559785-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauaufsicht – Servicii de dirigentie de santier, SSM si supervizare pentru obiectivul de investitii “ACCES RUTIER COMPLEMETAR DESCARCARE A3 COMARNIC”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de dirigentie de santier, SSM si supervizare pentru obiectivul de investitii “ACCES RUTIER COMPLEMETAR DESCARCARE A3 COMARNIC”
Beschreibung: Pentru derularea investiției “ACCES RUTIER COMPLEMENTAR DESCĂRCARE A3 COMARNIC”, potrivit impunerilor legale privind obligativitatea unor astfel de servicii, ce fac obiectul prezentului contract, se vor derula următoarele tipologii de servicii: I. Servicii de Dirigenție de Șantier în temeiul prevederilor legislației în vigoare privind verificarea calității lucrărilor - Legea nr. 10/1995, Ordinul nr. 1496 din 13 mai 2011, Ordin 277 din 2012, si Ordinul 2495 din 26.08.2010, cu actualizările şi modificările ulterioare, şi în conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini. II. Servicii de asigurare a securității si sănătății in muncă (SSM) în temeiul prevederilor legislației în vigoare privind securitatea și sănătatea în muncă pe durata realizării lucrărilor in special HG 300/2006, cu actualizările și modificările ulterioare. III. Supervizare/coordonare implementare lucrări, care se referă la prestarea următoarelor servicii: - Supervizarea/coordonarea activității verificatorilor de proiecte atestați, diriginților de șantier şi a coordonatorilor în materie de securitate şi sănătate în muncă, antreprenorului/antreprenorii după caz, subcontractanți etc, - Verificarea şi documentarea datelor şi a documentelor întocmite în timpul implementării lucrărilor, inclusiv sub aspectul corelării între acestea. Documentele implementării investiției vor fi pregătite de către prestator pentru Cartea Tehnică a Construcției pe capitole distincte; - Organizarea ședințelor de progres a lucrărilor, de regulă lunar, sau ori de câte ori este necesar, sau cu o frecvență stabilită de Autoritatea Contractantă. La finalul ședințelor, se vor întocmi minute ale discuțiilor/hotărârilor/acțiunilor stabilite, cu precizarea responsabililor şi a termenelor de soluționare stabilite. Aceste minute vor fi trimise în ziua ședințelor, către toți participanții la ședințe şi toate persoanele implicate în implementarea lucrărilor, dacă beneficiarul nu va solicita altfel. Consultantul/Supervizorul/coordonatorul va urmări soluționarea în termen a problemelor ridicate în cadrul ședințelor dar nu mai târziu de ședința următoare. - Supervizarea/coordonarea de înalta calitate, atât în timpul perioadei de proiectare şi execuție a lucrărilor, cât și pe parcursul perioadei de garanție a lucrărilor, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile şi pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează şi execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectării si al lucrărilor. NOTA :În conformitate cu prevederile art.160 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Interne Kennung: 2842889_2023_PAAPD1414479
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului îl reprezintă Servicii de dirigentie de santier, SSM si supervizare pentru obiectivul de investitii “ACCES RUTIER COMPLEMETAR DESCARCARE A3 COMARNIC”, conform caietului de sarcini.
Interne Kennung: 1