See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru: Furnizarea de medicamente, suplimente alimentare și produse de suport nutrițional sau fitoterapeutic necesare administrării tratamentelor prescrise beneficiarilor serviciilor sociale din cadrul centrelor aflate în subordinea DGASPC Neamț, cu eliberare individuală pe bază de prescripție medicală și suportarea de către autoritatea contractantă a contribuției personale
Beschreibung: În cadrul DGASPC Neamț funcționează mai multe centre rezidențiale și de zi în care sunt îngrijiți cca 800 de beneficiari cu tipologii variate de afecțiuni medicale, în cadrul cărora se asigură administrarea tratamentelor prescrise de medici. Furnizarea produselor care fac obiectul prezentei proceduri poate fi realizată de orice operator economic care, potrivit legislației aplicabile, are dreptul de a comercializa produsele respective pe teritoriul României. În cazul produselor incluse în Lotul 1 – Medicamente cuprinse în Nomenclatorul medicamentelor de uz uman, furnizarea se va realiza cu respectarea reglementărilor specifice domeniului farmaceutic. În contextul specific al prezentei achiziții, autoritatea contractantă poate achiziționa medicamente doar de la operatori economici autorizați să comercializeze medicamente direct către utilizatorul final, respectiv farmacii autorizate, întrucât instituția nu deține farmacie proprie. În cazul produselor incluse în Lotul 2 – Suplimente alimentare și produse de suport nutrițional sau fitoterapeutic care nu sunt incluse în Nomenclatorul medicamentelor de uz uman, furnizarea se va realiza cu respectarea legislației aplicabile comercializării acestor produse. Exceptie: Autoritatea contractantă are în evidență beneficiari incluși în programe naționale de sănătate curative derulate conform HG nr. 155/2017, respectiv programe de tratament al infecției HIV/SIDA și al hepatitelor virale cronice. Medicamentele aferente acestor programe sunt asigurate și finanțate din Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate prin unități sanitare și farmacii desemnate, conform contractului-cadru încheiat cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Întrucât aceste produse nu sunt suportate din bugetul autorității contractante, ele nu sunt incluse în valoarea estimată a prezentei proceduri de atribuire și nu fac obiectul acordului-cadru ce urmează a fi atribuit și nu vor fi soicitate prin contractele subsecvente. Autoritatea contractantă va evalua ofertele pe baza prețului integral al medicamentelor ofertate (preț de comercializare cu amănuntul). Regimul de compensare sau gratuitate al medicamentelor se stabilește exclusiv în baza prescripției medicale și a regulilor sistemului de asigurări sociale de sănătate, nefiind un element al evaluării ofertelor. Pentru medicamentele eliberate pe baza prescripțiilor medicale compensate sau gratuite, furnizorul va factura autorității contractante exclusiv contribuția personală (diferența de plată) aferentă beneficiarului, justificată prin borderou centralizator al rețetelor. Pentru medicamentele necompensate, furnizorul va factura integral valoarea acestora. Valoarea estimată a acordului cadru este de 4.939.519,74 lei fără TVA. Descrierea loturilor si valorile estimate (in lei, fara TVA) ale acordului cadru si ale celui mai mare contract subsecvent: Lotul 1 - Medicamente cuprinse în Nomenclatorul medicamentelor de uz uman: Max. AC 4.229.479,39 / min. AC 731319,24 și max. CS 2.483.963,39 / min. CS 373.698,69; Lotul 2 - Suplimente alimentare și produse de suport nutrițional sau fitoterapeutic care nu sunt incluse în Nomenclatorul medicamentelor de uz uman: Max. AC 710.040,35 lei fără TVA / min. AC 120.364,51 și max. CS 416.386,77 / min. CS 61.701,08. Detalii privind condițiile comerciale respectiv specificațiile tehnice aferente produselor solicitate, în cadrul fiecărui lot în parte, se regăsesc în cadrul Caietului de sarcini atașat la procedură. În baza dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, se stabilesc următoarele termene cu privire la solicitările de clarificări: a) termenul limită de primire a solicitărilor de clarificări: în a 18-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor;/ b) termenul în care autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și concret la toate solicitările de clarificări: în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Solicitarea de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub).
Interne Kennung: 9648872_2026_PAAP1102203
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33600000 Arzneimittel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Medicamente cuprinse in Nomenclatorul medicamentelor de uz uman
Beschreibung: Lotul cuprinde produse care dețin autorizație de punere pe piață emisă conform legislației farmaceutice și sunt reglementate ca medicamente. Aceste produse sunt prescrise de medic și sunt identificate prin denumirea comună internațională (DCI), fiind standardizate terapeutic. Lotul cuprinde un număr de 1501 produse a căror specificații tehnice și estimări cantitative se regăsesc în anexa la caietul de sarcini: Anexa 1 - Lista produselor și cantitățile maxim estimate ale acestora prevăzute pentru perioada acordului cadru (12 luni). Informații suplimentare referitoare la produsele acestui lot se regăsesc în cap. 3.3.1. Produse solicitate din caietul de sarcini Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 2.483.963,39 lei fără TVA. Contractele subsecvente vor fi incheiate cu o frecvență de una - șapte luni, în funcție de necesitățile autorității contractante Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare. Tratamentul medicamentos al beneficiarilor este stabilit exclusiv de personal medical autorizat, în baza consultațiilor și a documentelor medicale, iar autoritatea contractantă are obligația de a asigura administrarea acestuia. Astfel, necesarul de medicamente este determinat de prescripțiile medicale individuale și poate varia în funcție de evoluția stării de sănătate a beneficiarilor, de modificarea schemelor terapeutice sau de apariția unor tratamente noi. Din acest motiv, cantitățile prevăzute în cadrul acordului-cadru au caracter estimativ, fiind stabilite pe baza consumurilor anterioare și a necesarului prognozat al centrelor beneficiare, fără a reprezenta o obligație fermă de achiziție pentru autoritatea contractantă. Cantitățile estimate pe fiecare centru au caracter orientativ și sunt stabilite pe baza consumului estimat la nivelul centrelor aflate în subordinea DGASPC Neamț. Pe parcursul derulării acordului-cadru și al contractelor subsecvente, autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a redistribui cantitățile între centre, în funcție de necesitățile reale ale beneficiarilor, cu respectarea cantităților totale estimate la nivelul autorității contractante.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Suplimente alimentare și produse de suport nutrițional sau fitoterapeutic care nu sunt incluse în Nomenclatorul medicamentelor de uz uman
Beschreibung: Produsele incluse în Lotul 2 sunt utilizate în practica instituției ca produse de suport nutrițional, fitoterapeutic sau adjuvant pentru menținerea stării de sănătate a beneficiarilor. Lotul cuprinde produse care nu au statut de medicament, nu dețin autorizație de punere pe piață și sunt comercializate în baza notificării conform legislației privind suplimentele alimentare. Acestea nu sunt standardizate prin DCI, iar compoziția și forma de prezentare diferă semnificativ între producători. Lotul cuprinde un număr de 327 de produse a căror specificații tehnice și estimări cantitative se regăsesc în anexa la caietul de sarcini: Anexa 1 - Lista produselor și cantitățile maxim estimate ale acestora prevăzute pentru perioada acordului cadru (12 luni). Informații suplimentare referitoare la produsele acestui lot se regăsesc în cap. 3.3.1. Produse solicitate din caietul de sarcini Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 416.386,77 lei fără TVA. Contractele subsecvente vor fi incheiate cu o frecvență de una - șapte luni, în funcție de necesitățile autorității contractante Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare. Tratamentul beneficiarilor este stabilit de personal medical autorizat, în baza consultațiilor și a documentelor medicale, iar autoritatea contractantă are obligația de a asigura administrarea acestuia. Astfel, necesarul de suplimente alimentare sau de suport nutrițional sau fitoterapeutic este determinat de prescripțiile medicale individuale și poate varia în funcție de evoluția stării de sănătate a beneficiarilor, de modificarea schemelor terapeutice sau de apariția unor tratamente noi. Din acest motiv, cantitățile prevăzute în cadrul acordului-cadru au caracter estimativ, fiind stabilite pe baza consumurilor anterioare și a necesarului prognozat al centrelor beneficiare, fără a reprezenta o obligație fermă de achiziție pentru autoritatea contractantă. Cantitățile estimate pe fiecare centru au caracter orientativ și sunt stabilite pe baza consumului estimat la nivelul centrelor aflate în subordinea DGASPC Neamț. Pe parcursul derulării acordului-cadru și al contractelor subsecvente, autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a redistribui cantitățile între centre, în funcție de necesitățile reale ale beneficiarilor, cu respectarea cantităților totale estimate la nivelul autorității contractante.
Interne Kennung: 2