See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: MODERNIZARE ȘI REABILITARE DJ153 EREMITU - SOVATA
Beschreibung: Obiectul contractului îl reprezintă execuţia de lucrări de construire pentru obiectivul „MODERNIZARE ȘI REABILITARE DJ153 EREMITU - SOVATA” conform proiectului tehnic întocmit de S.C. PONTIS CONCEPT DESIGN S.R.L. Durata totală a contractului se compune din: - 30 luni execuţia efectivă a lucrărilor de la data ordinului de începere a execuţiei lucrării; - 2 luni recepţia la terminarea lucrărilor de execuţie; - perioada de garanţie a lucrărilor ofertată (min 36 luni) - 1 lună recepţia finală. Valoarea totală estimată a contractului de execuție (fără TVA) este de 136.724.291,22 lei. Notă: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11 zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor prin publicarea răspunsului consolidat în Secțiunea „Listă clarificări, notificări și decizii" aferentă anunțului de participare, cu condiția transmiterii solicitării de clarificări în timp util.
Interne Kennung: 1/A1/4322980/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: • Tronsonul de drum județean DJ153 urmează să fie modernizat și reabilitat între km 22+492 și km 41+626,50, între localitățile Eremitu și Sovata, pe o lungime de 19,134 km. • În intravilanul localităților se vor amenaja trotuare pentru circulația pietonală. • În orașul Sovata se vor amenaja piste pentru biciclete, în imediata apropiere a trotuarelor amenajate, la marginea părții carosabile, în lungime de 4.951 m. • Pe tronsoanele unde au fost amenajate dispozitive de colectare și evacuare ape pluviale, la accesele la proprietăți se vor realiza podețe pentru accesul la proprietăți. • Trecerile existente la nivel cu calea ferată cu ecartament îngust de la pozițiile kilometrice 27+962, 33+446 și 36+398 se vor amenaja cu dale elastice. • Se vor amenaja intersecțiile cu drumurile laterale. • Se vor amenaja cele două sensuri giratorii existente. • Se vor amenaja 18 de stații autobuz. • Se vor amenaja cele 3 parcări existente. • Se vor reabilita 4 poduri, de la km 23+354, km 26+542, km 27+439 (Eremitu) și km 38+291 (Sovata). • În vederea îmbunătățirii siguranței circulației: Se vor executa lucrări de semnalizare rutieră. Se va amplasa parapet metalic deformabil pe o lungime de 5.747 ml. Se vor amenaja 27 de treceri de pietoni. Trecerile pentru pietoni se vor amenaja cu iluminat suplimentar, realizat cu panouri solare dotate cu baterii. În zona școlilor și altor obiective de interes public trecerile pentru pietoni se vor realiza denivelat. De asemenea, se vor aplica marcaje rezonatoare în zona trecerilor pentru pietoni. Pentru realizarea vizibilității pe timp de noapte se vor monta stâlpi de ghidare din polistiren de culoare albă, având dispozitive realizate din folii reflectorizante de culoare roșie și albă. • Se vor realiza două segmente de perdele forestiere, pe o lungime totală de 585 ml. • În Sovata se va amplasa o stație de încărcare pentru vehicule electrice. • Se va realiza o rețea de canalizare în lungime totală de 1606 m, în vederea preluării apei pluviale între pozițiile km 38+350 - 38+944 și km 40+475 - 41+025. • În Sovata, între pozițiile km 39+250 – 41+625 rețelele electrice aeriene se vor introduce în subteran și se vor reface branșamentele, iar pe zona afectată de lucrările de relocări rețele, se va reface sistemul de iluminat. Pe stâlpii de iluminat noi se vor monta corpuri de iluminat cu tehnologie LED. • În Sovata, între km 39+250-41+625 se va realiza o canalizație pentru rețelele de telecomunicații. • În Sovata conductele de gaze naturale se vor devia în spațiul verde sau în trotuar. Lucrările se vor efectua conform PT, caiet de sarcini, Avize, Studii, etc.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221111 Bau von Straßenbrücken, 45231221 Bau von Gasversorgungsleitungen, 45232332 Mit dem Fernmeldewesen verbundene Arbeiten, 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen