558022-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Medizinischer Laser mit Ausnahme von Chirurgie-Lasern – Kontrakt på indkøb af Leica LMD6 Laser Microdissection System
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKontrakt på indkøb af Leica LMD6 Laser Microdissection System
BeschreibungKlinisk Patologi, Vejle Sygehus ønsker at indkøbe et laser-mikrodissektionssystem til præcis isolering af udvalgte cellepopulationer, vævsområder og patologiske strukturer fra kliniske vævsprøver. Systemet skal understøtte afdelingens aktiviteter inden for molekylærpatologi, hvor der er et behov for at koble den histologiske vurdering af vævets morfologi med efterfølgende molekylære analyser. I den molekylærpatologiske diagnostik analyseres ofte FFPE-prøver, hvor mængden af tilgængeligt tumormateriale kan være begrænset, eller hvor tumorfraktionen er lav på grund af en høj andel af normalt væv. Dette kan have betydning for følsomheden og kvaliteten af efterfølgende molekylære analyser, herunder sekventeringsbaserede analyser. Laser-mikrodissektion muliggør derfor en præcis udvælgelse og berigelse af tumorholdige områder eller specifikke cellepopulationer identificeret ud fra den histologiske vurdering. Herved kan andelen af relevant tumor-DNA/RNA øges, hvilket kan forbedre forudsætningerne for en pålidelig molekylær karakterisering. Systemet vil især være relevant i forbindelse med analyse af små biopsier, heterogene tumorprøver, prøver med lav tumorprocent samt situationer, hvor specifikke morfologiske områder ønskes undersøgt separat. Derudover vil teknologien understøtte forsknings og rutine patologiske aktiviteter, hvor sammenhængen mellem vævsmorfologi og molekylære forandringer er central. Det er væsentligt for Klinisk Patologi, at systemet kan integreres i afdelingens eksisterende laboratoriearbejdsgange og understøtte krav til prøvekvalitet, sporbarhed og reproducerbarhed. Da systemet skal anvendes i et klinisk molekylærpatologisk miljø, er det et krav, at teknologien er robust, veldokumenteret og kompatibel med etablerede molekylære analysemetoder.
Interne Kennung16083
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33128000 Medizinischer Laser mit Ausnahme von Chirurgie-Lasern
5. Los
LosLOT-0000
Menge1 Stück
Optionen
Beschreibung der OptionenService Prisaftale på forbrugsstoffer