See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Platforme, adăposturi ușoare pentru aeronave, depozit materiale de aviație în cazarma 727 Borcea” , cod proiect 2023 – I – 727
Beschreibung: Proiectare și execuție de lucrări pentru obiectivul de investiție imobiliară: „Platforme, adăposturi ușoare pentru aeronave, depozit materiale de aviație în cazarma 727 Borcea”, cod proiect 2023 – I – 727 Borcea. Prin actualul proiect se propune realizarea următoarelor obiecte de investiție: Obiect 1- Amenajarea terenului; Obiect 2 - Realizare adăposturi ușoare pentru aeronave; Obiect 3 - Realizare platformă betonată – rulaj aeronave; Obiect 4 - Realizare depozit materiale aviație; Obiect 5 - Realizare platformă betonată – acces depozit materiale aviație; Obiect 6 – Grupuri generatoare de joasă tensiune; Obiect 7 – Branșamente la rețele utilități (alimentare cu apă, canalizare, alimentare cu energie electrică, rețea termică). Obiect 8 – Rezervoare și rețea de alimentare cu gaze (GPL) Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20. Termenul limită exprimat în număr de zile în care AC va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări este de 16 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4192804_2024_PAAPD1461351
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45216200 Bauarbeiten für Militärgebäude und -einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În cazarma 727 Borcea se desfășoară activități militare specifice, cu participarea forțelor aparținând atât României, cât și altor state membre NATO. În vederea asigurării interoperabilității cu structurile militare ale statelor membre NATO, pe timpul operațiilor și exercițiilor aliate infrastructurii necesare, obiectivul de investiție imobiliară continuă procesul de modernizare a infrastructurii de aerodrom. Proiectul continuă investițiile realizate prin “Modernizare punct control acces și parcare auto în cazarma 727 Borcea”, cod proiect: 2017-I-727 PCA și “Infrastructură bază aeriană în cazarma 727 Borcea – zona operațională”, cod proiect: 2008-I-727 și ”Pavilion nou administrativ în cazarma 727 Borcea”, cod proiect 2020-I-727. Cazarma 727 Borcea este folosită pentru pregătirea personalului din forțele aeriene precum și pentru depozitarea și mentenanța tehnicii din dotare. Cazarma se află în prezent într-un proces de modernizare care implică refacerea infrastructurii existente și extinderea acesteia Prin actualul proiect se propune realizarea următoarelor obiecte de investiție: Obiect 1- Amenajarea terenului; Obiect 2 - Realizare adăposturi ușoare pentru aeronave; Obiect 3 - Realizare platformă betonată – rulaj aeronave; Obiect 4 - Realizare depozit materiale aviație; Obiect 5 - Realizare platformă betonată – acces depozit materiale aviație; Obiect 6 – Grupuri generatoare de joasă tensiune; Obiect 7 – Branșamente la rețele utilități (alimentare cu apă, canalizare, alimentare cu energie electrică, rețea termică). Obiect 8 – Rezervoare și rețea de alimentare cu gaze (GPL) Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20. Termenul limită exprimat în număr de zile în care AC va răspunde în mod clar și complet la toate solicitările de clarificări este de 16 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 1