See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsulter KV Kalmar Syd
Beschreibung: Upphandlingen syftar till att tillgodose Specialfastigheters behov av konsulttjänster i ett specifikt projekt.
Interne Kennung: SPF2026-060
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: På grund av att upphandling via ramavtalade leverantörer inte kunnat tillhandalhålla konsulter inom närområdet för projektet har en upphandling utanför ramavtalet behövt göras och då en upphandling redan gjorts inom ramavtalet har det dragit ut på tiden varför ett påskyndat förfarande har gjorts med en föregående annonsering.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1. Biträdande projektledare
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som biträdande projektledare agera stöd och avlastning till av beställaren utsedd ansvarig projektledare. Biträdande projektledare kan också ansvara för att leda och samordna övriga inblandade aktörer och roller i delar av ett större projekt tillsammans med ansvarig projektledare.
Interne Kennung: Anbudsområde 1. Biträdande projektledare
Los: LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2. Installationsledare - VS
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som installationsledare agera rådgivare, stöd och avlastning till projektledningen gällande installationer i projektet både i projekterings- och produktionsskede, vid överlämnade till förvaltningen samt vid kontakter med nätägare och samordning för serviceanmälningar.
Interne Kennung: Anbudsområde 2. Installationsledare - VS
Los: LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3. Installationsledare - Ventilation
Interne Kennung: Anbudsområde 3. Installationsledare - Ventilation
Los: LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4. Installationsledare - Styr
Interne Kennung: Anbudsområde 4. Installationsledare - Styr
Los: LOT-0005
Titel: Anbudsområde 5. Installationsledare - El
Interne Kennung: Anbudsområde 5. Installationsledare - El
Los: LOT-0006
Titel: Anbudsområde 6. Byggledare – Bygg
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som byggledare tillsammans med ansvarig projektledare leda projektets arbeten under produktions- och utförandeskedet och tillse att uppsatta mål avseende ekonomiska ramar, tid, omfattning och kvalitet, miljö och hållbarhet samt arbetsmiljö för projektet innehålls. Byggledaren ska föra beställarens talan vid diskussioner rörande utförande med entreprenörer, besiktningsmän och andra projektdeltagare och inhämta projektledarens godkännande inför beslut.
Interne Kennung: Anbudsområde 6. Byggledare – Bygg
Los: LOT-0007
Titel: Anbudsområde 7. Byggledare – Mark
Interne Kennung: Anbudsområde 7. Byggledare – Mark
Los: LOT-0008
Titel: Anbudsområde 8 - BAS-P
Beschreibung: Konsulten kan i rollen som BAS-P antingen utses som byggarbetsmiljösamordnare (juridisk person) eller som handläggare BAS-P, där byggherren själv kvarstår i rollen som byggarbetsmiljösamordnare. Uppdraget ska utföras i samverkan med beställaren och projektets övriga aktörer samt i enlighet med gällande lagstiftning och föreskrifter från Arbetsmiljöverket.
Interne Kennung: Anbudsområde 8 - BAS-P
Los: LOT-0009
Titel: Anbudsområde 9. Kontrollansvarig (KA)
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som kontrollansvarig (KA) enligt Plan- och bygglagen (PBL) ansvara för att säkerställa att projektets genomförande sker i enlighet med gällande bygglagstiftning, bygglov, kontrollplan och myndighetsbeslut.
Interne Kennung: Anbudsområde 9. Kontrollansvarig (KA)
Los: LOT-0010
Titel: Anbudsområde 10. Miljö- och hållbarhetssamordnare
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som miljö- och hållbarhetssamordnare stödja projektledningen genom att samordna, leda och kontrollera frågor som energi, klimatpåverkan, byggarbetsplatsens påverkan, avfall, cirkularitet, transporter och biologisk mångfald i projekt. Miljö- och hållbarhetssamordnaren ska bidra till att projektets uppsatta mål avseende ekonomiska ramar, tid, omfattning och kvalitet, miljö och hållbarhet samt arbetsmiljö för projektet innehålls.
Interne Kennung: Anbudsområde 10. Miljö- och hållbarhetssamordnare
Los: LOT-0011
Titel: Anbudsområde 11. Projektplanerare
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som projektplanerare agera stöd och avlastning till av beställaren utsedd ansvarig projektledare i frågor som rör projektets tidplanering och resurssättning.
Interne Kennung: Anbudsområde 11. Projektplanerare
Los: LOT-0012
Titel: Anbudsområde 12. BIM-samordnare
Beschreibung: Konsulten ska i rollen som BIM-samordnare ansvara för att integrera och kvalitetssäkra digitala 3D-modeller från olika discipliner i byggprojekt. Rollen innebär att samordna information, upptäcka kollisioner och säkerställa att modeller följer uppsatta krav för att effektivisera byggprocessen.
Interne Kennung: Anbudsområde 12. BIM-samordnare