558315-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bau von Krankenhauseinrichtungen – Servicii de proiectare (PT+DDE), asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări pentru obiectivul de investiţie „Construire Corp nou – Departament Sănătatea mamei și copilului Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Constanţa”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare (PT+DDE), asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări pentru obiectivul de investiţie „Construire Corp nou – Departament Sănătatea mamei și copilului Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Constanţa”
Beschreibung: Achizitia serviciilor de proiectare si a executiei lucrarilor pentru obiectivul de investitii „Construire Corp nou – Departament ”Sănătatea mamei și copilului” Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Constanţa” In vederea realizarii obiectivului: - servicii de proiectare - servicii asistenţă tehnică - execuţie lucrari Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, numai prin SICAP, cu cel puțin 18 zile înainte de data limită de depunere stabilită pentru depunerea ofertelor, conform art. 160 alin. (1) și alin. (2) din Legea 98/2016. În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut anterior, răspunsurile autorității contractante vor fi publicate în SICAP cu cel puțin 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 alin.(2) din Legea 98/2016, autoritatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare sau la un alt termen decât cel stabilit.
Interne Kennung: C1-PAAP Nr. 6534/21.02.2023
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45215140 Bau von Krankenhauseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul desfasurarii prezentei proceduri de atribuire il reprezinta atribuirea unui contract de achizitie publica avand ca obiect prestarea serviciilor de elaborare a Proiectului Tehnic si a detaliilor de executie, realizarea pe baza acestuia a lucrarilor de executie pentru obiectivul „Construire Corp nou – Departament Sănătatea mamei și copilului Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Constanţa”, cu asigurarea inclusiv a serviciilor de asistenta tehnica din partea proiectantului. In ceea ce priveste proiectarea, a fost elaborat Studiul de Fezabilitate (ce face parte integranta din documentatia de atribuire) prin intermediul caruia este identificata solutia tehnico-economica de principiu ce va sta la baza realizarii obiectivului de investitii. Plecand de la propunerile tehnice si arhitecturale formulate in cuprinsul Studiului de Fezabilitate este necesara elaborarea unei documentatii tehnice complete si coerente care sa expliciteze si sa detalieze cele mai potrivite solutii tehnice si constructive privind realizarea obiectivului. In etapa urmatoare finalizarii Proiectului Tehnic si a obtinerii tuturor avizelor necesare se va proceda la realizarea pe baza acestuia a lucrarilor de executie in stricta conformitate cu toate prevederile sale. Obiectivele specifice ale proiectului sunt urmatoarele: •construirea unei unități sanitare noi - Corp nou - Departament Sănătatea mamei și copilului Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Constanţa (indicator cantitativ în conformitate cu prevederile țintei #377) ce va cuprinde: • 350 de paturi inclusiv cu echipamente IT noi, respectiv 232 paturi - spitalizare continuă, 79 paturi - spitalizare de zi, 39 paturi – ATI (indicator cantitativ în conformitate cu prevederile țintei #377); • 350 de paturi în clădire NZEB+ ; - alinierea la contribuția Transformare digitală – 23.891.255,64 lei fără TVA (4.828.369,60 Euro fără TVA la cursul indicat în Ghidul de Finanțare 1 euro = 4,9481 lei); - alinierea la contribuția Tranziție Verde – o clădire nou-construită care va respecta standardul NZEB+; - o unitate sanitară ce va avea o capacitate de asistență medicală nouă de 194.325 pers / an; - o unitate sanitară nouă care respectă standardul NZEB-20%, respectiv necesarul de energie primară cu cel puțin 20% mai mic decât cerința pentru clădirile al căror consum de energie este aproape egal cu zero (NZEB); - realizarea unui sistem informatic spitalicesc integrat (SIS) pentru unitatea sanitară nouă; - asigurarea a 6 locuri de parcare pentru automobile cu încărcare electrică din cele 110 locuri de parcare nou create. Conform Devizului general, aprobat prin Hotararea Consiliului Județean Constanța nr.297/22.11.2022 , bugetul achiziției publice de servicii de proiectare (PT+DDE), asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări este în valoare de 430.916.408,88 lei fără TVA şi reprezintă: - servicii de proiectare = 16.252.318,00 lei fara TVA - servicii asistenţă tehnică = 1.949.978,78 lei fara TVA - execuţie lucrari = 412.714.112,10 lei lei fara TVA calculate prin însumarea următoarelor poziții din deviz: Servicii de proiectare: 3.1 Studii 52500 3.3 expertizare tehnică 100000 3.4 certificarea performanței energetice și auditului energetic 75000 3.5.4 documentații tehnice în vederea obț.avizelor/autorizațiilor 7533861 3.5.6 proiect tehnic și detalii de execuție 8370957 3.5.7 Proiect Urbanism de detaliu 120000 Servicii asistență tehnică 3.8.1 Asistență tehnică din partea proiectantului 1.949.978,78 Execuție lucrări 1.2 Amenajarea terenului 1842540 1.3 amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială 115000 1.4 Cheltuieli penru relocarea/protecția utilităților 175000 2 cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții 174884 4.1.1 arhitectură 101114260,5 4.1.2 rezistență 199306728,2 4.1.3 instalații curenți tari 31588594,51 4.1.4 instalații curenți slabi 1738250 4.1.5 instalații HVAC 5030968,32 4.1.6 instalații sanitare 4662237,59 4.1.7 instalații oxigen 14545000,01 4.1.8 sistem pneumatic de transport al deșeurilor 8085000 4.1.9 sistem pneumatic de transport al rufelor murdare 6124999,99 4.1.10 Sistem de poșta pneumatică medicală 3750000 4.1.11 Sistem de transformare a deșeurilor alimentare în deșeuri sanitare 500000 4.1.12 Semnalistică interioară 275000 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale 4287478 4.3.1 Arhitectură 3955035 4.3.2 (30%) Instalații 5843589,98 5.1 organizare de șantier 10019721 6 cheltuieli pentru probe tehnologice și teste 9579825 Suma aferentă cheltuielilor ,,diverse și neprevăzute” este de 59.725.691,66 lei si nu a fost inclusă în valoarea estimată a contractului, aceasta putand fi accesata, după caz, în funcţie de necesităţi, prin modificarea contractului, în condiţiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Obiectele aferente articolelor din Deviz 4.5 Dotări (ce cuprinde 4.5.1 Dotări medicale și 4.5.2 Dotări administrative) și 4.6 Active necorporale vor face obiectul altei proceduri de achizitie.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311100 Unterstützende Leistungen im Tief- und Hochbau, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau