559229-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten – Markarbeten för Gatuupprustning m.m. vid Mörbyleden och intilliggande vägar
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markarbeten för Gatuupprustning m.m. vid Mörbyleden och intilliggande vägar
Beschreibung: Entreprenaden med de två optionerna omfattar ombyggnation av gaturum i Mörbyområdet i Mörbyleden, Edsviksvägen, Golfbanevägen och Gamla landsvägen. Entreprenadarbetena omfattar bland annat gatuarbeten, finplanering, plattsättning, murar, ledningsarbeten med VA, fjärrvärme, fiber och belysning, anläggande av växtbäddar, plantering av tillhörande träd, buskar samt betydande trafikomledning. Syftet med uppdraget är att anlägga ett nytt gaturum som är effektivare, säkrare, grönare och trivsammare samtidigt som underliggande infrastruktur rustas upp. Entreprenadarbetena behöver hantera omfattande omledning av tredje man. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt samt enligt handlingar angivna under AFB.22.
Interne Kennung: TN 2026/0196
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Markarbeten för Gatuupprustning m.m. vid Mörbyleden och intilliggande vägar