562755-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke – ELABORAREA DOCUMENTATIEI TEHNICO-ECONOMICA FAZA PROIECT TEHNIC, ASISTENTA TEHNICA DIN PARTEA PROIECTANTULUI, FURNIZARE SI EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITII "CENTRU INTEGRAT DE COLECTARE SEPARATA A DESEURILOR PRIN APORT VOLUNCAT, IN MUN.BUZAU"-FAZA I
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ELABORAREA DOCUMENTATIEI TEHNICO-ECONOMICA FAZA PROIECT TEHNIC, ASISTENTA TEHNICA DIN PARTEA PROIECTANTULUI, FURNIZARE SI EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITII "CENTRU INTEGRAT DE COLECTARE SEPARATA A DESEURILOR PRIN APORT VOLUNCAT, IN MUN.BUZAU"-FAZA I
Beschreibung: Realizarea obiectivului de investiții ”Centru integrat de colectare separată a deșeurilor prin aport voluntar în Municipiul Buzău – Faza I” în legătură cu care se solicită realizarea serviciilor de elaborare a documentațiilor tehnico-economice, furnizare si realizarea lucrarilor de executie a fost selectat pentru finanțare în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 3 – Managementul Deșeurilor, coordonat de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, investitie destinata aglomaerarilor urbane mari. Ca obiectiv general se doreste accelerarea procesului de extindere și modernizare a sistemelor de gestionare a deșeurilor în România cu accent pe colectarea separată, măsuri de prevenție, reducere, reutilizare și valorificare în vederea conformării cu directivele aplicabile și tranziției la economia circulară. Specific, proiectul vizeaza dezvoltarea unui management al deșeurilor eficient, prin suplimentarea capacităților de colectare separată, pregătire pentru reutilizare și valorificare a deșeurilor în vederea continuării procesului de conformare cu prevederile directivelor specifice și a tranziției la economia circulară. Inființarea unui centru de colectare cu aport voluntar, marcheaza trecerea catre o economie circulara la standarde europene pentru următoarele fluxuri de deșeuri: care nu pot fi colectate în sistem „door-to-door”, respectiv deșeuri reciclabile și biodeșeuri care nu pot fi colectate în pubelele individuale, precum și fluxurile speciale de deșeuri – deșeuri voluminoase, deșeuri textile, deșeuri din lemn, mobilier, deșeuri din anvelope, deșeuri de echipamente electrice și electronice, baterii uzate, deșeuri periculoase, deșeuri de cadavre animale, deșeuri de gradină, deșeuri din construcții și demolări, etc. Faza I va avea în vedere amenajarea terenului, construirea și dotarea corespunzătoare pentru a putea pune in funcțiune a Centrului de Colectare prin aport Voluntar; • Zona publică, unde cetățenii pot merge să arunce deșeurile în containere special amenajate. De aici, containerele vor fi prelute și duse către linia de sortareu. Aici, în zona publică, vor exista două construcții: C1 – clădire ce va adăposti laboratorul de deșeuri periculoase, birouri și funcțiuni anexe și C2 – cu funcțiunile: atelier recondiționare mobilă, sală expozițională pentru evenimente cu donații / vânzare obiecte recondiționate, grupuri sanitare și alte funcțiuni conexe. • Zona privată deșeuri în amestec – linia de sortare deșeuri în amestec, alături de spațiul de preluare baloți de către operatorii economici. Tot în această zonă regăsim parcarea de utilaje și platforma depozitare celule compost. • Platforme carosabile și pietonale pentru o bună funcționare a proiectului. Acestea vor fi gândite încât să vină în ajutorul unei posibile extinderi. Descrierea detaliata a serviciilor care se solicita a fi realizate, precum si cerintele tehnice ale serviciilor sunt prevazute in Caietul de sarcini. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documetatia de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt solicitate în termenul prevăzut la Cap. I.1) NUME, ADRESĂ ŞI PUNCT(E) DE CONTACT, secțiunea - Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor, respectiv 20 zile (înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor). Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificare in a 12-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4233874_2024_PAAPD1490443
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42990000 Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Pentru realizarea obiectivului de investitie”Centru integrat de colectare separată a deșeurilor prin aport voluntar în Municipiul Buzău – Faza I” ofertantul declarat câştigător al procedurii de atribuire va realiza următoarele categorii de activităţi: 1. PROIECTARE Realizarea documentației Tehnice pentru obținerea Autorizației de Construire (DTAC) + Documentație Tehnică pentru Organizarea Execuției (DTOE), Proiect Tehnic de Execuție (PTh) + Detalii de execuție (DE) + Caiete de Sarcini pe specialități (CS) + liste de cantități + grafic general de realizare a investiției (cf. HG 907/2016); Verificare tehnica de specialitate. 2. FURNIZARE SI EXECUTIE LUCRARI Execuție lucrări si furnizare echipamente si utililaje din fluxul tehnologic 3. ASISTENTA TEHNICA DIN PARTEA PROIECTANTULUI PE PERIOADA DE REALIZARE A OBIECTIVULUI DE INVESTITII Asistenţă tehnică din partea proiectantului aferente obiectivului de investiții ”Centru integrat de colectare separată a deșeurilor prin aport voluntar în Municipiul Buzău – Faza I” Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documetatia de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt solicitate în termenul prevăzut la Cap. I.1) NUME, ADRESĂ ŞI PUNCT(E) DE CONTACT, secțiunea - Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor, respectiv 20 zile (înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor)., autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificare in a 12 -a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45222110 Bau von Mülldeponien, 45232470 Abfallumschlagstelle, 71356200 Technische Hilfe, 79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign