See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jälki-ilmoitus : Savoy-teatterin ja kulttuurikeskusten lipunmyyntipalvelujen tuottaminen käyttöoikeussopimuksena vuosille 2026-2031
Beschreibung: Tämä on Helsingin kaupungin, kulttuurin ja vapaa-ajan toimialan käyttöoikeussopimus jälki-ilmoitus koskien Helsingin kaupungin Savoy-teatterin ja kulttuurikeskuksia: Caisa, Kanneltalo, Malmitalo, Stoa ja Vuotalo sekä optiona Annantalo. Sopimuksen palvelukokonaisuus sisältää tapahtumien ja näyttelyiden ym. lipunmyynnin, lipunmyyntiin liittyvät palvelut sekä tarjoajan markkinointituki myynninedistämistoimenpiteineen käyttöoikeussopimuksena siten, että palveluntarjoaja tuottaa lipunmyyntijärjestelmän ja siihen liittyvät palvelut. Käyttöoikeussopimus on tehty Lippupiste Oy:n kanssa.
Interne Kennung: 578146 HEL 2025-014742
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) 32 §:n mukaisen avoimen menettelyn periaatteita, kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta käyttöoikeussopimuksena. Hankinnassa noudatetaan käyttöoikeussopimusta, jossa hankintayksikkö antaa palveluntarjoajalle oikeuden hyödyntää palvelua ja palveluntarjoaja saa vastikkeen palvelun käyttäjiltä perittävistä maksuista ja mahdollisista hankintayksiköltä saaduista maksuista. Palveluntarjoajalle siirtyy merkittävä osa palvelun tuottamiseen liittyvästä liiketoiminnallisesta ja toiminnallisesta riskistä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92000000 Dienstleistungen in den Bereichen Erholung, Kultur und Sport
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen, 79342200 Reklamedienste, 79342300 Kundendienst
5. Los
Los: LOT-0000