ oraz projektowanymi postanowieniami umowy stanowiącymi załącznik nr 2 do SWZ. Zamawiający dopuszcza dostawę oprogramowania równoważnego. Wymogi równoważności opisano w załączniku nr 1 do SWZ (opis przedmiotu zamówienia).
Vorherige Bekanntmachung439742-2025
Interne KennungPN-25/2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensPostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, a więc w trybie najbardziej konkurencyjnym spośród przewidzianych w ustawie. Jak stanowi przepis art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy: Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający, po przeanalizowaniu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, doszedł do wniosku, iż rozstrzygnięcie w/w postepowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem dotychczasowego terminu składania ofert nie jest możliwe, co z kolei w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego. W pierwszej kolejności należy wskazać, że w wyniku przeprowadzonych prac związanych z aktualizacją systemów operacyjnych stacji roboczych, pracownicy KPRM zaczęli zgłaszać problemy z funkcjonowaniem oprogramowanie do edytowania tekstu i modyfikowania obrazu Abbyy FineReader w wersji 14. Ilość zgłaszanych problemów przez pracowników z niepoprawną pracą oprogramowania jest na tyle istotna, że Biuro Informatyki podjęło decyzję natychmiastowym o zakupie nowej wersji wspieranej przez producenta. Oprogramowanie Abbyy FineReader wdrożone jest na wszystkich stacjach roboczych użytkowników i jest jedynym oprogramowaniem wykorzystywanym przez parowników do edycji tekstu i modyfikowania obrazu, brak w pełni działającego oprogramowania paraliżuje bieżącą pracę użytkowników. Jednocześnie, skrócenie terminu składania ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Biorąc pod uwagę charakter przedmiotu zamówienia, przygotowanie przez Wykonawców ofert nie jest czasochłonne. Rynek informatyczny skupia profesjonalne podmioty zajmujące się tą materią, w związku z czym, obiektywnie rzecz biorąc, każdy z tych podmiotów jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w warunkach, gdy termin składania ofert ulegnie skróceniu. Skrócenie terminu składania ofert zgodnie z uprawnieniem przyznanym Zamawiającym nie musi wynikać z przyczyn niezależnych od Zamawiającego, o czym świadczy wykładnia literalna powołanego przepisu. Przepis ustawy służy jedynie skróceniu terminu składania ofert w postępowaniu konkurencyjnym, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Potwierdza to druk sejmowy nr 366, w którym wskazano, iż: przyspieszona została przewidziana m. in. na potrzeby sytuacji wynikających ze zwykłych błędów ludzkich, kiedy zamawiający nie dopilnował, aby opublikować ogłoszenie o zamówieniu w terminie umożliwiającym uwzględnienie minimalnych terminów składania ofert. Z powyższym w pełni koreluje stanowisko doktryny.
Zentrale Elemente des VerfahrensPostępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 i nast. ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.). Zamawiający zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy pzp (tzw. procedura odwrócona) najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete
5. Los
LosLOT-0001
Titelzakup oprogramowania ABBYY FineReader 16 Corporate lub równoważnego