2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tvättstugeutrustning - installation, service, reparation och underhåll
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för service, felsökning och reparation av tvättstugeutrustning inklusive bokningssystem som hanterar hyresgästernas tvättstugebokningar. Om reparation inte är möjlig kan även installation av ny tvättstugeutrustning förekomma. I produktgruppen tvättstugeutrustning ingår tvättmaskiner, torktumlare, manglar, kondenstumlare (frånluft), värmeväxlare, värmepumpstumlare och värmepumpstorkskåp samt bokningssystem för tvättstugor. Produktgruppen tvättstugeutrustning kan under avtalstiden komma att förändras.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50530000 Reparatur und Wartung von Maschinen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133979:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42716000 Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen, 42716110 Waschvorrichtungen, 42716120 Waschmaschinen, 42716200 Trockenmaschinen
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner, 42716110 Utrustning för tvätt, 42716120 Tvättmaskiner, 42716200 Torkmaskiner