561691-2026 - Ergebnis
Finnland – Softwarepaket für Vernetzung, Internet und Intranet – Citrix-lisenssien hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Citrix-lisenssien hankinta
Beschreibung: Hankinta koski uusittavia Citrix UHMC-lisenssejä, joiden avulla Meidän IT ja talous Oy tarjoaa omia etäyhteyspalvelujaan asiakasomistajilleen. Lisenssit hankitaan niihin liittyvine tuki- ja ylläpitopalveluineen viiden (5) vuoden ajanjaksolle (30.9.2026 - 29.9.2031) vuosilaskutuksena. Hankinta on jatkumoa jo olemassa olevien lisenssien käytölle ja siinä varaudutaan siihen, että sopimuskauden aikana lisenssejä voidaan muuntaa Citrix Flex -lisensointimalliin, jolloin lisenssit ja niihin liittyvä kapasiteetti voidaan hankkia palveluna Azure Marketplace -kauppapaikan kautta Citrixin Azure-kapasiteetista. Hankinta sisältää myös käyttöoikeuksia Citrix työpöytä- ja sovellusvirtualisointi -lisenssien myötä saataviin Xenserver-, Unicon-, Secure Private Access (SPA)-, uberAgent- ja Netscaler -tuotteisiin valmistajan tarjoamilla tukipalveluilla.
Interne Kennung: MEITA-602727
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintayksikkö kohtelee hankintamenettelyn osallistujia ja muita toimittajia tasapuolisesti ja syrjimättömästi sekä toimii avoimesti ja suhteellisuuden vaatimukset huomioon ottaen. Hankintamenettelyn kulku Tarjouspyyntö julkaistaan avoimesti HILMA-ilmoituskanavassa ja se on avoinna määräajan. Menettely on sähköinen kaikilta osa-alueiltaan. Tarjousaikana on mahdollista esittää lisätietokysymyksiä sille rajatulla ajalla sähköisen toimittajaportaalin kautta. Tarjousajan päättymisen jälkeen tarjoukset avataan ja vertaillaan. Hankintayksikkö voi pyytää tarjoajaa tai ehdokasta määräajassa toimittamaan, lisäämään, selventämään tai täydentämään puutteellisia tai virheellisiä tietoja ja asiakirjoja. Tarjouspyyntöä vastaamattomat tarjoukset suljetaan vertailusta. Mikäli kaikki saapuneet tarjoukset tai sen osat ovat tarjouspyynnön vastaisia tai soveltumattomia, voidaan siirtyä EU-kynnysarvon ylittävän neuvottelumenettelyn kaltaiseen neuvotteluun. Hankinnasta tehdään päätös. Päätöksessä ilmoitetaan valittu/valitut toimittajat ja valinnan perustelut.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48200000 Softwarepaket für Vernetzung, Internet und Intranet
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimusaikana voidaan hankkia lisälisenssejä lisähankintoina hankintalain 41§ mukaisesti. Mahdollinen siirtyminen kapasiteettipohjaiseen konseptiin sopimusaikana.