2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Helicopter Underwater Escape Training og T-17 Underwater Escape Training kurser
Beschreibung: Forsvaret (FSV) har behov for at uddanne flybesætningsmedlemmer og visse kategorier af passagerer i nødprocedurer ved utilsigtet landing på vand. Der er i den forbindelse behov for gennemførelse af kurser, der tilsikrer, at sådan uddannelse kan gennemføres med høj grad af realisme kombineret med højeste grad af sikkerhed. For helikoptere benævnes kurserne som Helicopter Underwater Training (HUET) (1- og 2-dages) og for lette propelfly som T-17 Underwater Escape Traning (T-17 UET) (1-dages). For at tilsikre højeste grad af sikkerhed og stadig udvikling af kurserne indkøbes endvidere instruktørseminarer (2-dages). Leverandøren skal bidrage med faciliteter samt instruktører, dykkere og teknikere, der suppleres af Forsvarets egne instruktører, teknikere og materiel. Endvidere skal Leverandøren sørge for logi (enkeltværelse ved 2-dages kurser) og forplejning for deltagerne ved gennemførelse af kurserne.
Interne Kennung: 2024/006739
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud. Bemærk: Som følge af sommerferie, vil spørgsmål ikke blive besvaret i perioden uge 29, 30, 31 og 32. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80550000 Sicherheitsausbildung
5. Los
Los: LOT-0000