2. Verfahren
Verfahren
Titel: Doposażenie sprzętu i oprogramowania informatycznego w SPWSZ w Szczecinie w ramach przedsięwzięcia pn. „Wzmocnienie kompetencji onkologicznych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie poprzez modernizację infrastruktury i zakup nowoczesnej aparatury medycznej, umożliwiających wdrożenie zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia chorób ...
Beschreibung: Pełen tytuł: Doposażenie sprzętu i oprogramowania informatycznego w SPWSZ w Szczecinie w ramach przedsięwzięcia pn. „Wzmocnienie kompetencji onkologicznych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie poprzez modernizację infrastruktury i zakup nowoczesnej aparatury medycznej, umożliwiających wdrożenie zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych” zgodnie z wnioskiem KPOD.07.02-IP.10-0052/24 w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) 1. Przedmiotem zamówienia jest doposażenie sprzętu i oprogramowania informatycznego w SPWSZ w Szczecinie w ramach przedsięwzięcia pn. „Wzmocnienie kompetencji onkologicznych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie poprzez modernizację infrastruktury i zakup nowoczesnej aparatury medycznej, umożliwiających wdrożenie zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych” zgodnie z wnioskiem KPOD.07.02-IP.10-0052/24 w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). 2. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zamówienie na zasadach i warunkach opisanych w projekcie umowy, stanowiącym załącznik nr 4 do SWZ oraz w Szczegółowym Opisie Przedmiotu Zamówienia, stanowiącym załącznik nr 1 do SWZ. 3. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia stanowi załącznik nr 1 do SWZ. 4. Miejscem realizacji przedmiotu zamówienia będzie Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie z siedzibą przy ulicy Arkońskiej 4, 71-455 Szczecin. 5. Okres realizacji zamówienia: w terminie 30 dni od daty zawarcia umowy.
Vorherige Bekanntmachung: 381537-2026
Interne Kennung: EP/220/49/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 PZP, wyznacza termin składania ofert krótszy niż 35 dni (nie krótszy jednak niż 15 dni), uzasadniając powyższe wystąpieniem pilnej potrzeby udzielenia zamówienia. Uzasadnienie faktyczne i prawne: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 PZP oraz motywem 46 preambuły dyrektywy 2014/24/UE, instytucje zamawiające mają prawo do skrócenia terminów w sytuacjach, gdy zachowanie terminu podstawowego jest niewykonalne ze względu na pilną konieczność. Jak wskazuje doktryna oraz orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej, pilna potrzeba nie musi wynikać z przyczyn nieprzewidywalnych dla Zamawiającego (jak w przypadku wolnej ręki), lecz musi być uzasadniona obiektywnymi i mierzalnymi okolicznościami. Zamawiający podjął kroki zmierzające do renegocjacji zakresu rzeczowego projektu KPO pn. „Wzmocnienie kompetencji onkologicznych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie”. Stosowny wniosek w ww. zakresie Zamawiający skierował do Ministerstwa Zdrowia już w dniu 7 listopada 2025 r. Kluczowa odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, w wyniku której Zamawiający powziął informację o konieczności zagospodarowania środków z dofinansowania z KPO w ramach projektu w miejsce modernizacji budynku „A”, wpłynęła do Zamawiającego dopiero 18 marca 2026 r. (po ponad 4 miesiącach oczekiwania). Tak znaczna zwłoka organu przy krótkim terminie realizacji całego programu KPO drastycznie ograniczyła czas na przeprowadzenie procedur przetargowych w standardowych terminach. Niezależnie od powyższego, w nocy z 7 na 8 marca 2026 r. Zamawiający padł ofiarą cyberataku. Skutki zdarzenia, przejawiające się brakiem dostępu do systemów teleinformatycznych i koniecznością pracy w trybie papierowym, trwają do dnia dzisiejszego. Cyberatak dodatkowo utrudnił terminowe przygotowanie dokumentacji postępowania. Pracownicy Zamawiającego zarówno z komórek merytorycznych, jak i z Sekcji Zamówień Publicznych wiele uzgodnień są zmuszeni dokonywać w trybie papierowym, co utrudnia i znacznie wydłuża proces komunikacji, a tym samym wpływa na wydłużenie okresu opracowania niezbędnej dokumentacji. Skrócenie terminu jest niezbędne dla zachowania realnej szansy na wydatkowanie i rozliczenie środków z KPO (termin graniczny: czerwiec 2026 r.) oraz – co najistotniejsze – dla zapewnienia ciągłości i podniesienia jakości świadczeń onkologicznych. Brak zakupu aparatury w reżimie przyspieszonym grozi utratą finansowania i pozbawieniem pacjentów dostępu do zaawansowanych metod diagnostyki. Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pacjentów stanowią nadrzędną przesłankę pilności. Zamawiający ocenia, że ze względu na charakter przedmiotu zamówienia (dostawa sprzętu informatycznego i oprogramowania do niego), profesjonalni Wykonawcy działający na rynku informatycznym są w stanie przygotować rzetelną ofertę w terminie 15 dni. Zamawiający dokonał analizy rynku i uznał, że charakterystyka branży oraz wysoki stopień profesjonalizmu podmiotów dostarczających tego typu asortyment pozwala im na przygotowanie rzetelnej, skalkulowanej i konkurencyjnej oferty w ww. terminie. Skrócenie terminu nie narusza zatem zasad uczciwej konkurencji i nie ogranicza dostępu do zamówienia wiarygodnym Wykonawcom, a jest jedynie niezbędną korektą procedury wynikającą z nadzwyczajnej kumulacji zdarzeń zewnętrznych. Biorąc pod uwagę powyższe – w szczególności obiektywny brak możliwości wcześniejszego ogłoszenia postępowania (brak wytycznych MZ) oraz nadzwyczajne utrudnienia techniczne (cyberatak) – Zamawiający uznaje, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert do 15 dni jest w pełni uzasadnione, proporcjonalne i konieczne.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213300 Tischcomputer
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: EP/220/49/2026 - Zadanie nr 1