557911-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauarbeiten – Servicii de proiectare faza Proiect Tehnic, asistenta tehnica din partea proiectantului si Execuție lucrări pentru de reabilitare a rețelelor termice primare, pentru obiectivul de investiții „Reabilitarea reţelelor termice de transport pentru creşterea eficienţei energetice a sistemului centralizat de termoficare din Municipiul Bacău" SMIS 153247
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare faza Proiect Tehnic, asistenta tehnica din partea proiectantului si Execuție lucrări pentru de reabilitare a rețelelor termice primare, pentru obiectivul de investiții „Reabilitarea reţelelor termice de transport pentru creşterea eficienţei energetice a sistemului centralizat de termoficare din Municipiul Bacău" SMIS 153247
Beschreibung: Obiectul contractelor ce rezultă din această procedură este elaborarea documentației de proiectare faza DTAC și PTh precum și execuția tuturor lucrărilor identificate în caietul de sarcini și Proiectul tehnic tehnic de execuție a lucrărilor elaborat în urma atribuirii contractului, pentru fiecare din cele 2 loturi de achiziție (respectiv Lot 1 – Tronson 1 și Tronson 4 - 6.673 Km retea, Lot 2 – Tronson 2 si Tronson 3 - 2.307 Km retea și include dar fără a se limita: - elaborarea documentație pentru obținerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare de la toate autorităţile locale, regionale și naţionale solicitate în Certificatul de urbanism și obţinerea acestora; - elaborarea proiectului/documentaţiei tehnice pentru obţinerea Autorizaţiei de Construire (PAC/DTAC); - elaborarea documentaţiilor pentru obţinerea avizarii preliminare ISCIR pentru conductele/furnitura ce va fi utilizată în carul execuției de lucrări și care sunt sub incidenţa ISCIR (dacă este cazul); - elaborarea Proiectul Tehnic de execuției a lucrărilor şi Detaliile de Execuţie, cu viza Verificatorilor tehnici atestați și Avizul CTE al Operatorului SACET; - elaborarea detaliilor de executie; - elaborarea Planului de securitate şi sănătate pe şantier; - întocmirea Documentaţiei AS-BUILT; - întocmirea Cărții tehnice a constrcției și instalaţiilor (conductelor) realizate; - elaborarea tuturor memoriilor și noteor de fundamentare solicitate în faza de proiectare și execuție a lucrărilor atât pentru buna continuare a aexecuției lucrărilor cât și la solicitarea finanțatorului POIM (AM POIM) sau alte autorități; - asigurarea pe toată perioada de execuție a lucrărilor a asistenţei tehnice din partea Proiectantului; - achiziționarea tuturor materialelor și produselor, tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor; - asigurarea oricăror activități sau lucrări provizorii necesară pentru pregătirea șantierului, sau a oricărei autorizații necesare Contractantului de la autoritățile competente pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare; - transportul la șantier a oricăror materiale, utilaje, componente și echipamente de lucru, a oricărui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuția lucrărilor; - orice testare și teste relevante, așa cum sunt aceste testări și teste solicitate prin legislația și reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calității în construcții; - asigurarea oricăror consumabile necesare pentru execuția lucrărilor și realizarea testărilor; - întreținerea lucrărilor până la predarea acestora către Autoritatea Contractantă; - prevederea activităților și consumabilelor necesare pentru a menține șantierul curat și funcțional, precum și a activităților și consumabilelor necesare pentru montarea, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări provizorii; - pregătirea oricărei documentații necesare Contractantului pentru execuția lucrărilor, documentație care include, dar nu se limitează la: - grafice generale de realizare a investiției publice (fizice și valorice); - planul calității pentru execuție; - planul de control al calității; - certificările și rezultatele testelor materialelor; - elaborarea manualelor și instrucțiunilor de exploatare.
Interne Kennung: 4278337_2023_PAAPD1405670
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 – Tronson 1 și Tronson 4 – 6,673 km lungime de rețea
Beschreibung: ETAPELE DE ÎNDEPLINIRE A PRESTĂRII SERVICIILOR DE PROIECTARE Etapa I - Expertiza tehnică asupra suporților/stâlpilor de susținere a conductelor existente, amplasate aerian. Notă: Având în vedere că din totalul suporților/stâlpilor din beton pentru susținerea conductelor existente, amplasate aerian aferent tronsonului 1 – Ramura Republicii și respectiv a tronsonului 4 - Ramura Cornişa, un număr de maxim 15 astfel de stâlpi prezintă un grad de uzură ce ar putea necesita o consolidare, în realizarea ofertei lor, Ofertanții vor lua în calcul realizarea expertizei tehnice și respectiv realizarea lucrărilor de consolidare pentru numărul precizat al acestor elemente, pentru restul de suporți/stâlpi fiind necesară doar reabilitarea lor. Celelalte tronsoane de rețea termică primară supuse reabilitării pentru care a fost elaborat prezentul caiet de sarcini având preponderent traseu subteran, nu necesită expertizare tehnică. - Expertiza/verificare tehnică a căminelor existente în care se găsesc vanele pentru racord/secționare/golire/aerisire – în baza listei Inventar cămine existente pe cele 2 tronsoane de reabilitat, anexă la prezentul Caiet de sarcini; Rezultatul celor două expertize/verificări tehnice va fi transmis Benenficiarului / operatorului SACET spre informare. În funcție de rezultatul celor două expertize tehnice (expertiza tehnică asupra suporților/stâlpilor de susținere a conductelor și expertiza tehnică a caminelor existente) se va stabili cu exactitate numărul și gradul intervenției pentru reabilitarea acestor componente. Etapa a II-a - Obţinerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare de la toate autorităţile naţionale a căror legislaţie impune acest lucru şi pentru toate fazele de derulare a contractului DTAC (planurile de incadrare in zona si planurile de situatie vor fi cu viza OCPI in original). Beneficiarul va pune la dispozitia executantului Certificatul de urbanism și avizele obținute în conformitate cu Certificatul de urbanism; - Documentatia Proiect tehnic de executie (PTh), avizata de verificatori autorizati; - Plan de securitate si sanatate in munca; - Detalii executie (DE) și caiete sarcini (CS) pe componente; - Documentaţie pentru obţinerea autorizaţiei de funcţionare ISCIR (dacă este cazul); - Obținerea aprobarii de la Inspectoratul de Stat în Construcţii (după caz) asupra Planurilor de Control și Verificare care conțin și fazele determinante ale lucrărilor. Etapa a III-a - Asistenta tehnica din partea proiectantului, pe toată perioada de realizare a obiectivului pana la receptia la punerea in functiune a obiectivului. Etapa a IV-a - Documentatia As-built (incluzând și cărțile conductelor). - Perioada de garantie/de notificare a defectelor este de 36 de luni. Pe toată perioada de notificare a defecţiunilor, Antreprenorul va monitoriza performanţele operaţionale ale Lucrărilor. Pentru execuția lucrărilor s-a avut în vedere evitarea unei întreruperi totale a furnizării agentului termic către consumatori, în mod prioritar al consumatorului Spitalul Județean de Urgență Bacău (SJU). În acest sens, având în vedere Inchiderea inelară a magistralei Sofert cu Cornisa, ramură aflată în funcțiune în cadrul SACET Bacău, care asigură continuitatea în alimentarea cu agent termic a consumatorilor în ambele sensuri, fie pe ramura Cornișa, fie pe ramura Sofert, realizarea lucrărilor de reabilitare a rețelei termice de transport pe tronsoanele prevăzute se va realiza astfel, pentru Lotul 1 – lucrările aferente se vor derula și finaliza: - fie pe Tronsonul 1 - Ramura Republicii se vor realiza înainte sau după execuția lucrărilor de reabilitare a Tronsonului 4 – Ramura Cornișa; - fie pe Tronsonul 4 - Ramura Cornișa se vor derula și finaliza astfel încât să nu fie afectată furnizarea agentului termic către Spitalul Județean de Urgență Bacău Contractorul are obligația de a concepe Graficul de execuție și implicit de a executa lucrările de reabilitare astfel încât doar unul din cele două tronsoane ale acestui lot să fie la un moment dat în execuție, celalălat ramânând în exploatare la operatorul SACET, astfel încât să nu fie afectată furnizarea agentului termic către consumatori, în mod prioritar a Spitalului Județean de Urgență Bacău (SJU); Detalierea lotului este prezentata in Caietul de sarcini si anexe ( Fise tehnice si detalieri din SF - Parte scrisa/desenata, inventare camine [ Important: devizele /listele de cantitati din SF au un titlu orientativ, iar autoritatea/entitatea contractantă nu-și asumă nicio răspundere privind exactitatea/ corectitudinea acestor liste de cantități]
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45111291 Erschließungsarbeiten, 45231111 Heben und Neuverlegen von Rohrleitungen, 71321200 Heizungsplanung, 71322200 Planung von Rohrleitungen, 71328000 Dienstleistungen für die Prüfung der Tragwerksplanung, 71356200 Technische Hilfe
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 – Tronson 2 si Tronson 3 – 2,307 Km de rețea
Beschreibung: ETAPELE DE ÎNDEPLINIRE A PRESTĂRII SERVICIILOR DE PROIECTARE Etapa I - Expertiza tehnică asupra suporților/stâlpilor de susținere a conductelor existente, amplasate aerian. - Expertiza/verificare tehnică a căminelor existente în care se găsesc vanele pentru racord/secționare/golire/aerisire – în baza listei Inventar cămine existente pe cele 2 tronsoane de reabilitat, anexă la prezentul Caiet de sarcini; Rezultatul celor două expertize/verificări tehnice va fi transmis Benenficiarului / operatorului SACET spre informare. În funcție de rezultatul celor două expertize tehnice (expertiza tehnică asupra suporților/stâlpilor de susținere a conductelor și expertiza tehnică a caminelor existente) se va stabili cu exactitate numărul și gradul intervenției pentru reabilitarea acestor componente. Etapa a II-a - Obţinerea tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare de la toate autorităţile naţionale a căror legislaţie impune acest lucru şi pentru toate fazele de derulare a contractului DTAC (planurile de incadrare in zona si planurile de situatie vor fi cu viza OCPI in original). Beneficiarul va pune la dispozitia executantului Certificatul de urbanism și avizele obținute în conformitate cu Certificatul de urbanism; - Documentatia Proiect tehnic de executie (PTh), avizata de verificatori autorizati; - Plan de securitate si sanatate in munca; - Detalii executie (DE) și caiete sarcini (CS) pe componente; - Documentaţie pentru obţinerea autorizaţiei de funcţionare ISCIR (dacă este cazul); - Obținerea aprobarii de la Inspectoratul de Stat în Construcţii (după caz) asupra Planurilor de Control și Verificare care conțin și fazele determinante ale lucrărilor. Etapa a III-a - Asistenta tehnica din partea proiectantului, pe toată perioada de realizare a obiectivului pana la receptia la punerea in functiune a obiectivului. Etapa a IV-a - Documentatia As-built (incluzând și cărțile conductelor). - Perioada de garantie/de notificare a defectelor este de 36 de luni. Pe toată perioada de notificare a defecţiunilor, Antreprenorul va monitoriza performanţele operaţionale ale Lucrărilor. Pentru execuția lucrărilor s-a avut în vedere evitarea unei întreruperi totale a furnizării agentului termic către consumatori, în mod prioritar al consumatorului Spitalul Județean de Urgență Bacău (SJU). În acest sens, având în vedere Inchiderea inelară a magistralei Sofert cu Cornisa, ramură aflată în funcțiune în cadrul SACET Bacău, care asigură continuitatea în alimentarea cu agent termic a consumatorilor în ambele sensuri, pe ramura Sofert, realizarea lucrărilor de reabilitare a rețelei termice de transport pe tronsoanele prevăzute se va realiza astfel, pentru Lotul 2 – lucrările aferente se vor derula și finaliza: - fie pe Tronson 2 - Ramura Sofert str. Garofiței, în condițiile în care Tronsonul 3 - Ramura Sofert-str. 9 Mai se află în funcțiune prin Inchiderea inelară a magistralei Sofert cu Cornisa) Astfel, lucrările pe Tronsonul 2 - Ramura Sofert str. Garofiței se vor realiza înainte sau după execuția lucrărilor de reabilitare a Tronsonului 3 – Ramura Sofert-str. 9 Mai; - fie pe Tronsonul 3 - Ramura Sofert-str. 9 Mai, în condițiile în care Tronsonul 2 - Ramura Sofert str. Garofiței se află în funcțiune. Contractorul are obligația de a concepe Graficul de execuție și implicit de a executa lucrările de reabilitare astfel încât doar unul din cele două tronsoane ale acestui lot să fie la un moment dat în execuție, celalălat ramânând în exploatare la operatorul SACET, astfel încât să nu fie afectată furnizarea agentului termic către consumatori, în mod prioritar a Spitalului Județean de Urgență Bacău (SJU); Detalierea lotului este prezentata in Caietul de sarcini si anexe ( Fise tehnice si detalieri din SF - Parte scrisa/desenata, inventare camine [Important : devizele /listele de cantitati din SF au un titlu orientativ, iar autoritatea/entitatea contractantă nu-și asumă nicio răspundere privind exactitatea/ corectitudinea acestor liste de cantități]
Interne Kennung: 2